Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Niesamowity spektakl nad Polską. "Niebo jak na kole podbiegunowym"
Marta Lewkowicz-Popławska
Marta Lewkowicz-Popławska 19.09.2023 13:26

Niesamowity spektakl nad Polską. "Niebo jak na kole podbiegunowym"

zorza polarna
fot. Shutterstock/Tomasz Hausmann/Facebook

Zorze polarne są charakterystyczne dla obszarów podbiegunowych. Zdarzają się jednak także u nas. Zdjęcia tego niezwykłego zjawiska pojawiły się na portalu społecznościowym Lubuskich Łowców Burz. 

Internauci wciąż nadsyłają to, co udało im się uchwycić. 

Jak powstała zorza polarna nad Polską?

Kolorowe wstęgi na niebie można było podziwiać w Polsce przez podwyższoną aktywność Słońca, która doprowadziła do powstania burzy magnetycznej. Zorza była widoczna przede wszystkim w północnej części naszego kraju. 

Jak informuje strona "Polski AstroBloger", zapewniło nam ją zjawisko, do którego doszło w ubiegłą sobotę, gdy na Słońcu został zaobserwowany koronalny wyrzut masy. Są to obłoki plazmy o silnym polu magnetycznym, które zwykle mkną do Ziemi przez 3-4 dni. Gdy docierają do naszej planety, powodują zmiany pola magnetycznego, a w konsekwencji powstawanie zórz polarnych.

Łuki i falbany na bezchmurnym niebie

Żeby obserwować ten zapierający dech w piersiach spektakl potrzebne było bezchmurne niebo. Swoją szansę wykorzystali wczoraj internauci na Pomorzu, uchwycili zorzę nad bałtyckimi plażami.  

 

Nad jeziorami jak w Norwegii

Zorza była też dobrze widoczna na Suwalszczyźnie. Szczególnie pięknie prezentowała się nad mazurskimi jeziorami.

Zdarza się, że burze magnetyczne są na tyle silne, że można je podziwiać na średnich szerokościach geograficznych, a przy wyjątkowo potężnych burzach nawet w krajach śródziemnomorskich.