Turysci.pl Na topie Jak będzie wyglądał lot samolotem po zakończeniu pandemii? Ekspert zabrał głos
fot. pixabay.com/imagii

Jak będzie wyglądał lot samolotem po zakończeniu pandemii? Ekspert zabrał głos

13 kwietnia 2020
Autor tekstu: Ania Radke

Po zakończeniu globalnej kwarantanny, lot samolotem może wyglądać kompletnie inaczej. Ulec zmianie może cała branża lotnicza, która bardzo boleśnie odczuwa skutki kryzysu epidemiologicznego. O swoich przypuszczeniach mówi Mariusz Piotrowski z Fly4free w rozmowie z NaTemat.

Jak lot zmieni się po kwarantannie

Mimo chęci odbudowy swojego budżetu przez branżę lotniczą, nie przewiduje się raczej wzrostu cen biletów na przelot. Wręcz przeciwnie - zmniejszony popyt może zdaniem Piotrowskiego zmusić przewoźników do znaczącej obniżki cennika.

- Popyt na podróże lotnicze będzie bardzo niski i linie lotnicze będą musiały, chcąc nie chcąc, pozostawić ceny biletów na względnie niskim poziomie. Nie będą mogły pozwolić sobie na duże podwyżki, jeśli będą chciały zachęcać pasażerów do dalszych podróży - mówi Mariusz Piotrowski z Fly4free w rozmowie z NaTemat.

Przypuszcza również, że zmianie może ulec model sprzedaży biletów przez przewoźników. Tradycyjne linie lotnicze będą chciały pójść w stronę systemu tanich linii, co może zapewnić im dodatkowe zyski.

- W tej chwili główna różnica między tanią linią lotniczą a regularną, polega na tym, że w taniej linii płacimy właściwie tylko za fotel i za mały plecak, a za pozostałe usługi musimy dopłacić. W linii tradycyjnej w cenie biletu mamy darmowy bagaż, czasami możemy wybrać sobie miejsce - wyjaśnia Piotrowski.

Piotrowski zwraca również uwagę jak ogromną rolę w przyzwyciężeniu kryzysu będzie miało wsparcie państw dla swoich narodowych przewoźników. Taka sytuacja ma już zresztą miejscie - np. linia Finnair otrzymała pomoc z fińskiego rządu. Air France-KLM oraz Lufthansa negocjują pożyczki od francuskiego i niemieckiego rządu.

- Myślę, że linie narodowe przetrwają, ale na rządowej kroplówce. W związku z tym prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia z czymś, co można nazwać renacjonalizacją. Linie, o których mówimy są narodowymi przewoźnikami, ale w większości są sprywatyzowane. Bardzo możliwe, że jeżeli kryzys się przedłuży i będą potrzebne większe pieniądze niż się wydaje, to państwa będą odkupowały udziały w liniach lotniczych - tłumaczy.

Zmienią się również nasze preferencje odnośnie kierunków podróży . Przypuszcza się, że w pierwszej fazie przywracania ruchu lotniczego, wznowione zostaną w pierwszej kolejności kierunki "podstawowe", jak na przykład podróże między dużymi stolicami państw.

Inną ważną kwestią jest przyszłość podróży służbowych - rozwój Zooma, Skype'a i wszystkich form telekonferencji może spowodować, że loty służbowe mogą przestać być niezbędne. Jest to zła wiadomość dla linii, dla których podróże biznesowe były do tej pory kluczowym elementem jeśli chodzi o finanse.

źródło: natemat.pl

Obserwuj nas w
autor
Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy