Turysci.pl
najzimniejsze miasto Jakuck

Screen/youtube/Mathews Chushi

Najzimniejsze miasto na całym świecie. Jakuck przeraża i fascynuje

9 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Najzimniejsze miasto na świecie znajduje się w Rosji, a dokładnie w północno-wschodniej części Syberii. Temperatury spadają tam do zawrotnych -50 stopni Celsjusza i trudno sobie wyobrazić, jak wygląda codzienne życie mieszkańców. Nagrania z tego zakątka świata fascynują.

  • Jakuck uznawany jest za najzimniejsze miasto na świecie, biorąc pod uwagę duże ośrodki, zamieszkiwane przez ok. 200 tys. ludzi

  • Najniższą temperaturę w historii tego miasta odnotowano w 1891 roku. Termometry wskazały wtedy -64,4 stopnie Celsjusza

  • W tym sezonie zimowym temperatury spadały już poniżej -50 st. C, a średnia temperatura zimowa wynosi -30 stopni

Najzimniejsze miasto świata, Jakuck, jest największym ośrodkiem i stolicą republiki Jakucji, wchodzącej w skład Rosji. Założone zostało w 1632 roku, a od chwili rozwoju mediów społecznościowych, cieszy się szczególnym zainteresowaniem dzięki licznym zdjęciom i filmom, na których widać panujące tam warunki pogodowe.

Najzimniejsze miasto świata

Blogerzy, podróżnicy i liczni twórcy internetowy przylatują do Jakucka, by pokazać swoim fanom, jak wygląda najzimniejsze miasto świata i trzeba przyznać, że materiały tam tworzone naprawdę robią wrażenie.

Jakuck położony jest na wiecznej zmarzlinie, co oznacza, że skorupa ziemska w tym miejscu cały czas ma temperaturę poniżej punktu zamarzania wody, niezależnie od pory roku. Każdy budynek utrzymywany musi być na palach, a od bieguna północnego dzieli je zaledwie 900 km.

chiny chcą wprowadzić paszporty szczepionkowe

Chiny wprowadzają „paszporty szczepionkowe". Mają uprawniać do podróży międynarodowych

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Najniższą temperaturę w historii, -64,4 stopnie Celsjusza, odnotowano tam w 1891 roku, a średnio w zimie termometry pokazują tam -38,6 stopni. Ta pora roku jest tam wyjątkowo mroźna i trwa bardzo długo, w przeciwieństwie do krótkiego lata.

Natura jest bardzo surowa dla mieszkańców Jakucka, oni jednak w znacznym stopniu już się do tego przyzwyczaili. Co jakiś czas w sieci pojawiają się nagrania i filmy przedstawiające Rosjan lub Jakutów, beztrosko bawiących się na świeżym powietrzu przy ujemnej temperaturze. The Siberian Times na swoim profilu na Twitterze opublikował film, na którym piłkarze grali w piłkę nożną na zamarniętym jeziorze Baikał.

Jakuck przeraża i fascynuje                


Jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych miejsc w Jakucji jest targ rybny, znajdujący się na świeżym powietrzu. Wszystkie wystawiane na nim produkty są zamrożone, mimo że nie znajdują się w lodówkach. Nagranie z tego miejsca opublikowane zostało na profilu Mathews Chushi na YouTube.

Na północy Syberii, podobnie jak w całej Rosji, popularne jest morsowanie. W wielu miejscach zobaczyć można wydrążone w lodzie przeręble, do których ludzie wchodzą po drabinach, by doświadczyć lodowej kąpieli. Trudno nawet sobie wyobrazić przebywanie na powietrzu przy tak niskiej temperaturze, a co dopiero zanurzenie się w lodowatej wodzie, jednak Mathews Chushi na swoim koncie na YouTube pokazuje ludzi, którzy naprawdę się na to decydują.

Najzimniejszym miejscem na świecie, które nie jest dużym miastem jak Jakuck, jest niewielka wioska Ojmiakon. Ona również znajduje się w Jakucji na Syberii, ponad 1500 km na wschód od opisywanego wyżej ośrodka. Tam najniższa temperatura w historii wyniosła -71,2 stopnie Celsjusza. Więcej na temat tego niezwykłego miejsca przeczytać można tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: YouTube/Wikipedia

Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Świat

Egipt. Wypadek autobusu z turystami. 12 osób nie żyje, 34 osoby ranne

Czytaj więcej >

Świat

Martwy żółw w zatoce Guanabara w Rio de Janeiro. Wokół szyi miał plastikową torbę

Czytaj więcej >

Świat

Abu Zabi łagodzi przepisy wjazdowe. Zaszczepieni nie będą musieli odbyć kwarantanny

Czytaj więcej >

Świat

Polscy turyści trzy razy częściej wybierali Turcję

Czytaj więcej >

Świat

Burza tropikalna uderzyła w USA. Odwołane loty, setki tysięcy osób bez prądu

Czytaj więcej >

Świat

Trzy cyklony w Ameryce Północnej. Grace uderzyła w Tulum, nad Nowy Jork zbliża się Henri

Czytaj więcej >