Turysci.pl Polska Nagle ludzie zaczęli uciekać z plaży w Karwi. Zrobiło się lodowato, niczego nie było widać
fot. YouTube/Kurier Szczeciński

Nagle ludzie zaczęli uciekać z plaży w Karwi. Zrobiło się lodowato, niczego nie było widać

31 maja 2024
Autor tekstu: Natalia Księżak

Plażowicze w Karwi nie wiedzieli, co się dzieje. Po południu z morza wypełzła bardzo gęsta mgła. Temperatura spadła do zaledwie 15 stopni Celsjusza, a widoczność została ograniczona do zaledwie kilku metrów. Ludzie w panice zabierali dzieci z wody i zaczęli opuszczać plażę. Skąd wzięło się tak zagadkowe zjawisko?

Ludzie zaczęli uciekać z plaży w Karwii

W czwartek około południa okolice Łeby i Karwii  (woj. pomorskie) nawiedziła gwałtowna burza z ulewnym deszczem. Mimo to, wiele osób postanowiło resztę Bożego Ciała spędzić na wypoczynku nad brzegiem Bałtyku. Chwilę później, ku ogromnemu zaskoczeniu turystów,  gęsta mgła spowiła plażę.

Na niektórych odcinkach wybrzeża z jej powodu ratownicy zakazali kąpieli. Panowała nietypowa, tajemnicza atmosfera, gdy plażujący lub spacerujący turyści ginęli z zasięgu wzroku w białej poświacie.

Na plaży nagle spadła temperatura. Niczego nie było widać

W social media pojawiły się zdjęcia tajemniczego zjawiska znad morza. Na fotografiach widać zaskoczonych plażowiczów. Okazuje się, że za tak nagłą zmianę pogody odpowiada mgła morska, która zaliczana jest do mgieł adwekcyjnych. Do zjawiska dochodzi, kiedy ciepłe oraz wilgotne powietrze zostaje schłodzone w regionie, gdzie występuje słaby wiatr.

Polska znajduje się pod wpływem niżu znad Morza Północnego. Jednak w kierunku naszego kraju nadciągają masy powietrza z południa i południowego wschodu, znad Morza Śródziemnego i Czarnego.

- To ciepłe powietrze, w którym temperatura na wybrzeżu wzrasta właśnie do 20 stopni. Tymczasem woda powierzchniowa Bałtyku jest chłodniejsza i ma temperaturę około 16-18 st. C przy samym brzegu, a w głębi morza około 14 st. C - wyjaśniła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Mgła morska nad Bałtykiem

Mgły morskie, chociaż przerażają turystów, to nie robią większego wrażenia na mieszkańcach. Zjawiska te nie są jednak częste na polskich plażach. Znacznie ograniczają widoczność, dlatego są niebezpieczne dla osób kąpiących się w morzu, a nawet dla statków. Zdarza się, że zjawisko może wejść głęboko w ląd.

Obserwuj nas w
autor
Natalia Księżak

Zaczynała jako reporterka newsowa w dużej polskiej telewizji, rzuciła to dla oprowadzania wycieczek i zwiedzania świata. Po przygodzie w marketingu związała się z portalem Turyści.pl, gdzie pełni rolę wydawcy. Miłośniczka gór i podróżowania z plecakiem.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy