Turysci.pl
malbork schron

wikimedia commons SimonCiminski

Wyjawili sekret Malborka. Mało kto wie, że w ogóle istnieje, wielu turystów chciałoby go zobaczyć na własne oczy

8 Października 2020

Autor tekstu:

Sara Osiecka

Udostępnij:

Malbork słynie przede wszystkim z pięknego zamku, jednak to nie jedyne miejsce, które przyciąga turystów. Miasto skrywa sekret, o którym w ogóle mało kto wie. Wiele osób bardzo chciałoby zobaczyć go na własne oczy.

Malbork co roku przyciąga rzesze turystów, nie tylko z Polski, ale i ze świata. Przyciąga ich między innymi zamek wielkich mistrzów krzyżackich, Brama Mariacka i Brama Garncarska, ratusz, Młyn Górny czy kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. To bez wątpienia piękne budowle, swoiste wizytówki, jednak ci, którzy znają tajemnicę miasta, pragną zobaczyć ją na własne oczy. Zapewne nawet nie wszyscy mieszkańcy są świadomi, że coś podobnego w ogóle istnieje.

Malbork posiada pewną tajemnicę pożądaną przez turystów

Mało kto wie, że w Malborku istnieje schron. Wedza o jego położeniu jest pilnie strzeżona, znają ją tylko nieliczni. Miejsce ma służyć władzom miasta, które mogą do niego szybko i łatwo dotrzeć. Gdyby zaszła potrzeba, właśnie tam władze miasta mogą powołać sztab kryzysowy, by móc planować działania jak najlepsze dla wszystkich mieszkańców. Można by się spodziewać, ze wnętrze jest bardzo wygodne, a wręcz luksusowe, jednak nic bardziej mylnego. Schron ma służyć jedynie jako miejsce do pracy, dlatego brak tam szczeólnych udogodnień. 

Za metalowymi drzwiami znajduje się korytarz kierujący do surowego pomieszczenia. Proste meble wyglądają wręcz ascetycznie, w środku jest także telefon tarczowy. Jego numeru nie ma w żadnym spisie - będzie używany tylko na wyraźną potrzebę. Mimo tego nieco straświeckiego akcentu jest także coś nowoczesnego, czyli komputer z dostępem do internetu. Ponadto na wyposażeniu są także maseczki, śpiwory i łóżka polowe, a całość jest wolna od pleśni czy zaduchu dzięki wymianie powietrza. Przestrzeń pomieści 30 osób.

Skąd w Malborku wziął się schron?

Schron powstał na początku XX wieku w momencie, gdy powstawał budynek dzisiejszego magistratu. Od tamtej pory nie był używany zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Traktowany był bardziej jako składzik na niepotrzebne przedmioty.

- Może był wykorzystywany podczas ćwiczeń. Ale nie było aż takiego kryzysu, by organizować tu posiedzenia sztabu antykryzysowego - opowiedział burmistrz Malborka, Marek Charzewski.

Turyści z pewnością marzą, by ziwedzić tak niezwykłe miejsce. Niestety, to niemożliwe. Na wszelki wypadek informacje, które mogłyby pomóc w namierzeniu wejścia, są pilnie strzeżone. Można potraktować tę wiedzę jedynie jako ciekawostkę i cieszyć się innymi, bardziej dostępnymi atrakcjami miasta. Tych z pewnością nie zabraknie.

Źródło: Nasze Miasto

Podobne artykuły

Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >