Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Malowniczy park w Karkonoszach. Wielka Głowa, Żaba i Dzik przyciągają Polaków
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 23.03.2024 11:28

Malowniczy park w Karkonoszach. Wielka Głowa, Żaba i Dzik przyciągają Polaków

Bezděz
Fot. Jan Pasler/Shutterstock

Zaledwie 40 kilometrów od Pragi leży jeden z najbardziej urokliwych regionów Czech, który przyciąga turystów swoimi tajemniczymi zamkami, wioskami, stawami, wąwozami i interesującymi formacjami skalnymi z piaskowca.

Park krajobrazowy Kokořínsko stanowi doskonały cel zarówno na weekendową eskapadę, jak i na jednodniową wycieczkę podczas pobytu w Karkonoszach. Znajduje się on 100 kilometrów od granicy Polski.
 

Gdzie znajduje się Park Krajobrazowy Kokořínsko?

Park krajobrazowy Kokořínsko znajduje się około 40 kilometrów na północ od stolicy Czech, Pragi, i oddalony jest o około 100 kilometrów od granicy polskiej - nieco mniej niż 90 kilometrów od Bogatyni lub 120 kilometrów od Jakuszyc.

To co przyciąga turystów to nietypowe formy skalne z piaskowca. Najbardziej charakterystyczne z nich to Wielka Głowa, Żaba, Dzik, Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków czy Pokrywki - symbol Kokořínska. Ale wyjątkowy park oferuje znacznie więcej.

Wyjątkowe miejsce niedaleko Polski. Co warto zobaczyć w Czechach

W sercu parku krajobrazowego, w rezerwacie przyrody Kokořínský důl, znajduje się malowniczy zamek Kokořín, który góruje nad jedną z najurokliwszych dolin w Czechach. Dolina rozciąga się na 14 kilometrów i obfituje w liczne atrakcje przyrodnicze, do których prowadzi wyznakowany szlak turystyczny.

Znajdujący się 12 kilometrów od Kokořína, w urokliwej, zalesionej okolicy, niedaleko jeziora Machy, zamek Houska jest uważany za jedną z najbardziej enigmatycznych budowli w Czechach. Według legendy, został zbudowany na skale, która miała prowadzić do samego piekła.

W nocy podobno pojawia się tam straszliwa postać mnicha, nosząca czarny kaptur z zakrytą twarzą. Według legendy, strzeże on wejścia do piekła i odstrasza śmiałków, którzy odwiedzają zamek po zmroku. Istnieje także zagadka dotycząca fotografii robionych na zamku - mówi się, że nigdy nie wychodzą one dobrze. Pomimo tego, że dziedziniec zamkowy słynie ze świetnej akustyki, na którym odbywa się wiele koncertów.
 

Zobacz też: Conan wparował na parkiet po wstępie Hakiela i Kaźmierskiej. "Pójdziesz siedzieć"

 

Bezděz - piękny zamek w Czechach

W odległości około 16 kilometrów na północny wschód od zamku Houska znajduje się kolejna historyczna budowla, jeden z najbardziej fascynujących zamków w Czechach - Bezděz, założony w 1264 roku przez Przemysła Ottokara II. Ten obiekt, jako jeden z niewielu, zachował się w swojej pierwotnej formie i nigdy nie był zdobyty.

W okresie wojen husyckich, zamek Bezděz pełnił kluczową rolę jako punkt obronny wobec koalicji antyhusyckiej. Mimo że husyci opanowali pobliskie miasto i twierdzę Bělą, nie odważyli się zaatakować doskonale umocnionego Bezděz. Wśród najbardziej fascynujących wnętrz zamkowych znajdują się Pałac Templariuszy oraz wczesnogotycka kaplica.

Na szczycie jednego z najwyższych punktów Kokořínska, Góry Vrátenskiej, wznosi się wieża telekomunikacyjna z tarasem widokowym znajdującym się na wysokości 25 metrów. Z tego tarasu rozpościera się malowniczy widok na Karkonosze, Góry Izerskie i Średniogórze Czeskie. W okolicach Liběchova oraz wioski Želízy natrafić można na monumentalne rzeźby skalne, znane jako Diabelskie Głowy, które powstały prawie 200 lat temu dzięki talentowi rzeźbiarza Václava Levý'ego, który wykonał je z piaskowca.

Źródło: Kokořínsko