Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Okiem Turystów > Najnowszą atrakcję Warszawy zwiedzisz zupełnie za darmo. Sprawdziliśmy, czy warto
Natalia Księżak
Natalia Księżak 26.06.2024 18:14

Najnowszą atrakcję Warszawy zwiedzisz zupełnie za darmo. Sprawdziliśmy, czy warto

turyści muzeum
fot.N.Księżak

To jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy. Jego historia sięga XVII wieku, gdy należał do znanego rodu szlacheckiego. Pałacowe mury są niemymi świadkami burzliwej historii stolicy-od wielkich bali, przez potop szwedzki, aż po powstanie warszawskie. Teraz, po latach zawirowań i pieczołowitej renowacji, do Pałacu Rzeczpospolitej po raz pierwszy zostali zaproszeni turyści.

Pałac Krasińskich obecnie mieści w sobie unikalną wystawę. Tę nowo otwartą atrakcję Warszawy zwiedzisz zupełnie za darmo. Sprawdziliśmy, czy rzeczywiście warto odwiedzić to miejsce.

Barokowy Pałac Rzeczpospolitej otwiera się na turystów

Pałac Rzeczpospolitej został wybudowany w 1695 roku  przez wojewodę płockiego Jana Dobrogosta Krasińskiego. Legenda rzymskiego przodka rodu Krasińskich z pałacowych elewacji przyciąga uwagę przechodniów i zachwyca pasjonatów. Gmach jest ściśle związany z historią Polski i Warszawy. Był jednym z najważniejszych budynków epoki stanisławowskiej, nie bez uszczerbków przetrwał czasy potopów i powstań. 

Czytaj więcej: Nieodkryta perła Kujaw. To miasto słynące z soli i uzdrowisk

Uroczysty koncert „Słowo”, który odbył się 21 maja, zainaugurował nowy rozdział w historii pałacu. Gmach mieści od tej pory wystawę Biblioteki Narodowej, a pałacowe progi przekracza coraz więcej turystów, zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Miejsce jest obecnie skarbcem dzieł wielu kultur, języków i tradycji.

Projekt bez nazwy - 2024-06-24T132047.080.jpg

Wystawa Bibliotek Narodowej. Tę atrakcję w Warszawie zwiedzisz za darmo

We wnętrzach Pałacu Krasińskich kryją się obecnie cenne zbiory Biblioteki Narodowej, m. in. rękopisy Fryderyka Chopina, Adama Mickiewicza i Jana Kochanowskiego. Turyści mogą zobaczyć bezcenne zabytki polskiego i światowego piśmiennictwa, takie jak Kazania świętokrzyskie, Psałterz floriański, Rocznik świętokrzyski dawny, rękopisy kronik Galla Anonima i Wincentego Kadłubka.

Nie brakuje również nowszych akcentów, jak chociażby pierwsze plakaty z warszawskich ulic, odręczne notatki Zbigniewa Herberta czy Czesława Miłosza i rękopis “Małgośki” Agnieszki Osieckiej, która stała się najpopularniejszą piosenką w repertuarze Maryli Rodowicz. 

Projekt bez nazwy - 2024-06-24T132715.876.jpg

Ogromne wrażenie robią również unikalne wnętrza, a w szczególności Sala Kariatyd, na których niegdyś gościł sam król August II Mocny. Wyjątkowa jest również sala pamięć, której centralne miejsce zajmuje urna z prochami książek zniszczonymi podczas powstania.

Czytaj więcej: Ranking bałtyckich perełek. Wybraliście najpiękniejsze plaże w Polsce

Projekt bez nazwy - 2024-06-24T133611.056.jpg
 

Godziny otwarcia. Gdzie znajduje się Pałac Krasińskich w Warszawie?

Po wizycie w muzeum koniecznie trzeba pospacerować jeszcze w jego okolicy. Ogród Krasińskich jest jednym z najpiękniejszych w Warszawie. Szerszej publiczności został udostępniony już w 1766 roku i praktycznie nieprzerwanie był jednym z ulubionych miejsc do wypoczynku warszawskiej socjety.

Muzeum Bibliotek Narodowej zwiedzać można przez 6 dni w tygodniu od środy do poniedziałku w godzinach od 11 do 19. Znajduje się w centrum Warszawy przy pl. Krasińskich 5. Turyści nie potrzebują biletów - wstęp jest darmowy.


Projekt bez nazwy - 2024-06-24T133021.735.jpg