Turysci.pl > Polska > Labirynt, w którym zgubić chce się każdy turysta. To tu w Polsce kręcono "Opowieści z Narni"
Natalia Księżak
Natalia Księżak 27.10.2023 13:30

Labirynt, w którym zgubić chce się każdy turysta. To tu w Polsce kręcono "Opowieści z Narni"

góry stołowe
shutterstoc/Martin Minarik

Przygotujcie się na wędrówkę wśród ciasnych labiryntów i formacji skalnych, przypominających postacie z baśni. Wycieczka w ten region Polski to spotkanie z legendami i historią, która tkwi w niemal każdym zakamarku. Wśród tych niesamowitych krajobrazów, baszt i skalnych grzybów, kręcone były takie filmy jak “Opowieści z Narnii – Książe Kaspian” czy też “Przyjaciel Wesołego Diabła”.

Prawdziwe "skalne miasto", o którym mowa, znajduje się niedaleko Kudowy-Zdroju. Góry Stołowe, Błędne Skały czy Szczeliniec Wielki to nie jedyne atrakcje w tej okolicy, które z pewnością pozostawią w was niezapomniane wrażenia i przywrócą wiarę w magię natury.

 

Park Narodowy Gór Stołowych - Jak dojechać? Jakie miejscowości zobaczyć?

Park Narodowy Gór Stołowych znajduje się w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, na terenie Dolnego Śląska. Jednym z głównych punktów wyjściowych do zwiedzania parku jest urokliwa miejscowość uzdrowiskowa Kudowa-Zdrój. To też najlepsza baza dla niezmotoryzowanych turystów. Do Kudowy Zdrój można dojechać bezpośrednim pociągiem z Wrocławia w 2,5 - 3 godziny. Znajduje się tutaj również wiele atrakcji, w tym słynna Kaplica Czaszek.

Najwygodniejszą opcją będzie oczywiście wyjazd w Góry Stołowe własnym samochodem. Do wyboru macie m.in. mniejsze miejscowości jak Radków, Karłów czy znane Wambierzyce.  Inną popularną miejscowością uzdrowiskową, znaną z festiwalu Chopinowskiego są Duszniki-Zdrój. A może marzyliście kiedyś o dotarciu na koniec świata? Tak, on też znajduje się w Górach Stołowych! Asfaltowa droga kończy się w maleńkiej miejscowości tuż przy granicy polsko-czeskiej - to właśnie Pasterka. Zanim tam traficie, musicie przejechać przez magiczne skalne „wrota” i zostawić za sobą cywilizację, a przynajmniej zasięg telefonów…

Czy Góry Stołowe są trudne? Szlaki i trasy z psem

Góry Stołowe, ze względu na swój charakterystyczny krajobraz z płaskimi wierzchołkami i stosunkowo niewielkie różnice w wysokościach, nie są uważane za trudne. Nie oznacza to jednak, że są nudne czy monotonne! Niektóre szlaki to niemal skalne labirynty pełne tuneli i fantazyjnych formacji skalnych. Najbardziej znane atrakcje Gór Stołowych, takie jak Szczeliniec Wielki czy Błędne Skały, są dostępne dzięki dobrze przygotowanym ścieżkom i schodom. Wiele tras jest odpowiednich dla początkujących turystów, rodzin z dziećmi czy osób starszych.

Błędne Skały fot. kudowa-info.pl.jpg

Park Narodowy Gór Stołowych jest jednym z tych parków, do których bez problemu wejdziemy z psami. Pupil przez cały czas musi być na smyczy. Mając jednak na uwadze, że niektóre szlaki są czasem bardzo wąskie lub zatłoczone (na przykład Błędne Skały), warto wybrać się z psem na mniej popularne, a nadal urokliwe trasy. Dobrym miejscem na wędrówkę są chociażby Skalne Grzyby. 

Błędne skały i Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych. Co zobaczyć z dziećmi?

Zdążyliśmy już wspomnieć kilka razy o jednej z największych atrakcji w Górach Stołowych, czyli Błędnych Skałach. To labirynt wąskich szczelin, przejść i korytarzy powstałych w wyniku erozji piaskowca. Te unikatowe formacje skalne tworzą prawdziwe "miasto skalne"! Posiadają fascynujące kształty, które często przypominają postacie, zwierzęta czy budowle. Błędne Skały zdecydowanie wyróżniają się wśród innych krajobrazów Sudetów.

Fantazyjne kształty i skalne miasta są świetną atrakcją dla dzieci. Przez najciekawsze zakątki Błędnych Skał poprowadzona jest trasa turystyczna. Ścieżka jest dobrze przygotowana i oznakowana, jednak miejscami może być dość wąska i wymagać pewnej zręczności. Nie jest dostępna dla dzieci w wózkach.  Dodatkową atrakcją są związane z Błędnymi Skałami liczne legendy i opowieści ludowe. Jedna z nich mówi o tajemniczym królestwie zamieszkanym przez skrzaty i inne stworzenia, które żyją w ukryciu wśród skał.

Wejście na teren labiryntu jest płatne. Bilet normalny kosztuje 12 złotych, a ulgowy 6. Dzieci do lat 7 i posiadacze Karty Dużej Rodziny wchodzą za darmo. Aby uniknąć kolejek, bilety warto zakupić wcześniej online. Do Błędnych Skał szlakiem można dojść z parkingu przy drodze nr 387 ( cena za wjazd 30 złotych) lub zacząć wędrówkę na przykład z Karłowa.

shutterstock/MrPat góry stołowe.jpg
shutterstock/MrPat

Atrakcje Gór Stołowych. Szczeliniec Wielki i Fort Karola

Kolejną wielką (dosłownie i w przenośni) atrakcją Gór Stołowych jest najwyższy szczyt tego pasma - Szczeliniec Wielki. Trasa na ten szczyt o wysokości  919 m n.p.m nie jest ani trudna, ani czasochłonna. Szlak to zaledwie 1,5 marszu. Masyw wyróżnia się natomiast  licznymi szczelinami, jarami i skalnymi basztami. Na Szczelińcu Wielkim znajduje się wiele charakterystycznych formacji skalnych, które przypominają różne postacie, zwierzęta czy przedmioty, np. Fotel Pradziada, Wielbłąd czy Krokodyl.  Z wierzchołka rozciągają się imponujące panoramy na Góry Stołowe, Sudety oraz, przy dobrej pogodzie, na Czechy.

Dojście na szczyt prowadzi po licznych schodach i kładkach, które sprawiają, że wspinaczka jest dostępna nawet dla mniej doświadczonych turystów. Ci spędzają na górze z reguły około 2 godzin, a wszystko przez kolejną atrakcję, czyli położone bezpośrednio pod szczytem Schronisko "Na Szczelińcu". Jeśli macie dobrą kondycję, bez problemu możecie połączyć w jeden dzień wycieczkę na Szczeliniec i w Błędne Skały. Całość pętli z parkingu zajmuje około 7-8 godzin. Szlak jest krótszy i mniej męczący, jeśli będziecie podążać w kierunku od Karłowa do Kudowy-Zdroju.

Fort Karola, znany też jako Twierdza Karola lub Fort Karola na Górze Włodzickiej, to jeden z mniej znanych, ale ciekawych obiektów w okolicy Gór Stołowych. Jest to pruski fort, a w zasadzie jego ruiny. Leży na Górze Włodzickiej, niedaleko miejscowości Nowa Ruda i jest świetnym punktem widokowym. Został zbudowany w latach 1877-1880. Do dziś zachował się jedynie niewielki fragment murów, platforma widokowa oraz resztki bramy i okien. Warto tu jednak zajrzeć, bowiem z parkingu na Lisiej Przełęczy, wycieczka zajmuje jedyne 10 minut.

shutterstock/LIDERO kudowa.jpg
shutterstock/LIDERO Kudowa -Kaplica Czaszek

Kudowa Zdrój. Co robić gdy w górach pada?

W pobliżu Gór stołowych czeka Kudowa-Zdrój. Jako uzdrowisko, Kudowa oferuje różnego rodzaju kuracje i zabiegi lecznicze. Warto skorzystać z oferty miejscowych sanatoriów, Parku Zdrojowego czy aquaparku z basenami i saunami. Najsłynniejszą atrakcją jest jednak Kaplica Czaszek. To jedna z niewielu tego typu atrakcji w Europie. Wnętrze kaplicy wyłożone jest kośćmi ludzkimi, co stanowi dość niezwykłe i poruszające doświadczenie.

Atrakcją, szczególnie dla rodzin z dziećmi, może być także wypad do Parku Dinozaurów oddalonym o 10 minut. W parku w Kałowie zobaczyć można naturalnej wielkości modele dinozaurów wśród roślinności.

Ile czasu potrzeba na zwiedzanie Gór Stołowych?

Góry Stołowe można zaplanować zarówno na jeden dzień, weekend jak i cały tydzień wakacji. Z pewnością warto zostać tu dłużej. Mając tylko jeden dzień warto skupić się na głównych atrakcjach, takich jak Szczeliniec Wielki i Błędne Skały. Przez weekend w Górach Stołowych możecie natomiast odwiedzić mniej znane atrakcje, takie jak Skalniak, Fort Karola czy Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. Ewentualnie można też poświęcić ten dzień na relaks w jednym z pobliskich uzdrowisk, takich jak Kudowa-Zdrój.

Jeśli macie więcej czasu, możecie połączyć zwiedzanie Gór Stołowych z innymi atrakcjami Dolnego Śląska. Możliwości są praktycznie nieograniczone: od wędrówek, przez jazdę na rowerze, po zwiedzanie historycznych miejsc i relaks w uzdrowiskach.

fot. Avillfoto  Shutterstock, Kudowa-Zdrój.jpg
shutterstock/MrPat

Noclegi w górach Stołowych - hotele, agroturystyka i schroniska

Niestety, Góry Stołowe nie mają rozwiniętej sieci schronisk, ale znajdują się tu dwie perełki. Noclegi zarezerwować można we wspomnianym już Schronisku "Na Szczelińcu" lub w schronisku PTTK "Pasterka". Schroniska te są zazwyczaj tańszą opcją noclegową i często gromadzą miłośników górskich wędrówek, co sprzyja wymianie doświadczeń i nawiązywaniu nowych znajomości.

W miejscowościach takich jak Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój czy Polanica-Zdrój znajdują się natomiast różnorodne hotele – od luksusowych obiektów uzdrowiskowych po bardziej ekonomiczne hotele. Wiele z nich oferuje zabiegi spa i wellness. Za noc zapłacimy już od 150 złotych za pokój. Można również wybrać agroturystykę w Karłowie lub camping i camperpark w Radkowie.

shutterstock/MrPat gory stolowe szczeliniec.jpg

Kiedy najlepiej pojechać w Góry Stołowe - latem czy zimą?

Kiedy najlepiej odwiedzić Góry Stołowe? Na to pytanie naprawdę ciężko odpowiedzieć. Park Narodowy Gór Stołowych otwarty jest dla turystów przez cały rok. W lecie mamy pewność, że wszystkie najbardziej znane atrakcje będą otwarte. Wiosna i lato to jednak szczyt sezonu turystycznego, co oznacza, że najpopularniejsze miejsca mogą być naprawdę zatłoczone. W trakcie wakacji czy długich weekendów, na szlakach takich jak Błędne Skały tworzą się dosłownie zatory i kolejki.

Wizyta zimą może być idealna więc idealna dla tych, którzy cenią sobie spokój, mniej tłoczne trasy i chcą doświadczyć magicznego zimowego krajobrazu. Niestety, z powodu śniegu i mrozu, wąskie szlaki mogą być zamknięte lub wymagać specjalnego sprzętu na przykład raczków na buty trekkingowe. W okresie zimowym nie jest pobierana opłata za wejście.