"Najpiękniejsze muzeum w Polsce" otwarte, ale nie do końca. Tak prezentuje się jego wnętrze
Polska ma wiele muzeów, które z pewnością warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Jednak jednym z najbardziej wartościowych ma być to znajdujące się w Warszawskiej Cytadeli. To właśnie tam przez 17 lat wznoszono wyjątkowy gmach.
W czwartek 28 września oficjalnie otwarto Muzeum Historii Polski. Jego budowa rozpoczęła się w 2006 roku. Po 17 latach oczekiwań mury gmachu odwiedzili pierwsi goście, jednak na zobaczenie pełnej krasy budynku i wszystkich zbiorów, trzeba będzie jeszcze zaczekać.
Uroczyste otwarcie Muzeum Historii Polski
W czwartek 28 września miałam przyjemność uczestniczyć w oficjalnym otwarciu nowego muzeum. Dostojnicy zaproszeni na uroczystość, podkreślali, że jest to największe i najnowocześniejsze, a moim zdaniem również najpiękniejsze muzeum w Polsce. Choć na razie do użytku został oddany bardzo niewielki jego fragment, to już teraz robi ono ogromne wrażenie.
Zanim jednak przejdę do opisu tego, co skrywają pokryte kamienną fasadą mury, warto wspomnieć, w jak ważnym miejscu wzniesiono ogromny gmach. Cytadela Warszawska jest bowiem miejscem bardzo ważnym dla historii naszego kraju. To smutna pamiątka po czasach carskich. To właśnie w jej murach stracono wielu bojowników o niepodległą Polskę.
– Na Cytadeli Warszawskiej, symbolu próby autentycznego zniewolenia Polaków przez 80 lat, symbolu zniszczenia ruchu narodowo-wyzwoleńczego i woli wyzwolenia narodu. Cytadeli wzniesionej przez cara Mikołaja poczynając od 1832 roku po upadku powstania listopadowego. To tutaj więziono tych, którzy wtedy konspirowali i walczyli o wolną Polskę. To tutaj rozstrzelano Romualda Traugutta. To tutaj ginęli członkowie rządu narodowego – przypomniał prezydent Andrzej Duda.
Muzeum Historii Polski w liczbach. Za 3 lata będzie robiło ogromna wrażenie
Nowe muzeum będzie miało aż 44 tys. metrów kwadratowych. Podobną powierzchnię miałoby 50 hal sportowych. Wystawa stała i przestrzeń jej towarzysząca będzie zajmowała ok. 8 tys. metrów kwadratowych. Jednak z najnowszych prognoz wynika, że na jej otwarcie trzeba będzie zaczekać jeszcze 3 lata. 1,4 tys. metrów kwadratowych to natomiast przestrzeń przeznaczona na wystawy tymczasowe. To właśnie jedną z nich można obecnie oglądać w murach muzeum.
Na szczególną uwagę zasługuje również fasada budynku. Wyłożona czarno-białym kamieniem zawiera reliefy nawiązujące do historii Polski. Wewnątrz budynku uwagę przykuwają natomiast nowoczesne miedziane wykończenia na ścianach klatki schodowej i suficie całego obiektu. Budowla utrzymana jest w modnych industrialnym i modernistyczny stylach, które zachwycają przejrzystością i prostotą.
Wyjątkowe obiekty można oglądać na pierwszej wystawie tymczasowej
W dniu otwarcia muzeum, goście mieli możliwość jako jedni z pierwszych zobaczyć elementy wchodzące w skład wystawy "Wielkie i Małe Historie". Jedną z ciekawszych części ekspozycji z pewnością jest ta, na której przedstawiono kilka przedmiotów wydobytych z dna Wisły podczas historycznej suszy z 2011 roku.
W gablotach nie zabrakło również nawiązania do najnowszej historii. Symbol "Solidarności", znaczki pocztowe z Wisławą Szymborską, pamiątki po przystąpieniu do ONZ, NATO i Unii Europejskiej, piłka z Euro 2012, czy przyłbice z pandemii COVID-19. Nie brakuje również elementów związanych z wojną trwającą w Ukrainie.
Świetne wrażenie robią eksponaty, ale również cały wystrój pomieszczenia. Pod sufitem podwieszono bowiem ekrany, na których można oglądać ciekawe animacje. W centrum ogromnej sali umieszczono natomiast duże i wygodne kanapy, z których można oglądać ekspozycję.