Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Niebo nad Polską znów zapłonie! Gdzie i jak obserwować zorzę polarną?
Natalia Księżak
Natalia Księżak 11.11.2023 17:54

Niebo nad Polską znów zapłonie! Gdzie i jak obserwować zorzę polarną?

zorza polska
canva/ siec obserwatorow burz/ z glowa w chnurach

To niezwykła gratka, nie tylko dla miłośników fotografii i astronomii. Już za chwile nocne niebo nad Polską zapłonie wieloma kolorami. Warunki będą nawet lepsze, niż w ostatnich dniach. Dla niemal całego kraju w weekend głoszono więc “alert zorzowy”. Gdzie i jak oglądać zorzę polarną nad Polską?

“Spodziewamy się po raz kolejny dobrych warunków do obserwacji zorzy z Polski. Zjawisko może być widoczne już od wczesnych godzin wieczornych” - informuje Sieć Obserwatorów Burz. Prawdopodobnie zorza pojawi się również kolejnej nocy.

Zorza polarna widoczna z Polski już w ten weekend

Jak to możliwe, że przez weekend zorza polarna będzie widziana z terytorium Polski? "W czwartek ok. południa aktywny region na Słońcu AR3480 wygenerował rozbłysk o sile C2.6. Kilka godzin później koronografy potwierdziły, że w ślad za nim podążył tzw. koronalne wyrzut masy, generując pędzącą "falę uderzeniową" wysokoenergetycznych cząstek ze Słońca"  - wyjaśnia na swoim profilu “Z głową w gwiazdach”

Zarówno NOAA jaki i NASA zgodnie spodziewają się uderzenia tej fali w Ziemie dziś ok. 19:00 czasu polskiego. Zorza na niebie może być widoczna również jutro (12 listopada).

"Spodziewamy się dobrych warunków do obserwacji". Tej nocy warto spojrzeć w niebo

Burza geomagnetyczna może osiągnąć siłę G2, która jest wystarczająca do obserwowania zorzy polarnej nad naszym krajem. Przeszkodą może być jednak zachmurzenie.

“Według aktualnych wyliczeń, warunki do obserwacji mogą występować w północnej i częściowo w centralnej Polsce. Na południu spodziewamy się z kolei sporej ilości chmur, a także opadów deszczu, a w górach śniegu” - informuje na swoim profilu Sieć Obserwatorów  Burz.

Jak długo zorza będzie widoczna na niebie? Może to być kilka minut, a może być kilka godzin. Chcąc zobaczyć zorzę, trzeba wykazać się cierpliwością i dużą czujnością. 

Gdzie i jak wypatrywać zorzy polarnej na polskim niebie?

“W większości przypadków zorzę bez trudu uchwyci się na zdjęciach, ale momentami może być na tyle jasna, że będzie widoczna nieuzbrojonym okiem” - informuje “Z głową w gwiazdach”.

Pamiętajcie, że pod latarnią nie jest najciemniej! Nie liczcie na obserwacje zorzy z jasnych rejonów miasta. Na obserwacje koniecznie udajcie się za miasto - w miejsce, gdzie sztuczne światła nie będą przeszkadzały w dostrzeżeniu ciemnego nieba. Zadbajcie o to, aby widoku na północny horyzont nie przesłaniały Wam drzewa lub budynki, a na kierunku obserwacji nie było żadnych dużych miast w promieniu 30-50 km. 

Tagi: Polska