Turysci.pl
nagranie lawiny kamieni na La Gomerze

Fot. twitter.com/ Ángel Víctor Torres/ screen

Ewakuacja turystów, przeżyli chwile grozy. Nagle klif runął na plażę za granicą, wszystko zdążyli nagrać

16 Listopada 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Nagranie z Wysp Kanaryjskich trafiło do sieci. Turyści uciekali na widok osuwającego się klifu. Konieczna była ewakuacja, służby ruszyły do akcji poszukiwawczej, by pomóc poszkodowanym.

Nagranie z jednej z wysp świetnie ukazuje dramatyczne chwile, które przeżyli turyści przebywający na wczasach w hotelu. W jednej chwili ściana klifu osunęła się na plac, gdzie parkują samochody osobowe i kampery. 

Nagranie ukazuje osunięcie się skał

Turyści liczyli na spokój, jaki można zastać na Wyspach Kanaryjskich po sezonie. Niestety przeżyli chwile grozy, gdy tuż obok plaży zwaliły się kamienie i odłamki skalne. Ciężki ładunek spowodował powstanie wielkiej fali, która ruszyła wprost na wczasowiczów.

Fragment ogromnego klifu zawalił się w miejscowości Valle Gran Rey, w pobliżu popularnej plaży Argaga na wyspie La Gomera. Lokalne władze obawiały się, że pod skalną lawiną mogli zostać uwięzieni turyści, więc zorganizowały akcję poszukiwawczo-ratowniczą. 

Na filmie nakręconym przez jednego z turystów widać wyraźnie, jak materiał skalny przysypuje znajdujący się poniżej pas lądu, który służył za drogę oraz parking i część plaży. Miejscowości położone na wybrzeżu zostały od siebie odcięte. Nagranie można zobaczyć na Twitterze użytkownika Ángel Víctor Torres.

Służby ruszyły do akcji

Służby specjalne, które zostały wezwane na miejsce, przyjechały z psami. Miały one pomóc w poszukiwaniach dzięki tropieniu śladów życia pod rumowiskiem. Na szczęście ani zwierzęta ani specjalistyczny sprzęt nie odnalazły żadnych ofiar, chociaż akcja trwała kilka godzin.

Dziennik "The Sun" przekazał, że ewakuowano pięć osób, których kampery utknęły tuż obok osuwiska. Turyści zostali przetransportowani helikopterem do Las Vueltas, a jak wynika z informacji przekazanych przez lokalne władze, ich stan jest dobry.

Zdarzenie wyglądało niezwykle groźnie, lecz obyło się bez ofiar. Plażę zamknięto już kilka dni wcześniej, ponieważ pojawiały się mniejsze osuwiska. Problemem jest jedynie zablokowana droga między Las Vueltas i Argaga. Zdjęcie zostały pokazane na Twitterze przez użytkownika Al Guanchistani.

Piękna, wulkaniczna wyspa

La Gomera leży nieopodal północno-zachodnich wybrzeży Afryki w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Należy do Hiszpanii i jest zamieszkiwana przez ok. 20 tys. osób. To popularny kierunek wakacyjny, który dzięki swojemu położeniu przyjmuje turystów przez cały rok.

Na wyspie zatrzymał się Krzysztof Kolumb w 1492 r., a następnie przepłynął Atlantyk docierając do Ameryki. W mieście pełniącym funkcję stolicy,  San Sebastián de La Gomera, zachował się dom wielkiego odkrywcy, który jest jedną z atrakcji.

Wyspa jest pochodzenia wulkanicznego, ma strome brzegi i głęboko wcięte wąwozy. Przemieszczanie się jest utrudnione przez ukształtowanie terenu, lecz warto zobaczyć wawrzynowe lasy laurisilva w Parku Narodowym Garajonay.

Źródło: Radio Zet

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >
Japonia zaostrza restrykcje

Świat

Japonia zaostrza kontrole graniczne dla podróżnych z kilku krajów Europy. Na liście Polska

Czytaj więcej >
zdjęcia błyskawic

Świat

Odwrócone błyskawice widoczne są z kosmosu. Niesamowite zdjęcia

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >
polka zanzibar

Świat

Polka zamieszkała na Zanzibarze. "Pierwsze zderzenie dwóch światów jest widoczne już na lotnisku"

Czytaj więcej >