Niedźwiedź rzucił się na narciarza. Turysta trafił do szpitala
Nagłe zmiany klimatyczne wpływają na skrócenie okresu hibernacji niedźwiedzi brunatnych. Prowadzi do zwiększenia ich populacji.
W rezultacie, coraz więcej turystów spotyka te potężne stworzenia na swojej drodze. Spotkanie z niedźwiedziem, który dopiero co wybudził się z zimowego snu może mieć tragiczne skutki, o czym przekonał się pewien narciarz…
Turysta został zaatakowany przez niedźwiedzia
W trakcie swoich wakacji w Macedonii Północnej duński narciarz doznał obrażeń po ataku niedźwiedzia brunatnego. Jak podaje Independent, zdarzenie to miało miejsce w parku przyrody Gór Sar. Turysta został ranny w lewą nogę i konieczne było przewiezienie go do szpitala
Zdaniem lokalnych władz, łagodne zimy powodują, że zwierzęta śpią krócej, co przyczynia się do wzrostu ich populacji. Stojance Angelov, dyrektor Krajowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, zauważa, że liczba niedźwiedzi brunatnych w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosła ponad dwukrotnie, stanowiąc zagrożenie dla społeczności lokalnej.
Co zrobić gdy spotkamy niedźwiedzia? Władze parku komentują
"W Parku Narodowym Mavrovo żyje od 160 do 180 niedźwiedzi brunatnych. Eksperci twierdzą, że w tym regionie powinno być do 70 niedźwiedzi. Obecna liczba zwierząt jest więc ponad dwukrotnie większa" - mówi Angelov.
Mieszkańcy potwierdzają, że w pobliżu wiosek żeruje około 30 niedźwiedzi. Zwierzęta w poszukiwaniu pożywienia często udają się w tereny zamieszkiwane przez ludzi.
Jak bronić się przed niedźwiedziem?
Niestety może zdarzyć się, że podczas wędrówek napotkamy na naszej drodze niedźwiedzia. Rozdrażnione zwierzę może zaatakować, jednak zwykle jest to pozorowany atak.
Przyrodnicy radzą: “W przypadku spotkania z niedźwiedziem zachowajcie spokój i wycofajcie się. Bezpieczeństwo jest priorytetem, dlatego unikajcie nagłych ruchów i nie podchodźcie, by zrobić zdjęcia, nie rzucajcie też żadnego jedzenia w kierunku zwierzęcia. Podczas wycieczek pamiętajcie o śmieciach - zabierajcie ze sobą wszelkie pozostałości po jedzeniu i wrzucajcie je w wyznaczonych miejscach poza obszarem Parku. Wędrowanie tylko po wyznaczonych szlakach oraz powrót z gór przed zmrokiem pozwolą podziwiać piękno tatrzańskiej przyrody, z szacunkiem dla życia dzikich zwierząt, które mają tutaj swój dom".
Źródło: Independent, 24.tp.pl