Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Największa darmowa atrakcja Barcelony zamknięta. Fatalne wieści dla turystów
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 22.06.2024 13:15

Największa darmowa atrakcja Barcelony zamknięta. Fatalne wieści dla turystów

Barcelona
fot. Canva

"Nie działa do odwołania" - usłyszałam od jednego Katalończyka, gdy zapytałam go, kiedy będzie można podziwiać słynny pokaz śpiewających fontann w Barcelonie. Ta darmowa atrakcja od lat przyciągała do stolicy Katalonii tysiące turystów. Jak się okazuje, sytuacja nieprędko ulegnie zmianie. 

Magiczna fontanna Montjuïc w Barcelonie

Tuż przy Plaça d'Espanya i Muzeum Narodowym Sztuki Katalońskiej w Barcelonie odbywają się słynne na całą Hiszpanię pokazy magicznych fontann. Wydarzenie to jest darmowe i uwielbiane zarówno przez turystów, jak i mieszkańców. 

Czytaj więcej: Odwiedziłam jedną z piękniejszych wysp w Europie. Na miejscu przeżyłam szok

Pokaz wody i światła przy akompaniamencie muzyki to obowiązkowy punkt na liście "do zrobienia" w trakcie wycieczki po Barcelonie. Trwające kilkadziesiąt minut wydarzenie, zmieniające się kolory, różne układy choreograficzne strumieni wody i światła, muzyka klasyczna przeplatana z popularnymi hitami co roku przyciągało tłumy. Niestety, od kilku miesięcy nie jest jednak możliwe, by to zobaczyć. 

Susza w Katalonii

Katalonia walczy z suszą. Z tego powodu wprowadzono specjalny protokół ograniczający zużycie wody. Z tego powodu Rada Miejska wyłączyła zarówno magiczne fontanny, jak i te nieopodal placu hiszpańskiego. Dodatkowo nałożono kilka ograniczeń na mieszkańców, którzy m.in. nie mogą czyścić ulic czy chodników za pomocą węży wodnych. 

Dopóki poziom wód w zbiornikach retencyjnych się nie podniesie, nie ma co liczyć na magiczne show "światło-woda-dźwięk" w Barcelonie. 

Uwaga na turystów w Barcelonie

Poza tym, ze magiczne fontanny przyciągały tłumy turystów, miejsce to upodobali sobie również złodzieje. Niestety, stolica Katalonii słynie z wprawionych w boju kieszonkowców, którzy bacznie obserwują sytuację i tylko czekają na okazję, kiedy będą mogli zaatakować nieświadomych zagrożenia turystów. 

Pod słynnymi fontannami dochodziło w przeszłości do bardzo dużej liczby kradzieży, zarówno turystów indywidualnych, jak i włamań do autokarów. 

Czytaj więcej: Brak parawanów i tłumów turystów nad Bałtykiem? Ta miejscowość to prawdziwa perełka