Turysci.pl
Natura zaskakuje

Fot. instagram.com/@bobobobondo

Najpiękniejszy cud natury. "Wieczne burze" trwają wiele godzin i w ogóle ich nie słychać

22 Marca 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Natura pokazuje nam wiele pięknych krajobrazów i zjawisk, które są niepowtarzalne i występują tylko w jednym miejscu na ziemi. Jednym z nich jest spektakl na niebie z udziałem wielu błyskawic jednocześnie.

Natura zaskakuje nas na każdym kroku. Nad jeziorem Maracaibo w Wenezueli przez ok. 300 dni w roku można podziwiać liczne błyskawice, którym nie towarzyszą niemal żadne dźwięki. Mieszkańcy stanu Zulia wierzą w ogromną moc tego zjawiska, dlatego uhonorowali je na fladze, godle, a nawet w hymnie.

Natura w Wenezueli zachwyca turystów z całego świata

Potocznie mówi się na nie Catatumbo, od nazwy rzeki wpływającej do jeziora w miejscu, gdzie pojawiają się rozbłyski światła. Nawet 9 godzin na dobę można podziwiać ścianę błyskawic rozświetlającą nocne niebo. Turyści z całego świata zjeżdżają w to miejsce, by choć przez chwilę móc nacieszyć oczy niepowtarzalnym spektaklem.

Catacumbo występuje w specyficznych warunkach, jakie tworzą góry, jezioro i Zatoka Wenezuelska. Maracaibo jest otoczone przez górskie szczyty z trzech stron, a z czwartej łączy się z zatoką. Gdy po zachodzie słońca wiatr uderza w zbocza gór, unosi ciepłe powietrze do góry. Tam tworzą się piętrowe chmury deszczowe - cumulonimbusy. Ciepłe kropelki wody z niższych warstw spotykają się z kryształkami lodu w wyższych, tworząc ładunki elektrostatyczne. 

Wieczne burze

Uwalnianie energii nagromadzonej w chmurach przejawia się błyskawicami oraz głośnym hukiem. Burze nad Maracaibo są jednak wyjątkowe, bo obok rozbłysków światła nie słychać gromów. Dla wielu osób jest to zagadką, jednak naukowcy stawiają na dużą odległość, która skutecznie tłumi dźwięki, które stają się zbyt ciche dla ludzkiego ucha. "Wieczne burze" uwalniają to troposfery ogromne ilości ozonu, który chroni nas przed szkodliwych działaniem promieni UV. 

Źródło: Onet

Maja LachowiczAutor

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Turystyka i Rekreacja, z zawodu pilot wycieczek. Ciekawość świata i zamiłowanie do podróży poskutkowało dołączeniem do redakcji Turysci.pl, by móc zarażać czytelników turystyczną pasją. Plany na przyszłość obejmują podróże w najdalsze zakątki świata, głownie bogate przyrodniczo. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Świat

Lotnisko na wyspie La Palma nieczynne. Powodem zbyt duże nagromadzenie popiołu wulkanicznego

Czytaj więcej >

Świat

Kolejna linia lotnicza wpuści na pokład tylko zaszczepionych. „Decyzja wchodzi natychmiastowo"

Czytaj więcej >
gdzie kupić tanio USD

Świat

Za garść dolarów nie tylko do USA… gdzie kupić tanio USD?

Czytaj więcej >

Świat

Zagraniczni turyści nie odwiedzą Australii przed końcem 2021 roku

Czytaj więcej >

Świat

Anna Tybor zdobyła Manaslu. Zjeżdża ze szczytu na nartach jako pierwsza Polka

Czytaj więcej >

Świat

Polka porwana podczas podróży do Tunezji. „Była przetrzymywana i bita"

Czytaj więcej >