Natura zaskakujeFot. instagram.com/@bobobobondo

Najpiękniejszy cud natury. "Wieczne burze" trwają wiele godzin i w ogóle ich nie słychać

Natura pokazuje nam wiele pięknych krajobrazów i zjawisk, które są niepowtarzalne i występują tylko w jednym miejscu na ziemi. Jednym z nich jest spektakl na niebie z udziałem wielu błyskawic jednocześnie.

Natura zaskakuje nas na każdym kroku. Nad jeziorem Maracaibo w Wenezueli przez ok. 300 dni w roku można podziwiać liczne błyskawice, którym nie towarzyszą niemal żadne dźwięki. Mieszkańcy stanu Zulia wierzą w ogromną moc tego zjawiska, dlatego uhonorowali je na fladze, godle, a nawet w hymnie.

Nikt nie wyjdzie z domu po 17:00, kary są bardzo wysokie. Dwa kolejne kraje wprowadzają ostre reguły walki z chorobąNikt nie wyjdzie z domu po 17:00, kary są bardzo wysokie. Dwa kolejne kraje wprowadzają ostre reguły walki z chorobąCzytaj dalej

Natura w Wenezueli zachwyca turystów z całego świata

Potocznie mówi się na nie Catatumbo, od nazwy rzeki wpływającej do jeziora w miejscu, gdzie pojawiają się rozbłyski światła. Nawet 9 godzin na dobę można podziwiać ścianę błyskawic rozświetlającą nocne niebo. Turyści z całego świata zjeżdżają w to miejsce, by choć przez chwilę móc nacieszyć oczy niepowtarzalnym spektaklem.

Catacumbo występuje w specyficznych warunkach, jakie tworzą góry, jezioro i Zatoka Wenezuelska. Maracaibo jest otoczone przez górskie szczyty z trzech stron, a z czwartej łączy się z zatoką. Gdy po zachodzie słońca wiatr uderza w zbocza gór, unosi ciepłe powietrze do góry. Tam tworzą się piętrowe chmury deszczowe - cumulonimbusy. Ciepłe kropelki wody z niższych warstw spotykają się z kryształkami lodu w wyższych, tworząc ładunki elektrostatyczne.

Dzisiaj grzeje: 1. Rozpaczliwy apel Polaków o pomoc. Mają 48 godzin na powrót do domu, potem będą mieli ogromne problemy
2. Przestępcy znaleźli wyjątkowo perfidny sposób na okradanie mieszkań. Uważaj, kto do Ciebie puka

Wieczne burze

Uwalnianie energii nagromadzonej w chmurach przejawia się błyskawicami oraz głośnym hukiem. Burze nad Maracaibo są jednak wyjątkowe, bo obok rozbłysków światła nie słychać gromów. Dla wielu osób jest to zagadką, jednak naukowcy stawiają na dużą odległość, która skutecznie tłumi dźwięki, które stają się zbyt ciche dla ludzkiego ucha. "Wieczne burze" uwalniają to troposfery ogromne ilości ozonu, który chroni nas przed szkodliwych działaniem promieni UV.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mamy przełom ws. koronawirusa? Naukowcy informują o skutecznym leku, jest znany od 70 lat
  2. Oficjalna wiadomość. Ważne zmiany dotyczące zakupów w Polsce
  3. Wyznanie polskiej lekarki pracującej we Włoszech. Przykre i mocne słowa
  4. Tragiczna sytuacja we Włoszech. Mieszkańcy muszą zachowywać się wzorowo, jest lista zasad
  5. Polacy wracający do kraju muszą się przygotować. Czeka ich kwarantanna
  6. Polscy skoczkowie poddani kwarantannie. W izolatce również Adam Małysz

Źródło: Onet

Następny artykuł