Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Limity wejść na zwiedzanie Błędnych Skał i Szczelińca Wielkiego. Jest komunikat Parku Narodowego Gór Stołowych
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 17.04.2022 21:37

Limity wejść na zwiedzanie Błędnych Skał i Szczelińca Wielkiego. Jest komunikat Parku Narodowego Gór Stołowych

Park Narodowy Gór Stołowych
Poconaco, CC BY-SA 3.0 PL <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en>, via Wikimedia Commons

Osoby pragnące w tym roku odwiedzić Park Narodowy Gór Stołowych, muszą przygotować się na znaczące zmiany. Dwa najpopularniejsze miejsca turystyczne, czyli Błędne Skały i Szczeliniec Wielki, zostały objęte limitem wejść na godzinę. Bilety wstępu warto kupić wcześniej w internecie.

Ogromne tłumy turystów, którzy pragnęli odwiedzić dwa najbardziej malownicze zakątki Gór Stołowych sprawiły, że władze parku postanowiły wprowadzić bilety na trasy. Kiedy i to nie zmniejszyło liczby chętnych, zdecydowano wprowadzić w tych miejscach limity wejść na godzinę.

Park Narodowy Gór Stołowych wprowadza limity wejść dla turystów

Zarząd parku narodowego zdecydował się wprowadzić limity na Błędne Skały i Szczeliniec Wielki, by zwiększyć komfort turystów, pragnących zaznać kontaktu z przyrodą w spokojnej atmosferze, bez deptania sobie wzajemnie po piętach. Obecnie w ciągu godziny będzie mogło wejść 400 osób.

Bilety najlepiej kupić przez internet, ponieważ tylko wtedy będziemy mieli pewność, że uda się nam odwiedzić upragniony szlak. "W kasie odbywa się sprzedaż z puli, które nie zostały wykorzystane w dystrybucji online. Brak dostępnych biletów w kasie może spowodować, że turysta nie będzie miał możliwości wejścia na trasę" ostrzegają władze parku.

Za bilet normalny na obu trasach trzeba zapłacić 12 złotych, za ulgowy - 6 złotych. Dzieci do siódmego roku życia wejdą bezpłatnie. Warto dodać, że płatny jest też parking, a liczba miejsc na nim jest ograniczona. Jednorazowy wjazd samochodem osobowym kosztuje 30 złotych. Dla osób przewożących osoby niepełnosprawne koszt to 15 złotych.

- Warto przez internet wykupić miejsce parkingowe. W ostatnich latach zarówno Błędne Skały jak Szczeliniec Wielki odwiedzało tak wiele turystów, że ograniczenie i wprowadzenie limitów jest konieczne, by zapewnić zwiedzającym komfort oraz ratować przyrodę - ostrzega Robert Rogala z biura organizacyjnego parku narodowego.

Park Narodowy Gór Stołowych: Błędne Skały i Szczeliniec Wielki

Nie bez powodu opisane wyżej trasy są najpopularniejszym celem turystów, zwiedzających Góry Stołowe. Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt (liczący 922 m n.p.m.) w tym pasmie górskim. Należy do Korony Gór Polski, a na jego terenie znajduje się rezerwat krajobrazowy i tarasy widokowe. Miejsce to doceniano już w XVIII wieku, kiedy odwiedzali je między innymi król pruski Fryderyk Wilhelm II, poeta Johann Wolfgang von Goethe i prezydent USA John Quincy Adams.

Na szczyt Szczelińca prowadzi kręty szlak, składający się z 665 schodów. Wykonał je w 1814 roku Franz Pabl, okoliczny sołtys, a jednocześnie pierwszy przewodnika po tej okolicy. Na trasie znajduje się też schronisko turystyczne PTTK "Na Szczelińcu", wybudowane w 1846 roku w stylu tyrolskim.

Błędne Skały zostały za to docenione przez filmowców, w tym zagranicznych. W miejscu tym powstały takie filmy, jak "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian", "Przyjaciel wesołego diabła" i "Dwa światy". Jest to zespół bloków skalnych, rozpościerający się na wysokości 853 m n.p.m., tworzący malowniczy labirynt. Według legendy stworzył je Liczyrzepa, baśniowy duch gór.

Warto dodać, że samo wejście na teren parku narodowego jest bezpłatne. Biletowane i limitowane są tylko dwie wspomniane wyżej trasy. Sezon w PNGS zaczyna się 25 kwietnia, bilety online można kupić od 15 kwietnia.

Źródło: onet.pl, pngs.com.pl, parkinarodowe.edu.pl

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: