Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > Na tym lotnisku ginie najwięcej bagaży. Polacy często tam podróżują
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 10.02.2024 16:15

Na tym lotnisku ginie najwięcej bagaży. Polacy często tam podróżują

Lotnisko
fot. Kekyalyaynen Shutterstck

Niestety zdarza się, że podczas podróży nasz bagaż zostanie uszkodzony lub zgubiony. Taki incydent sprawia, że nasz entuzjazm wyjeżdżając lub wracając z wakacji znacząco spada.

Istnieją lotniska, które ponadprzeciętnie często gubią bagaże. Co więcej, większość z nich znajduje się w jednym kraju.

Lotniska, które gubią bagaże

Firma Reclamio, specjalizująca się w rozpatrywaniu roszczeń pasażerów linii lotniczych, podała, że w ubiegłym roku najwięcej skarg na zagubiony bagaż zgłosili podróżujący przez lotnisko Madryt-Barajas. Te skargi stanowiły 26,5% wszystkich zgłoszeń złożonych w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Hiszpańskie lotniska okazały się najbardziej narażone na zgubienie bagażu. Lotnisko El-Prat w Barcelonie zajęło drugie miejsce z odsetkiem skarg na poziomie 13,2 proc. Natomiast na piątym miejscu znalazło się lotnisko Palma de Mallorca z wynikiem 2,4 proc. Na niechlubnym podium znalazło się także lotnisko Humerto Delgado w Lizbonie z 5,8 proc. skarg, a na czwartej pozycji uplasowało się lotnisko Paryż-Orly z wynikiem 2,7 proc.

Uszkodzony bagaż

W maju ubiegłego roku międzynarodowy dostawca rozwiązań IT w transporcie lotniczym, SITA, podsumował 2022 rok pod względem uszkodzonych i zagubionych bagaży podróżnych na lotniskach. Z raportu wynikało, że Europa była regionem, w którym najczęściej dochodziło do niewłaściwej obsługi bagażu - średnio na 1000 przypadków zdarzało się to 15,7 razy. To trzykrotnie więcej niż w 2021 roku.

SITA wyjaśniła, że za słaby wynik w ubiegłym roku odpowiadały głównie niedobory wykwalifikowanego personelu, gwałtowny wzrost międzynarodowych podróży oraz zatory na lotniskach, które “utrudniały zarządzanie bagażami i zapewnienie ich sprawnej obsługi na lotniskach, szczególnie w okresach szczytu podróżowania”. Na razie nie opublikowano jeszcze danych za rok 2023 r. 

Jak uzyskać odszkodowanie za zgubiony lub zniszczony bagaż?

Reklamację zagubionego bagażu można złożyć zgodnie z przepisami Konwencji Montrealskiej. Oto kroki, które należy podjąć:

Wypełnij formularz nieprawidłowości bagażowej (PIR) na lotnisku, który jest znany jako Property Irregularity Report. Następnie złóż reklamację w określonym terminie:

7 dni od odbioru uszkodzonego bagażu.
21 dni od odbioru opóźnionego bagażu.
Oceń szkodę. Jeśli walizka została uszkodzona, linia lotnicza może poprosić o rachunek za zakup nowej walizki i zwrócić koszty. W przypadku zgubienia bagażu, warto załączyć posiadane rachunki. W przypadku braku rachunków, linia lotnicza może oszacować wartość szkody według wagi zarejestrowanego bagażu.

Należy pamiętać, że linie lotnicze mogą wyłączyć odpowiedzialność za cenne przedmioty, takie jak laptopy, biżuteria, sprzęt fotograficzny lub sportowy, zgodnie z ich regulaminami przewozu. Przed podróżą zaleca się zapoznanie się z warunkami lotu i zapytanie przewoźnika o możliwość zabezpieczenia cennych przedmiotów.

Źródło: fly4free.pl