Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Między morzem a górami. Polacy namiętnie wracają tam na wakacje
Jakub Mazurkiewicz
Jakub Mazurkiewicz 09.05.2024 16:59

Między morzem a górami. Polacy namiętnie wracają tam na wakacje

Makarska Riviera
fot. Joachim Bago / Shutterstock.com

Słysząc hasło “Chorwacja” od razu przed oczami widzę zapierającą dech w piersiach riwierę, błękitne wody Adriatyku i urzekającą, przytulną architekturę - jasno-beżowe domki z pomarańczową dachówką. Widoki jak z pocztówki - nic dziwnego, że Polacy tak chętnie wybierają Chorwację jako cel wakacyjnych wyjazdów. Jeden z jej kurortów zachwyca szczególnie.

Chorwacja zachwyca Polaków

Chorwacja od lat znajduję się w czołówce najchętniej wybieranych przez Polaków destynacji urlopowych. Magia tego, położonego nad Adriatykiem kraju, sprawia, że trudno jest się w nim nie zakochać. W ubiegłym sezonie po raz kolejny chorwackie kurorty przepełnione były Polakami i z tego co się zapowiada, w nadchodzącym sezonie może być podobnie.

Wiele obaw i kontrowersji wywoływała ubiegłoroczna zmiana waluty. Bowiem od 1 stycznia 2023 r. Chorwacja dołączyła do strefy Schengen  i od tamtej pory zamiast dotychczasowej kuny walutą jest euro. Zmiana wywołała spory szum w branży turystycznej, jednak z najnowszych informacji wynika, że ceny nie wzrosły znacząco, a spore zainteresowanie krajem pokazuje, że nie odstraszyło to turystów.

Czytaj więcej:  Ten lotniskowy trik musi znać każdy Polak. Zaoszczędzisz setki złotych! 

Makarska - spróbuj się nie zakochać

Jednym z najpiękniejszych regionów Chorwacji, zaraz obok Splitu czy Dubrovnika, niewątpliwie jest Makarska. Przepiękne plaże, urokliwe deptaki z palmami wzdłuż wybrzeża i piękne jasno-beżowe zabudowania z pomarańczową dachówką. Wszystko to u podnóża gór. Takie widoki jak z pocztówki sprawiają, że trudno jest się w tym miejscu nie zakochać.

Zachwyt nad tym miejscem rozbudza także klimat - uzdrawiający, subtropikalny śródziemnomorski klimat sprawia, że w tym miejscu regeneracja turystom przychodzi z łatwością. Średnie temperatury w sezonie to: ok. 23 stopnie w czerwcu, lipiec-sierpień ok. 26-27 stopni, we wrześniu to ok. 22 stopni Celsjusza. Temperatury są więc idealne do wypoczynku, bez wątpienia więc z urlopu wrócimy z “naładowanymi bateriami”. Jednak żaden opis nie zastąpi doznań, jakich doświadczymy osobiście na Riwierze Makarskiej.

Riwiera Makarska - najciekawsze atrakcje

Punktem, którego ominąć się nie da jest bez wątpienia wspomniany przeze mnie wcześniej nadmorski deptak - Makarska Riva. Położony wzdłuż wybrzeża jest miejscem idealnym miejscem do spacerów, pełnym kawiarni i sklepików. Położenie kurortu w kształcie półokręgu sprawia, że idąc deptakiem, widoki dosłownie zapierają dech w piersiach. Po jednej stronie cudowne, lazurowe wody Adriatyku, po drugiej piękny masyw Gór Dynarskich - Biokovo.

Warto zobaczyć także tętniące życiem serce tego miejsca - Plac Kačicev - urokliwy plac z barokową fontanną  otoczony charakterystycznymi budynkami i oczywiście najbardziej charakterystyczny z nich Kościół św. Marka. Liczne przepełnione turystami restauracje, sklepy z pamiątkami, kawiarnie - zresztą tłumom nie ma się co dziwić - kawa w tym miejscu smakuje zdecydowanie lepiej!

Najlepsze zawsze najlepiej zostawić na koniec, więc największą perełkę tego regionu zostawiamy na deser. Jest to Półwysep Świętego Piotra, którego nazwa wywodzi się oczywiście od znajdującego się na jego szczycie Kościoła św. Piotra. Miejsce nazywane jest także miejscem zakochanych, nie tylko dlatego, że nie sposób jest nie zakochać się w tych pięknych widokach. Miejsce bowiem przepełniają zawieszone na metalowych ogrodzeniach przez zakochanych kłódki. Według lokalnych wierzeń wrzucenie klucza do wód Adriatyku w tym miejscu ma chronić przed złem i zapewnić parom miłość aż po grób.