Turysci.pl > Europa > "Mały Rzym" zaledwie kilka godzin od granicy z Polską. Łatwo zatracić się w jego wąskich uliczkach
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 09.11.2023 06:25

"Mały Rzym" zaledwie kilka godzin od granicy z Polską. Łatwo zatracić się w jego wąskich uliczkach

 Trnava
fot. Henryk Sadura / Shutterstock,

Rzym należy do najpopularniejszych turystycznie miast świata. Nic dziwnego - bogata architektura, pyszne jedzenie i sztuka na każdym kroku - to wystarczy, by przyciągnąć turystów. Jak się okazuje, zaledwie trzy godzin drogi od granicy z Polską znajduje się odpowiednik stolicy Włoch. 

Mowa o Trnawie, słowackim mieście, które słynie z wielu atrakcji. 

Trnawa - "drugi Rzym" niedaleko Polski

Trnawa znajduje się ok. 120 km od Wiednia i 45 km od Bratysławy. Z Krakowa można dojechać tam w ok. cztery godziny, a z Katowic w trzy. Miasto zamieszkuje ok 70 tys. mieszkańców, jednak liczba atrakcji jest warta odwiedzenia. 

Pod koniec XX w. w Trnawie produkowano samochód dostawczy Skoda 1203, później z tamtejszych fabryk wyjeżdżały Peugeoty 207 i Citroeny C3 Picasso. Popularnym klubem piłkarskim w mieście jest Spartak Trnawa, a miastem partnerskim jest Zabrze. 

Trnawa słynie z przepięknej architektury

Będąc w Trnawie koniecznie należy wybrać się na spacer wąskimi uliczkami, by na własne oczy móc podziwiać bogatą architekturę miasta. Kolorowe kamienice czy tętniące życiem liczne kawiarnie z pewnością przypadną do gustu fanom ulicznej fotografii.

Do głównych atrakcji Trnawy należą m.in. bazylika św. Mikołaja czy gotycki kościół św. Heleny. To właśnie sztuka sakralna najbardziej przyciąga turystów do tego słowackiego miasta. 

Najważniejszym punktem Trnawy jest Katedra św. Jana Chrzciciela, która pełniła niegdyś funkcję uniwersytetu jezuickiego. W 2003 r. z wizytą do świątyni wybrał się papież Jan Paweł II. 

Dodatkowo, nieopodal placu św. Trójcy znajduje się tablica upamiętniająca Ludwika Węgierskiego. To właśnie tam w 1382 r. zmarł ówczesny król Polski i Węgier.

Dodatkowe atrakcje w Trnawie

Mało osób wie, że na terenie Słowacji znajduje się zaledwie jedna synagoga. Jej miejsce jest właśnie w Trnawie. Ortodoksyjna świątynia z 1891 r. synagoga Status Quo Ante dziś jest jednym z centrów kulturowych miasta.

Będąc w Trnawie warto wybrać się do jednej z kilku lokalnych winnic. Na pobliskich terenach winorośl jest uprawiana od XIII w., a wytwarzany tam trunek słynie w całej Słowacji. 

W 2018 r. w Trnawie otwarto "Mały Berlin". Ten ośrodek kulturalny organizuje ok. 300 wydarzeń rocznie o różnej tematyce - od spektakli teatralnych przez koncerty i konferencje.