Lasy Państwowe donoszą, "groza w środku lasu". Znaleźli palce umarlaka
Las to miejsce, w którym przez moment zapominamy o problemach dnia codziennego. Ten błogi układ zmienia się dopiero w momencie, gdy na jednym z pni uważny turysta zauważy niepokojąco ciemne kształty.
Las jak z horroru
O znalezieniu “palców” pisaliśmy już wcześniej, jednak okazuje się, że las w większości regionów Polski może skrywać coś niezwykłego. Mowa o próchnilcach maczugowatych, czyli popularnych “palcach umarlaka”. Czy jest się czego bać? Na to pytanie odpowiadają sami specjaliści. -
Groza w środku lasu. To nie nowy horror klasy B, a scena prosto z Nadleśnictwa Zamrzenica. Ale nie ma się czego bać - w rzeczywistości to po prostu grzyb z rodzaju próchnilec, a dokładniej jego bardzo osobliwe w formie owocniki, potocznie zwane palcami umarlaka - piszą na Twitterze przedstawiciele Lasów Państwowych.
Las nie tylko dla odważnych
Faktycznie, las pod osłoną nocy i to z tak niecodziennym lokatorem pod nogami, może przyczynić się do zwiększonej częstotliwości uderzeń serca. Próchnilce osiągają gabaryty rzędu od 3 do maksymalnie 10 cm wysokości oraz około 2,5 cm grubości. Spacerowicze mogą natknąć się na dwa typy - czarne i brązowe (z białymi końcówkami). Skąd tak specyficzna nazwa? Pomysł zaczerpnęliśmy od Brytyjczyków.
- Taki sympatyczny próchnilec maczugowaty (Xylaria polymorpha) w bieszczadzkim Nadleśnictwie Stuposiany [...]. Przez Anglosasów, nie wiedzieć czemu, zwany "dead man's fingers" - wyjaśnia przewrotnie inny pracownik Lasów Państwowych.
``#Groza w środku lasu ????
— Lasy Państwowe (@LPanstwowe) September 3, 2020
To nie nowy #Horror klasy B, a scena prosto z #NadleśnictwoZamrzenica????
Ale nie ma się czego bać - w rzeczywistości to po prostu #grzyb z rodzaju #Próchnilec, a dokładniej jego bardzo osobliwe w formie owocniki, potocznie zwane #PalceUmarlaka ????
????D.Kontny pic.twitter.com/W0X1DtxgFL
Taki sympatyczny próchnilec maczugowaty (Xylaria polymorpha) w bieszczadzkim #NadleśnictwoStuposiany (fot. od leśniczego Bogdana Pełdiaka). Przez Anglosasów, nie wiedzieć czemu, zwany "dead man's fingers" ???? Grzyb saprotroficzny przyspieszając rozkład drewna #palecumarlaka pic.twitter.com/2eXqf74ttH
— Krzysztof Trębski ???????? ????????️???????? (@ktrebski) February 28, 2020
Fot. Wikipedia.org/ Paffka /CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en (zdjęcie poglądowe)
Źródło: Wirtualna Polska