Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Poradnik podróżnika > Najpewniej źle korzystasz ze schowka w samolocie. Większość z nas nie ma o tym pojęcia
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 20.10.2023 07:24

Najpewniej źle korzystasz ze schowka w samolocie. Większość z nas nie ma o tym pojęcia

Wizz Air
Fot. Turyści.pl/Klaudia Zawistowska

Każdy, kto lata samolotami wie, jak trudno bywa o umieszczenie bagażu w schowku nad własnym fotelem. Z tego powodu na pokładach dochodzi do licznych awantur. Jednak jak się okazuje, można by ich uniknąć, gdyby wszyscy znali kilka zasad.

Podróże samolotami dla wielu osób są bardzo stresujące. Nietrudno więc dziwić się, że kiedy zajmują swoje miejsce, chcą schować bagaż, usiąść w fotelu i czekać na zakończenie lotu. Tu jednak pojawia się problem, ponieważ w schowkach często nie ma miejsca na ich torbę. Jak sobie poradzić z tym problemem?

Jak prawidłowo korzystać ze schowka na bagaż w samolocie?

Jak się okazuje, korzystanie ze schowka nad fotelem objęte jest kilkoma zasadami. Nie są może one formalnie spisane, ale dobrze wychowany podróżnik powinien je znać, a także stosować w codziennym życiu. To z pewnością ułatwi, a także przyspieszy proces wsiadania do samolotu.

Warto zatem wiedzieć, że pierwszeństwo włożenia bagażu do schowka mają osoby z walizkami i największymi torbami. W ich przypadku niemożliwe jest włożenie bagażu pod fotel, dlatego to oni są najbardziej "uprzywilejowani" podczas zajmowania miejsc na pokładzie.

Plecaki i kurtki pod fotele

Wszystkie plecaki i mniejsze torebki powinny znajdować się pod siedzeniami. Od tej zasady jest jednak wyjątek. Jeżeli wszystkie osoby zajęły już swoje miejsca, a pasażerowie schowali największe bagaże, wówczas możesz sprawdzić, czy w schowku zostało wolne miejsce. Jeżeli tak, wówczas możesz tam schować swój plecak, czy kurtkę.

Pamiętaj również, że czasami warto sprawdzić nie tylko bagażnik nad twoją głową, ale również te sąsiednie. Co do zasady lepiej jest zostawiać bagaże w schowku za twoim siedzeniem niż przed, ale nie jest to aż tak istotne.

Stewardessa nie jest na pokładzie po to, żeby zająć się twoim bagażem

Kolejna istotna informacja, o której wielu podróżnych zapomina, to fakt, że załoga pokładowa nie ma obowiązku znajdować ci miejsce w schowku. Zwłaszcza jeśli twój bagaż jest zdecydowanie zbyt ciężki, nie powinieneś zrzucać na obsługę lotu obowiązku schowania go w bagażniku.

Stewardessa czy steward zawsze służą pomocą, jednak skierowana jest ona przede wszystkim do osób, które np. nie sięgają do schowków, lub schorowanych i takich, które z różnych powodów nie są w stanie samodzielnie schować walizek. Wyjątkiem są również miejsca przy wyjściach awaryjnych, gdzie załoga troszczy się o znalezienia miejsca na bagaż pasażerów.