Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Mało kto o tym wie, podróżując nad polskie morze. To problem, z którym Polacy mierzą się od lat
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 06.11.2023 12:48

Mało kto o tym wie, podróżując nad polskie morze. To problem, z którym Polacy mierzą się od lat

Morze
Fot. Canva

Mieszkańcy Warszawy mają o tyle dobrze, że mniej więcej podobną odległość muszą pokonać samochodem, jadąc w góry czy nad polskie morze. Gorzej mają mieszkańcy Małopolski czy Pomorza, bowiem jazda na drugi koniec kraju to już niemała wyprawa. Na szczęście mogą wówczas rozważyć lot samolotem.

W samolot mogą wsiąść też Warszawiacy. Często nie widzą jednak który wówczas transport jest lepszy: samolot, czy kolej. Postanowił to sprawdzić jeden TikToker.

Podróże z i do Warszawy. Jaki transport jest najlepszy?

Są tacy, którzy uwielbiają być w podróży, nawet gdyby trwała ona długie godziny. Wycieczka pociągiem im nie straszna, choć w Polsce utrudnienia na torach i opóźnienia bywają frustrujące. Inni z kolei wolą podróżować krótko, by móc więcej czasu poświęcić choćby na zwiedzanie miejsca, do którego się udają.

Wielu zastanawia się, jaki transport jest korzystniejszy dla tych, którzy wyruszają z lub do stolicy kraju. Na to pytanie postarał się odpowiedzieć pewien TikToker i swoim profilu o nazwie @jaworyt opublikował krótki materiał. “Często podróżuje z Gdyni do Warszawy i nigdy nie wiem, czy jechać pociągiem, czy lecieć samolotem” - słyszymy na wstępie. 

Pociągiem czy samolotem, czyli jak dotrzeć z Warszawy nad morze?

TikToker przyznał, że podróż pociągiem na takiej trasie trwa 3 godziny, z kolei samolot leci niespełna 55 minut. “Przy locie dochodzą wszelkie kontrole” - przypomina. Razem ze swoim towarzyszem przeprowadzili eksperyment. Jeden z nich miał wyruszyć z tego samego miejsca pociągiem, a drugi samolotem, by sprawdzić, który dotrze szybciej.

Podczas gdy mężczyzna jadący koleją był w połowie drogi, drugi z nich dopiero przechodził przez bramkę, by udać się na pokład samolotu. Ten drugi dotarł do Gdańska o godzinie 14:40, jednak czekała go jeszcze wycieczka samochodem/taksówką do Gdyni. Na miejsce docelowe dojechał o godzinie 15:40. Okazało się, że obaj dotarli o tej samej porze. 

Podróżni powinni sugerować się ceną

Z eksperymentu wynika, że podróżni mogą wybrać zarówno transport pociągiem, jak i samolotem, bowiem finalnie na miejscu docelowym dotrą mniej więcej o tej samej godzinie. Jest jeszcze jednak inna kwestia - ceny biletów.

Z Warszawy do Gdańska koszt biletu może być różny, w zależności, w jakim terminie chcemy zarezerwować lot. Cena może wynosić ok. 70 złotych, ale i kilkaset złotych. Podobnie może być w przypadku ceny za bilet na pociąg. Z reguły te są tańsze. Plusem jest też fakt, że wybierając pociąg nie musimy być tak mocno ograniczeni jeśli chodzi o to, co pakujemy do walizki.