Turysci.pl
Martyna Wojciechowska stworzy miejsce, jakiego w Polsce nie było

Instagram.com/ martyna.world

Wojciechowska znalazła lukę w Polskim systemie. Rozpoczyna budowę, jakiej jeszcze nie było

28 Maja 2020

Autor tekstu:

Adrian Rybak

Udostępnij:

Martyna Wojciechowska postanowiła zbudować w Polsce miejsce, jakiego jeszcze nie było. To miejsce dla potrzebujących, które według niej, jest w Polsce potrzebne. Na czym polega jej pomysł?

Martyna Wojciechowska stworzy miejsce, którego w Polsce brakowało. Jak zaznacza, to będzie miejsce bliskie jej sercu. Kobieta przeżyła wiele ciężkich chwil i pomoc dla innych jest dla niej ważna. O jednej z jej tragedii pisaliśmy tutaj. Jaki pomysł zrealizować chce polska dziennikarka i podróżniczka?

Martyna Wojciechowska pomoże innym

- Mamy w Polsce domy dla samotnych matek, ale nikt nie pomyślał o matkach niepełnoletnich, czyli o dzieciach, które rodzą dzieci - mówi Wojciechowska.

Dziennikarka chce stworzyć dom dla nieletnich matek. Jak mówi, może to być największy projekt jej życia. W Polsce jak dotąd nie było takiego ośrodka. Martyna Wojciechowska postanowiła wypełnić tę lukę. Realizacją zajmuje się jej fundacja UNAWEZA oraz Fundacja po DRUGIE. Podróżniczka wyjaśnia, że to ważna dla niej decyzja, ponieważ sama jest matką 12-letniej Marysi i nie może uwierzyć, że niewiele starsze od niej dziewczynki zostają matkami bez żadnej pomocy. 

- Od chwili, kiedy usłyszałam o tej luce w polskim systemie opieki społecznej, nie mogłam przestać o tym myśleć. Jak można zostawić na pastwę losu niepełnoletnie dziewczyny, które zachodzą w ciążę? Jak można takiej młodej mamie zaraz po porodzie, po całej tej traumie, zabrać dziecko i odmówić jej możliwości wychowywania własnego malucha? A takie są przepisy, bo osoba niepełnoletnia nie ma władzy rodzicielskiej. To jest takie okrucieństwo, że nawet teraz, kiedy o tym mówię, to aż mam ściśnięte gardło - wyjaśnia Wojciechowska w wywiadzie dla Wirtualnej Polski. 

Kobieta zwróciła również uwagę na problem braku edukacji seksualnej w polskich szkołach. Według niej dzieci, którym przekazywana jest taka wiedza, zaczynają życie seksualne później i mają większą świadomosć na temat antykoncepcji. Brak odpowiedniej edukacji w Posce uważa za błąd, tym bardziej że w świetle prawa seks można uprawiać od 15. roku życia. Wojciechowska podaje, że w Polsce jest około 9 tysięcy dzieci, których matkami są nastolatki. Część z nich została matkom odebrana. 

Źródło: Wirtualna Polska

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >