Zwiedzaliście Muzeum Dobranocek w Rzeszowie? Wspaniała okazja do wspomnień
Muzem kojarzy się głównie z ważnymi wydarzeniami w historii świata. Zazwyczaj zbiory są wybierane tematycznie i skupiają się wokół istotnych elementów przeszłości. Zwiedzanie ich jest doskonałą okazją do zdobycia nowej wiedzy oraz zobaczenia unikalnych okazów, jednak nie wszystkim takie spędzanie czasu odpowiada. Szczególnie dzieci mogą być niechętne, jest jednak jeden wyjątek od tej reguły - Muzeum Dobranocek. To miejsce z pewnością zostanie odwiedzone z radością nawet przez najmłodszych turystów.
Muzeum Dobranocek zachwyca młodszych i starszych turystów
Muzeum Dobranocek mieści się w samym centrum Rzeszowa, nieopodal rnku, co czyni go idealnym miejscem do zwiedzania. Obiekt działa od marca 2009. Nietypowe eksponaty należą do kolekcji Wojciecha Jamy. Każdy z nich jest wyjątkowy i na pewno pobudzi wspomnienia starszych zwiedzających, bowiem nie brakuje w nim bohaterów kultowych dobrancek z czasów PRL.
Zbiory zawierają nie tylko kukiełki wykorzystywane do tworzenia takich hitów jak "Miś Colargol" czy "Miś Uszatek", ale też inne interesujące przedmioty kojarzące się z bajkami. Można podziwiać między innymi książki, zabawki, specjane edycje znaczków z ulubionymi postaciami Polaków, plakaty. To jednak nie wszystko. Prawdziwą gratką są kosmetyki i artykuły spożywcze z dawnych lat, często wciąż z oryginalną zawartością. Można także podziwiać bogaty asortyment przedmiotów codziennego użytku ozdobionych słynnymi postaciami, na przykład kubki, talerze, a nawet budziki. Każdy fan Bolka i Lolka, Rumcjasa czy Reksia znajdzie tu coś dla siebie.
Największą atrakcją są jednak lalki, które były wykorzystywane podczas kręcenia najbardziej popularnych bajek z przeszłości w łódzkim Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For, takich jak "Plastusiowy pamiętnik", "Kolorowy świat Pacyka", "Pingwin Pik Pok", "Maurycy i Hawranek" oraz dwa wspomniane wyżej misie. Porównanie kukiełek z tym, co część zwiedzających moła oglądać na ekranie, z pewnością jest ekscytującym przeżyciem. Każda z nich jest doskonale zachowana.
W muzeum znajduje się także sala projekcyjna, gdzie wyświetlane są stare dobranocki. To doskonałe miejsce, by móc znów poczuć się jak dziecko, a młodszym odiwedzającym daje szansę wejść w skórę rodziców i porównać dawne bajki z nowymi. Przy okazji można zdobyć wiedzę na temat historii kinematografii czy poznać sztuczki twórców. Dziś niestety większość z kutowych animacji z PRL-u odeszła zapomnienie lub po prostu wypadła z ramówki, dlatego podczas wizyty w Rzeszowie warto zajrzeć do nietypowego muzeum.
Źródło: Wikipedia