Turysci.pl
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło listę antywywozową

fot. Pixabay.com/Free-Photos/zdjęcie poglądowe

Stało się, nowe obostrzenia w podróżowaniu. Ministerstwo potwierdziło, dotyczy wszystkich Polaków

9 Listopada 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nowy zakaz dla Polaków. Szczególnie uważać muszą podróżni, ponieważ może pojawić się problem z przewiezieniem bagażu. To kolejny efekt rozwijającej się epidemii.

Ministerstwo Zdrowia ma dla nas wiele zaleceń dotyczących zachowywania bezpieczeństwa w czasie epidemii. Tym razem podjęło kwestię podróży, które ponownie w pewnym stopniu zostaną ograniczone. Turyści powinni zapoznać się z listą rzeczy, których nie można przewieźć.

Ministerstwo opublikowało listę

Ze względu na pogłębiający się kryzys w służbie zdrowia, resort postanowił przyjrzeć się prywatnym zasobom Polaków. Już we wrześniu pojawiła się lista produktów, których nie można wywozić z kraju, a teraz została ona uzupełniona o kolejne pozycje. 

Zakazem wywozu objętych zostało 325 produktów, wśród których znajdują się m.in. leki i żywność specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Nowa lista została ogłoszona w piątek i od tej pory każdy turysta musi dokładnie przejrzeć swój bagaż, by nie zostać zatrzymanym na lotnisku czy granicy.

Ministerstwo Zdrowia nie chce, aby nasz kraj opuszczały szczepionki przeciwko grypie i pneumokokom, insulina, punkty poboru gazów medycznych czy dozowniki do tlenu.  Szeroka gama produktów ma obejmować te, których może zabraknąć w obecnym sezonie zachorowań.

Szczepionki i insulina

W wykazie kolejny raz zamieszczono szczepionki przeciwko grypie Influvac Tetra i VaxigripTetra (obie są zawiesinami do wstrzykiwania w ampułko-strzykawce) oraz Fluenz Tetra (aerozol do nosa, również zawiesina). 

Innymi szczepionkami z listy są te przeciwko pneumokokom. Różne warianty Prevenar 13 (sacharydowa, skoniugowana, adsorbowana, 13-walentna; w postaci zawiesiny do wstrzykiwań) okazały się niezwykle potrzebne w kraju.

Turyści zażywający insulinę muszą dokładnie zapoznać się z limitami przewozu. Na listę zostały wpisane m.in. Actrapid Penfill, Apidra, Fiasp, Liprolog. Kolejnymi lekami objętymi zakazem są przeciwzakrzepowe, np. Clexane i Fragmin.

W Polsce może zabraknąć leków

Tzw. lista antywywozowa powstała, by zapobiegać wywożeniu leków za granicę. Ten proces ma negatywny wpływ na dostępność różnego rodzaju substancji w Polsce, co w czasie epidemii może mieć ogromne znaczenie.

Podróżni regularnie przyjmujący leki muszą więc pamiętać, że mogą zostać zatrzymani na granicy, co będzie się wiązało z problemami. Niestety te same produkty za granicą mogą być droższe, więc jeśli to możliwe, lepiej wziąć je ze sobą.

Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że produkty, które znalazły się na liście, są zagrożone brakiem dostępności. To wystarczający powód, by objąć je zakazem wywożenia z kraju, co niestety przysparza problemów podróżnym.

Źródło: Wprost

Podobne artykuły

jak wybrać hotel?

Na topie

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru hotelu? Łatwo można dać się nabrać

Czytaj więcej >
szczepionki prawdziwy hit

Na topie

Seszele zapraszają na urlop. Stawiają jednak warunki

Czytaj więcej >
lotnisko nie mogli

Na topie

Miesiącami żył na lotnisku, bo bał się latać przez koronawirusa. W końcu go przyłapali

Czytaj więcej >
Podróże śladami filmów i seriali

Na topie

Przemek i Magda znaleźli sposób na swoje podróże. Odwiedzają miejsca znane z popularnych filmów i seriali

Czytaj więcej >
Statek marzeń Romance TV

Na topie

Romance TV zabierze Cię w najpiękniejsze miejsca na świecie

Czytaj więcej >
kobieta podróż

Na topie

5 kierunków, gdzie kobiety mogą czuć się bezpiecznie. Idealne miejsca na swobodną wycieczkę z przyjaciółką

Czytaj więcej >