Turysci.pl
Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

wikipedia.or Przemysław Woźnica CC BY-SA 3.0

Zwiedzaliście Muzeum Dobranocek w Rzeszowie? Wspaniała okazja do wspomnień

29 Października 2020

Autor tekstu:

Sara Osiecka

Udostępnij:

Muzeum nie musi zbierać tylko poważnych zabytków, jak obrazy, posągi czy elementy życia codziennego. W Rzeszowie można obejrzeć zbiory, które przypadną do gustu nawet najmłodszym turystom. Przedstawia historię ulubionych postaci z bajek. Ide

Muzem kojarzy się głównie z ważnymi wydarzeniami w historii świata. Zazwyczaj zbiory są wybierane tematycznie i skupiają się wokół istotnych elementów przeszłości. Zwiedzanie ich jest doskonałą okazją do zdobycia nowej wiedzy oraz zobaczenia unikalnych okazów, jednak nie wszystkim takie spędzanie czasu odpowiada. Szczególnie dzieci mogą być niechętne, jest jednak jeden wyjątek od tej reguły - Muzeum Dobranocek. To miejsce z pewnością zostanie odwiedzone z radością nawet przez najmłodszych turystów.

Muzeum Dobranocek zachwyca młodszych i starszych turystów

Muzeum Dobranocek mieści się w samym centrum Rzeszowa, nieopodal rnku, co czyni go idealnym miejscem do zwiedzania. Obiekt działa od marca 2009. Nietypowe eksponaty należą do kolekcji Wojciecha Jamy. Każdy z nich jest wyjątkowy i na pewno pobudzi wspomnienia starszych zwiedzających, bowiem nie brakuje w nim bohaterów kultowych dobrancek z czasów PRL.

Zbiory zawierają nie tylko kukiełki wykorzystywane do tworzenia takich hitów jak "Miś Colargol" czy "Miś Uszatek", ale też inne interesujące przedmioty kojarzące się z bajkami. Można podziwiać między innymi książki, zabawki, specjane edycje znaczków z ulubionymi postaciami Polaków, plakaty. To jednak nie wszystko. Prawdziwą gratką są kosmetyki i artykuły spożywcze z dawnych lat, często wciąż z oryginalną zawartością. Można także podziwiać bogaty asortyment przedmiotów codziennego użytku ozdobionych słynnymi postaciami, na przykład kubki, talerze, a nawet budziki. Każdy fan Bolka i Lolka, Rumcjasa czy Reksia znajdzie tu coś dla siebie.

Największą atrakcją są jednak lalki, które były wykorzystywane podczas kręcenia najbardziej popularnych bajek z przeszłości w łódzkim Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For, takich jak "Plastusiowy pamiętnik", "Kolorowy świat Pacyka", "Pingwin Pik Pok", "Maurycy i Hawranek" oraz dwa wspomniane wyżej misie. Porównanie kukiełek z tym, co część zwiedzających moła oglądać na ekranie, z pewnością jest ekscytującym przeżyciem. Każda z nich jest doskonale zachowana.

W muzeum znajduje się także sala projekcyjna, gdzie wyświetlane są stare dobranocki. To doskonałe miejsce, by móc znów poczuć się jak dziecko, a młodszym odiwedzającym daje szansę wejść w skórę rodziców i porównać dawne bajki z nowymi. Przy okazji można zdobyć wiedzę na temat historii kinematografii czy poznać sztuczki twórców. Dziś niestety większość z kutowych animacji z PRL-u odeszła  zapomnienie lub po prostu wypadła z ramówki, dlatego podczas wizyty w Rzeszowie warto zajrzeć do nietypowego muzeum.

Źródło: Wikipedia

Źródło: Wikipedia

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >