Las skrywał "palce".Fot. Wikipedia.org/ Paffka /CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en (zdjęcie poglądowe)

Lasy Państwowe donoszą, "groza w środku lasu". Znaleźli palce umarlaka

Las jest miejscem pełnym tajemnic. Grzybiarze często znajdują podczas swoich eskapad niezwykłe rzeczy, często nieco przerażające. Ostatnio w jednym z polskich lasów odkryto palce umarlaka. Lasy Państwowe postanowiły poinformować Polaków o "grozie w środku lasu".

Las to miejsce, w którym przez moment zapominamy o problemach dnia codziennego. Ten błogi układ zmienia się dopiero w momencie, gdy na jednym z pni uważny turysta zauważy niepokojąco ciemne kształty.

Las jak z horroru

O znalezieniu “palców” pisaliśmy już wcześniej, jednak okazuje się, że las w większości regionów Polski może skrywać coś niezwykłego. Mowa o próchnilcach maczugowatych, czyli popularnych “palcach umarlaka”. Czy jest się czego bać? Na to pytanie odpowiadają sami specjaliści. -

Groza w środku lasu. To nie nowy horror klasy B, a scena prosto z Nadleśnictwa Zamrzenica. Ale nie ma się czego bać - w rzeczywistości to po prostu grzyb z rodzaju próchnilec, a dokładniej jego bardzo osobliwe w formie owocniki, potocznie zwane palcami umarlaka - piszą na Twitterze przedstawiciele Lasów Państwowych.

Las nie tylko dla odważnych

Faktycznie, las pod osłoną nocy i to z tak niecodziennym lokatorem pod nogami, może przyczynić się do zwiększonej częstotliwości uderzeń serca. Próchnilce osiągają gabaryty rzędu od 3 do maksymalnie 10 cm wysokości oraz około 2,5 cm grubości. Spacerowicze mogą natknąć się na dwa typy - czarne i brązowe (z białymi końcówkami). Skąd tak specyficzna nazwa? Pomysł zaczerpnęliśmy od Brytyjczyków.

- Taki sympatyczny próchnilec maczugowaty (Xylaria polymorpha) w bieszczadzkim Nadleśnictwie Stuposiany [...]. Przez Anglosasów, nie wiedzieć czemu, zwany "dead man's fingers" - wyjaśnia przewrotnie inny pracownik Lasów Państwowych.

Las skrywał

Fot. Wikipedia.org/ Paffka /CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en (zdjęcie poglądowe)

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł