Turysci.pl
nie żyje turysta ze Śląska

Fot. unsplash.com/@whitepig10

Niestety, przekazano najgorszą wiadomość. Nie żyje, Zakopane i Tatry w żałobie

1 Listopada 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Niestety, nie żyje. Świadkowie zdarzenia próbowali coś zrobić, jednak na pomoc było już za późno. Tragiczny koniec weekendu zasmucił całe Podhale.

Nie żyje mężczyzna, który samotnie wędrował po wysokogórskich szlakach w niedzielne przedpołudnie. Była piękna pogoda, która zachęcała do długich spacerów, z czego korzystali turyści. Niestety dotarła do nas wiadomość o tragicznej śmierci turysty.

Nie żyje turysta

Jak przekazał Tygodnik Podhalański, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzymało pilne zgłoszenie z rejonu Rysów. Turyści będący na szlaku w niższych partiach gór zauważyli, że samotny wędrowiec zsunął się ze zbocza i od razu zadzwonili po pomoc.

Ratownicy od razu przystąpili do akcji i przylecieli helikopterem na miejsce wskazane przez turystów. Zobaczyli ciało mężczyzny, jednak na ratunek było już na późno. Pozostało im tylko stwierdzić zgon i zabrać zwłoki do miejsca, z którego możliwy jest przejazd do kostnicy. 

Policjanci z Zakopanego zdążyli już ustalić tożsamość mężczyzny. W nieszczęśliwym wypadku zginął 43-letni mieszkaniec województwa śląskiego. Był przygotowany na warunki, które panują obecnie w Tatrach, ponieważ miał raki ułatwiające poruszanie się po śniegu. Niestety sprzęt nie wystarczył, by bezpiecznie dotrzeć do celu.

Warunki w Tatrach nie są sprzyjające

Do wypadku doszło w miejscu, gdzie znajdują się pierwsze pierwsze łańcuchy zabezpieczające szlak na Rysy. W Tatrach leży już cienka warstwa świeżego śniegu, która może być bardzo niebezpieczna. W niektórych miejscach skały są oblodzone, więc bez odpowiedniego wyposażenia lepiej tam nie wchodzić.

Służby Tatrzańskiego Parku Narodowego zalecają, aby dobrze się przygotować na wyjście w góry. Warunki nie są sprzyjające, więc lepiej zostać w domu lub wybrać szlak  niższych partiach gór, gdzie nie jest zbyt ślisko. W przypadku wejścia wyżej niezwykle przydatne będą raki, czekan i kask.

W weekend, a przede wszystkim niedzielę Wszystkich Świętych, w Tatarach przebywa wielu turystów. Jak informuje Tygodnik Podhalański, panuje tam piękna i słoneczne pogoda, której towarzyszą stosunkowo wysokie temperatury

Zaobserwowano zjawisko inwersji, co oznacza, że w wyższych partiach gór jest nawet cieplej niż w dolnej. Chociaż rząd zamknął cmentarze, nie zrobił tego z terenami zielonymi. Wszyscy mogą wybrać się do parku narodowego i rozkoszować piękna pogodą na spacerze. 

Wycieczka w góry może być świetną alternatywą dla zamkniętych siłowni i klubów fitness. Ruch to zdrowie, a budowanie swojej odporności korzystnie wpłynie na nasze losy w czasie pandemii.

Należy jednak pamiętać, że w listopadzie temperatury potrafią spaść poniżej zera, zwłaszcza w najwyższych partiach gór. Oprócz ciepłych ubrań i sprzętu takiego jak raki, powinniśmy zabrać ze sobą gorący napój. Wycieczki najlepiej jest organizować w grupie, ze względu na bezpieczeństwo i możliwość udzielenia pomocy doraźnej.

Źródło: Radio Zet

Podobne artykuły

Zatonęła łódź na Mazurach

Polska

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >
Przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego. Głos z Kancelarii Prezydenta

Polska

Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Czytaj więcej >