Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Na topie > Nie wszystkie niedźwiedzie w Tatrach zapadły w sen zimowy. Turysta nagrał zwierzę błąkające się po lesie
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 11.12.2023 13:20

Nie wszystkie niedźwiedzie w Tatrach zapadły w sen zimowy. Turysta nagrał zwierzę błąkające się po lesie

Niedźwiedź na drodze
fot. Canva, Facebook

To, że niedźwiedzie zapadają w sen zimowy wiedzą już najmłodsze dzieci. Jak się jednak okazuje, w Tatrach nie wszystkie zwierzęta smacznie drzemią. Portal Tatromaniak wyjaśnił, dlaczego tak się dzieje. 

"Nie śpi, bo nie musi" - czytamy na facebookowym profilu Tatromaniaka. 

Niedźwiedź nie zapadł w sen zimowy

Na Facebooku Tatromaniaka pojawiło się nagranie, które przedstawia biegnącego niedźwiedzia po śniegu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że zimą zwierzęta te zazwyczaj śpią. Filmik ze słowackich Tatr temu jednak przeczy. 

"Wielu zadaje pytanie, dlaczego ten niedźwiedź nie śpi? Dlaczego błąka się po wsi Látky? Nie śpi, bo nie musi. Niedźwiedzie, które mają wystarczającą ilość pożywienia lub są przyzwyczajone do jego regularnych dostaw, nie muszą zapadać w sen zimowy" - wyjaśnił Tatromaniak. 

Niedźwiedzie migracje

Tatromaniak wyróżnił powody, przez które niedźwiedzie migrują. "Jednym z nich jest poszukiwanie pożywienia. Jeśli znajdzie mocny zasób, pozostaje przy nim, dopóki go nie skonsumuje lub nie przejdzie do bardziej atrakcyjnego. Tak pasły się niedźwiedzie m.in. na polach kukurydzy nad Želobudzą lub Hrochotą" - napisano. 

Jeśli na żerowiskach jest wystarczająca ilość pożywienia, niedźwiedzie potrafią się wzajemnie akceptować. 

Niedźwiedzie odpoczywają w swoich norach

Obecnie na Polanie zalega dużo śniegu, a temperatury są ujemne. "Niedźwiedzie już odpoczywają w swoich norach. Ale jak to możliwe, że nie wszystkie śpią? Po prostu dlatego, że niektóre pozostały przy gwarantowanych źródłach pożywienia" - napisali eksperci. 

Tatromaniak wymienia, że ze względu na śmieci, pozostałości z przydomowych rzeźni, tereny łowieckie czy odpady z obiektów gastronomicznych niedźwiedzie mogą przetrwać bez konieczności zapadania w sen zimowy.