Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Turystyka > "Nawet 30% taniej niż z biurem podróży!" Gdzie pojechać na wakacje?
Natalia Księżak
Natalia Księżak 18.02.2024 20:34

"Nawet 30% taniej niż z biurem podróży!" Gdzie pojechać na wakacje?

plaża
Fot. Shutterstock/George Stoyanov

Wszyscy, którzy chcą wyjechać tanio na zagraniczne wakacje już teraz, ruszyli na poszukiwania najlepszych ofert all inclusive. Okazuje się jednak, że za wakacje z tradycyjnym biurem podróży przepłacamy od 10 do 30 proc. łącznej wartości wyjazdu!

Wakacje przed sezonem zorganizowane z pomocą internetowych platform podróży potrafią kosztować nawet o jedną trzecią taniej niż identyczna oferta u touroperatora. Przykładowo za tygodniowy urlop w Apulii we Włoszech jedna osoba zapłaci o 1,1 tys. zł mniej, a na Wyspach Kanaryjskich – o 800 zł. I to już z lotami w obie strony i hotelem z wyżywieniem w pakiecie. Platforma podróży eSky.pl przeprowadziła analizę danych z tysięcy podróży. Analitycy podpowiadają gdzie i jak najtaniej zarezerwować wakacje w 2024 roku? 

Gdzie jest najtaniej dla Polaków? Wakacje we Włoszech i na Krecie tańsze o tysiąc złotych

Polacy decydujące się spędzić siedem dni nad Morzem Adriatyckim we włoskim regionie Apulia, mogą poczuć największą różnicę w cenie spośród wszystkich analizowanych kierunków. Wakacje z lotami w obie strony i pobytem w 4-gwiazdkowym hotelu z dwoma posiłkami kosztują 1,1 tys. zł taniej niż identyczna wycieczka oferowana przez touroperatora. Za tę ostatnią trzeba zapłacić 3,8 tys. zł od osoby, co oznacza 30-procentową różnicę. Lubiany przez Polaków odpoczynek w Hiszpanii również można zarezerwować dużo taniej, jeśli zrobić to z platformą podróży.

Oszczędności na poziomie 17 proc. za ciepłe wakacje na początku czerwca możemy szukać na Kanarach. W stolicy wyspy Gran Canaria – mieście Las Palmas – tygodniowy urlop w formie dynamicznego pakietu z lotem i hotelem z wyżywieniem będzie kosztował 3,9 tys. od osoby. Wyjazd do identycznego 4-gwiazdkowego hotelu ze śniadaniem i obiadokolacją wliczonymi w cenę, lecz zorganizowany przez touroperatora, to koszt 4,7 tys. zł dla jednej osoby. Z kolei w regionie Costa Dorada 7-dniowy pakiet dynamiczny w maju z dwoma posiłkami kosztuje 1,7 tys. zł od osoby. 

To opcja o 12 proc. tańsza niż analogiczna oferta touroperatora, za którą jedna osoba musi zapłacić ok. 2 tys. zł. Na Costa de la Luz w okolicach Sewilli za pakiet lot plus 4-gwiazdkowy hotel ze śniadaniem zapłacimy 2,5 tys. zł od osoby. Natomiast Polacy decydujący się na wycieczkę zorganizowaną muszą się liczyć z wydatkiem rzędu 2,8 tys. zł.

Gdzie najtaniej na weekend majowy?

Korzystniejszy dla domowego budżetu okaże się także odpoczynek na Krecie zorganizowany z platformą podróży. Przykładowo za pakiet z lotem i siedmiodniowym pobytem, ze śniadaniem dla jednej osoby w Retimno na początku maja zapłacimy niecałe 2,9 tys. zł. Jednocześnie analogiczna oferta touroperatora kosztuje już 3,5 tys. zł od osoby – daje to oszczędność na poziomie 18 proc.

Można także wydłużyć sobie majówkę i polecieć do Ayia Napy na południowym wschodzie Cypru. Podróżników rezerwujących pakiet lot plus hotel z dwoma posiłkami w pakiecie takie wakacje będą kosztowały 2,2 tys. zł, podczas gdy dla klientów tradycyjnych biur podróży cena wyniesie już 2,7 tys. zł od osoby. Spędzenie tygodniowych wakacji pod koniec kwietnia na greckiej wyspie Rodos, za które zapłacimy 1,7 tys. zł od osoby ze śniadaniem i obiadokolacją w cenie? Możliwe, jeśli zarezerwujemy wyjazd w pakiecie dynamicznym. Na takim urlopie zaoszczędzimy do 17 proc., bo identyczna podróż na Rodos z biurem podróży kosztuje blisko 2,1 tys. zł dla jednej osoby.

2024_02_16_Wczesne_wakacje_wiosna_taniej_w_pakiecie_analiza_cenowa_eSky.pl.png

Wakacje z biurem podróży czy na własną rękę?

Podawane w analizie ceny zawierają koszt przelotu w dwie strony, małego bagażu podręcznego i walizki 20 kg, a także noclegu (7 dni) w 4-gwiazdkowym hotelu oraz wyżywienia (w opcjach „samo śniadanie” bądź „śniadanie i obiadokolacja”).

Wyniki analizy eSky.pl pokazują, że jednym z kluczowych powodów, dla których biurom podróży z roku na rok ubywa klientów, jest naturalna chęć zaoszczędzenia pieniędzy. Okazuje się bowiem, że wybierając ofertę touroperatora, na określonych kierunkach przepłacamy od 10 proc. do nawet 30 proc. łącznej wartości wyjazdu. Eksperci pokazują jednak, że wcale nie jest trudno znaleźć dużo tańsze opcje.

Jak szukać najtańszych wakacji all inclusive?

W związku z tak dużymi różnicami cenowymi, platforma przygotowała pomoc dla turystów, którzy chcieliby zaoszczędzić na wakacjach. eSky.pl wprowadza na polski rynek „Gwarancję Najniższej Ceny” i obejmuje nią całą ofertę pakietową w opcji lot plus hotel.

– Blisko dwie trzecie Polaków (60 proc.) pytanych przez GfK o najważniejsze kwestie przy organizacji wyjazdu stawia cenę na wysokim drugim miejscu, zaraz po klimacie i pogodzie (63 proc.). Dlatego pakiety „Wakacje” i „City Break” objęliśmy gwarancją najniższej ceny, żeby ułatwić Polakom planowanie podróży i pomóc zadbać o domowy budżet, prezentując znacznie lepszą relację jakości do ceny. Gdyby się okazało, że w innym miejscu za identyczną ofertę zapłacą mniej, to zwrócimy różnicę w cenie zakupu. Wierzymy, że w ten sposób jeszcze więcej osób zauważy korzyści z rezerwowania wakacji w pakiecie – mówi Jarosław Grabczak odpowiedzialny za rozwój oferty produktowej w Grupie eSky.