lotniska oficjalne wytycznefot. pixabay.com/kasjanf

Oficjalne wytyczne dot. lotnisk i podróży samolotem. Co będzie najbardziej uciążliwe?

Lotniska po przerwie spowodowanej pandemią ponownie zaczęły obsługiwać loty pasażerskie. Muszą jednak wprowadzić w życie wiele ograniczeń, które są bardzo uciążliwe dla podróżnych. Każdy, kto planuje lot samolotem, będzie musiał się dostosować.

Lotniska w Polsce ponownie obsługują loty pasażerskie na poziomie krajowym. Podróżni muszą jednak przygotować się na szereg niedogodności, które zostały wprowadzone, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa.

Polacy hejtują Polaków. Szaleństwo czasu pandemii. Kto padł ofiarą hejtu?Polacy hejtują Polaków. Szaleństwo czasu pandemii. Kto padł ofiarą hejtu?Czytaj dalej

Lotniska wprowadzają w życie ograniczenia

W poniedziałek ponownie uruchomiono loty krajowe na polskich lotniskach. Urząd Lotnictwa Cywilnego udostępnił w piątek nowe zasady, którym będą musieli podporządkować się podróżni. Mariusz Piotrowski z Fly4Free w rozmowie z NaTemat wyjaśnił, co oficjalne wytyczne oznaczają w praktyce.

Podstawowym ograniczeniem jest obowiązek zachowania odstępu 1,5 metra od innych pasażerów, który obowiązuje już od wejścia na teren terminala. Podróżnym zostaje również mierzona temperatura, która nie może przekroczyć 38 stopni. W przeciwnym razie personel może odmówić takiej osobie wstępu na lotnisko.

- Ważną zmianą jest też to, że na teren terminala mogą wchodzić tylko pasażerowie z biletem. Nie będzie więc już pożegnań z rodziną czy znajomymi przed bramkami kontroli bezpieczeństwa. - mówił Piotrowski dla NaTemat.

Piotrowski podkreśla, że w tym momencie pasażerów na lotniskach jest jeszcze niewielu, dlatego nowe wytyczne na razie nie wpływają znacząco na czas procedur. Sytuacja oczywiście może ulec zmianie, gdy podróżnych zacznie przybywać. Rozmówca NaTemat przewiduje, że w takiej sytuacji zostanie zwiększona liczba personelu, który będzie potrzebny do usprawniienia procesów.

- Mamy też obowiązek noszenia maseczek i jest to chyba najbardziej dolegliwa rzecz. Maseczki zgodnie z wytycznymi należy nosić przez cały czas pobytu na lotnisku i w samolocie, czyli od chwili wejścia do terminala, przez cały czas oczekiwania na lot, w samolocie i na lotnisku, na którym wysiadamy, aż do momentu opuszczenia go - dodaje Piotrowski.

Nowe zasady w samolotach

Zmianom uległ również sposób sprzedawania miejsc w samolotach. LOT wprowadził system sprzedaży miejsc na zasadzie szachownicy - w rzędach w układzie 3x3, w jednym rzędzie posadzonych zostaje dwóch pasażerów, z środkowym miejscem wolnym, a w drugim rzędzie jeden pasażer na środkowym fotelu. W samolotach z układem miejsc 2x2, w jednym rzędzie siada jeden podróżny.

- Zmieni się też sposób wchodzenia do samolotu. LOT przyjął taką zasadę – a będzie to pewnie obowiązującym standardem – pasażerowie wchodzą rzędami od tyłu. Pierwsi zajmują miejsca ci, którzy siadają na samym końcu i kolejno, co cztery rzędy, pasażerowie są wzywani i wchodzą do samolotu - tłumaczy.

Dzisiaj grzeje: 1. Niewiarygodne sceny na południu Polski. Wszystko nagrali, film jest niesamowity
2. Kontrole w całym kraju, do twoich drzwi też mogą zapukać. Kara 681 zł, wykluczonych jedynie kilka grup

Ważną zmianą jest również zakaz kolejek do toalety. Gdy jest zajęta, należy zaczekać, aż poprzednia osoba zajmie swoje miejsce, aby samemu udać się do toalety. Zabraknie również magazynów pokładowych oraz gazet papierowych dla pasażerów klasy biznes. Ograniczona została również oferta cateringowa - na pokładzie będzie można zakupić tylko kanapki i zimne przekąski, nie będzie możliwości zamówienia ciepłych dań.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dostałeś podobnego SMS-a? Jesteś w niebezpieczeństwie, CERT Polska ostrzega
  2. Znaleźli suczkę w opłakanym stanie. Jej pyszczek był pełen robaków, straszne
  3. Największy mit Korei Północnej obalony. Wyjawili całą prawdę
  4. Smutna wiadomość na weekend. Wielu Polaków będzie rozczarowanych
  5. Niewiarygodne odkrycie w lesie na południu Polski. W tle wielka tragedia
  6. Z ostatniej chwili. Znany zawodnik MMA postrzelony w biały dzień. Pilnie trafił do szpitala

żródło: NaTemat.pl

Następny artykuł