Nagranie bobrów na MazurachYouTube/ RDLPwOlsztynie (screenshot)

Odtworzyli nagranie z kamer i zamarli. W środku nocy powstała nieprawdopodobna konstrukcja, którą można zobaczyć na Mazurach

Nagranie, które pojawiło się w sieci, zachwyciło internautów. Można na nim zobaczyć bobry, które w nocy budują tamę. Film powstał na terenie nadleśnictwa Młynary w Warmińsko-Mazurskiem. To miejsce, które spodoba się turystom.

Nagranie podbiło serce internautów. Kiedy pracownicy Nadleśnictwa Młynary odtworzyli nagranie z fotopułapki byli zaskoczeni. Nie spodziewali się widoku bobrów, które budują tamę. Jeszcze niedawno mówiono, że ten gatunek zwierząt jest zagrożony wyginięciem.

Kataklizm nad Ameryką. Turyści mogą być w ogromnym niebezpieczeństwie, muszą uciekaćKataklizm nad Ameryką. Turyści mogą być w ogromnym niebezpieczeństwie, muszą uciekaćCzytaj dalej

Nagranie z Mazur. Bobry budują tamę

Na filmie można zobaczyć, że do zbudowania tamy bobry potrzebują dużych ilości mułu, błota, darni oraz rozdrobnionych części roślin. Wszystko jest starannie na siebie nakładane. Zjawisko wytłumaczył Adam Pietrzak, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Koniec, zamknięta granica z Polską. Zagraniczne władze pogłębiły restrykcje, nie będzie można podróżowaćKoniec, zamknięta granica z Polską. Zagraniczne władze pogłębiły restrykcje, nie będzie można podróżowaćCzytaj dalej

- Celem jest podniesienie poziomu wody poprzez zablokowanie odpływu cieku wodnego w okolicy, gdzie bobry zdecydowały się osiedlić. Wodni inżynierowie przy osiedlaniu biorą pod uwagę ukształtowanie terenu - powiedział mężczyzna cytowany przez RMF FM.

- Korzystnym miejscem jest odcinek, w którym koryto rzeki przebiega w znacznym obniżeniu terenu. Wówczas bobry mają ułatwioną prace i wystarczy, że zatamują naturalne przepusty z wykorzystaniem przewężeń terenu - dodał.

Co ciekawe, na jednym cieku wodnym bobry są w stanie zbudować nawet kilka tam. To pozwala na zalanie większego trenu. Dodatkowo każde uszkodzenie tamy jest przez bobry natychmiast naprawiane. Można to zobaczyć na nagraniu, które znajduje się niżej.

Woda jest potrzebna bobrom do budowania innych budowli. Chodzi o nory, żeremia czy sieć kanałów i spiżarnie. Wejścia zawsze znajdują się pod wodą. Żeremia są budowane tam, gdzie płaskie brzegi rzek, potoków czy jezior uniemożliwiają kopanie nor.

Dla przyrody obecność bobrów ma duże znaczenie. Trzeba jednak przyznać, że w niektórych miejscach ich działalność jest dużym utrudnieniem dla człowieka. Na terenie Nadleśnictwa Młynary populacja bobrów jest liczna. W trakcie inwentaryzacji wykonanej przez pracowników Nadleśnictwa Młynary, ustalono, że na terenie nadleśnictwa jest 82 rodziny bobrowe.

Zakłada się, że na na jedną rodzinę przypadają średnio 3 osobniki. W związku z tym można przypuszczać, że łącznie na tym terenie jest 246 bobrów. Jest to gatunek chroniony, a więc jakakolwiek ingerencja i jego środowisko musi być poprzedzona zgodą wydawaną przez Regionalną Dyrekcje Ochrony Środowiska.

Nadleśnictwo Młynary zachwyci turystów

Nadleśnictwo Młynary znajduje się w okolicach Olsztyna. Warto odwiedzić to miejsce podczas pobytu na Mazurach. Będzie można tam zobaczyć nie tylko bobry. Znajdziemy tam także imponujące pomniki przyrody.

Dzisiaj grzeje: 1. Polsat: Zacznie się już dziś w części kraju. Nagły zwrot akcji w pogodzie. Podróżni powinni się spieszyć
2. Klienci jednego z największych banków w Polsce na celowniku oszustów. Można stracić wszystkie pieniądze
3. Chcą wprowadzić nowe obostrzenia. Mają potrwać do Bożego Narodzenia. U naszych sąsiadów nie wypoczniesz swobodnie

To także idealne miejsce dla biegaczy oraz fanów jazdy konnej. Uprawiany tam jest też geocaching, czyli poszukiwanie skarbów. W sezonie zimowym organizowane tam są biegi narciarskie. Dla amatorów prowadzone są lekcje.

Największa górska twierdza Europy znajduje się w Polsce. Widzieliście ją na żywo?Największa górska twierdza Europy znajduje się w Polsce. Widzieliście ją na żywo?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wystarczy kilka łyków dziennie, by pozbyć się natrętnego kaszlu. Domowy sposób naszych babć w końcu wraca do łask
  2. Józef z "Rolnik szuka żony" publicznie upomniał Apolonię: "o czym Ty piszesz?". Bitwa na słowa w sieci
  3. Gigantyczna burza wokół Ryanair. Poszło o testy na koronawirusa na lotniskach, padły ostre słowa
  4. Ewakuacja turystów, przeżyli chwile grozy. Nagle klif runął na plażę za granicą, wszystko zdążyli nagrać
  5. RMF: rząd może wydać nowy zakaz na zimę. Wszystko przez zakażenia, zimowe wyjazdy na narty zagrożone
  6. Na święta mogą pojawić się nowe obostrzenia? Minister Zdrowia odpowiada
  7. Dlaczego kot biega jak opętany? Proste wyjaśnienie, nie należy się obawiać

Źródło: RMF24, mlynary.olsztyn.lasy.gov.pl

Następny artykuł