natura wąwózScreen/TVN24

Przepiękny wąwóz w Polsce wyłożono betonowymi płytami. Nie pomogły żadne petycje

Natura jest przepiękna, należy jej się jednak należny szacunek. Niestety w Polsce postanowiono wyłożyć betonowymi płytami przepiękny wąwóz. Nic nie pomocy głosy sprzeciwu i pisanie petycji.

Natura potrafi być niebezpieczna i bezwzględna, jednak to zwykle ona jest poszkodowana działaniami człowieka. Wiele przyrodniczych atrakcji turystycznych zostaje zdewastowanych lub przerobionych w taki sposób, by były bardziej przystępne dla turystów czy okolicznych mieszkańców. Często psuje to niestety ich naturalne piękno i swoistą dzikość, co stało się również w wąwozie Czarnym niedaleko Kazimierza Dolnego.

4-latka wypadła z łódki i zaginęła w dżungli. Po 5 dniach ratownicy natrafili na niewiarygodny widok4-latka wypadła z łódki i zaginęła w dżungli. Po 5 dniach ratownicy natrafili na niewiarygodny widokCzytaj dalej

Mimo petycji zawierającej kilka tysięcy podpisów, doszło do wyłożenia malowniczego wąwozu betonowymi płytami, którym daleko do pięknego, estetycznego wyglądu i naturalnej wartości. Decyzja o zmianach zapadła już latem 2019 roku, a w grudniu przystąpiono do pracy. Dziś wąwóz Czarny nie wygląda już tak samo.

Natura przegrała walkę

Jednymi z największych atrakcji Kazimierza Dolnego są wąwozy, których zagęszczenie w tym regionie jest największe w Europie. Są one pozostałościami po lodowcach i tworzą wyjątkowo malownicze ścieżki, które chętnie odwiedzane są przez turystów. Niestety władze postanowiły jeden z nich - wąwóz Czarny - wyłożyć brzydkimi, betonowymi płytami.

- To jeden z najpiękniejszych wąwozów w Kazimierzu Dolnym. Jeśli na jego teren wjedzie ciężki sprzęt, zostanie on zdewastowany. Wąwóz Czarny jest wąski. Podczas planowanych prac nie ma sposobu, by uniknąć zniszczenia korzeni drzew znajdujących się na jego skarpach - mówiła Romana Rupiewicz we wrześniu ubiegłego roku.

Niestety ostatecznie rzeczywiście tak się stało, a radni twierdzą, że wyrażono na to zgodę ze względu na prośby mieszkańców oraz erozję. Część ludzi żyjących w okolicy twierdzi jednak, zgodnie z doniesieniami Kuriera Lubelskiego, że decyzja ta zapadła rzekomo pod wpływem nacisków inwestorów.

Decyzja wywołała ogromne kontrowersje

Joanna Fąfrowicz-Codemo oraz Aleksander Adamski są autorami petycji "ocalić wąwóz Czarny w Kazimierzu Dolnym". Podpisy pod nim złożyło 9 tysięcy ludzi, którzy zgodnie twierdzili, że jest to zniszczenie piękna tak wyjątkowego miejsca. Żaden ze zwolenników inwestycji nie zabrał głosu w publicznej debacie na ten temat.

- Na dialog nie zdecydował się również burmistrz Kazimierza, którego prosiliśmy o mediowanie w sporze o dalsze losy wąwozu. Nigdy nie odpisał blisko dziesięciu tysiącom sygnatariuszy petycji w obronie wąwozu - mówią autorzy petycji.

Ostatecznie w grudniu doszło do rozpoczęcia prac, a obecny wygląd wąwozu wiele osób rozczarowuje.

- Betonowa droga przez wąwóz Czarny jest ponurym absurdem. Odbieramy ją jako kompletnie anachroniczny gest źle pojętego "postępu." Wpisuje się, na prawach groteski, w trend brutalnego przekształcania przestrzeni pod wszechobecny samochód. Z bólem przyjmujemy do wiadomości, że władze Kazimierza Dolnego nie mają lepszych pomysłów na przyszłość miasta, z którym jesteśmy głęboko związani - mówią autorzy petycji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uwielbiana aktorka Polsatu znów trafiła do szpitala. Wcześniej miała tętniaka mózgu
  2. Wczesne objawy nowotworów. Nie wolno ich lekceważyć
  3. 10 tysięcy wielbłądów straci życie, smutne informacje z Australii. W powód aż trudno uwierzyć
  4. 10-letnie dziecko nie żyje. Tragiczne znalezisko na lotnisku w europejskiej stolicy
  5. Wenecja podejmuje walkę z powodziami. Kryzysowa wersja systemu powstanie, ale nie w najbliższym czasie
  6. Fanki zamurowało, Justyna Żyła przyznała się do sztucznego poprawienia swojej urody. Do sieci wyciekły zdjęcia "przed" i "po"

Źródło: Onet

Następny artykuł