Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Lasy Państwowe ostrzegają: "W Polsce zaczęła kwitnąć bardzo niebezpieczna roślina!"
Alicja  Cembrowska
Alicja Cembrowska 14.06.2024 10:16

Lasy Państwowe ostrzegają: "W Polsce zaczęła kwitnąć bardzo niebezpieczna roślina!"

Barszcz Sosnowskiego
Fot. Canva

Jak co roku leśnicy ostrzegają przed niepozorną rośliną, która stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Barszcz Sosnowskiego znowu zakwitł. Warto przypominać, że niebezpieczeństwo czai się nie tylko w lasach.

Uwaga, barszcz Sosnowskiego parzy!

Każdego roku Lasy Państwowe przestrzegają przed kontaktem z barszczem Sosnowskiego – inwazyjną rośliną, którą spotkać można na terenie całej Polski. Główny Inspektorat Sanitarny instruuje, że barszcz lubi lokalizacje blisko zbiorników wodnych, szczególnie wzdłuż strumieni, na skarpach rowów, ale też na obrzeżach lasów, pól, łąk i pastwisk. Biorąc pod uwagę, że wakacje nierozerwalnie łączą się ze spacerami na łonie natury – jesteśmy bardziej narażeni na kontakt z rośliną.


A kontakt ten może skończyć się oparzeniami, które są trudne do zagojenia, pojawieniem się pęcherzy, nudności, wymiotów, zapalenia spojówek. Objawy pojawiają się około 30 minut po kontakcie z rośliną – i to niekoniecznie po dotknięciu jej. Wystarczy przebywać w pobliżu, by odczuć negatywne skutki. Niezbędna jest wtedy konsultacja z lekarzem, dlatego nie zwlekajmy – jeżeli zorientujemy się, że zaszkodził nam barszcz Sosnowskiego, bezzwłocznie zgłośmy się do specjalisty. Tym bardziej że w miejscu oparzenia skóry tworzą się przebarwienia hiperpigmentacyjne.
 

Komunikat Lasów Państwowych

W związku z dużym zagrożeniem Lasy Państwowe regularnie w sezonie letnim ostrzegają – barszcz Sosnowskiego jest toksyczny.


"Ostrzegamy! W wielu miejscach w Polsce zaczęła kwitnąć bardzo niebezpieczna roślina! [...] Kontakt z tą rośliną może być niebezpieczny! Nie tylko dotykanie jest szkodliwe, ale także wdychanie wydzielanych przez roślinę olejków" – czytamy we wpisie.

Lasy Państwowe przypominają również, że nie należy samodzielnie likwidować stanowisk barszczu. "Nie tylko dlatego, że to niebezpieczne, ale też dlatego, że w Polsce mamy ok. 70 gatunków roślin, które są bardzo podobne do barszczu Sosnowskiego i które wcale nie są szkodliwe, a nawet podlegają prawnej ochronie" – wyjaśniają leśnicy.
 

Co robić, gdy wiem, gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego?

Główny Inspektorat Sanitarny zaleca, by nie dotykać i nie zrywać roślin, a przebywając w bliskości barszczu Sosnowskiego chronić skórę i drogi oddechowe przed promieniowaniem UV (za pomocą okularów i kremów z filtrem, odzieży z nienasiąkliwych tworzyw sztucznych zakrywającej skórę, masek ochronnych). Najlepiej jednak unikać bliskiego sąsiedztwa barszczu – przede wszystkim ze względu na lotne olejki eteryczne emitowane do otoczenia, które mogą osadzać się na skórze.

W przypadku wystąpienia poparzenia GIS zaleca:

  • w jak najkrótszym czasie przemyj skórę letnią wodą z mydłem tak, by usunąć z jej powierzchni sok rośliny; umyj wszystkie przedmioty i wypierz odzież, która miała kontakt z barszczem;
  • jeżeli pojawiły się pęcherze surowicze, ale nie doszło do ich rozerwania, można zastosować miejscowo maści (kremy) kortykosteriodowe;
  • w przypadku kontaktu oczu z rośliną przemyj je dokładnie wodą, chroń przed światłem i skonsultuj się z okulistą;
  • nie dotykaj zmienionych miejsc na skórze, stosuj na nie chłodne okłady z lodu, a dobór środków farmakologicznych skonsultuj z lekarzem;
  • w przypadku silnego poparzenia i występujących problemów oddechowych, wezwij pogotowie ratunkowe;
  • niezależnie od stopnia nasilenia objawów – unikaj ekspozycji na światło słoneczne (nawet w przypadku braku objawów przynajmniej przez 48 godzin).
     

Lasy Państwowe zalecają, żeby każde stanowisko barszczu najlepiej zgłosić na stronie barszcz.edu.pl


Występowanie barszczu Sosnowskiego można również sprawdzić na internetowej mapie. Nieraz warto zmienić miejsce spaceru, ale ustrzec się przed zagrożeniem.