Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Kuria miała wybudować luksusowy hotel dla 700 gości. Sąd wstrzymał budowę turystycznego ośrodka
Natalia Księżak
Natalia Księżak 19.12.2023 19:36

Kuria miała wybudować luksusowy hotel dla 700 gości. Sąd wstrzymał budowę turystycznego ośrodka

hotel kuria
Canva/ Projekt BBI

Miał być luksusowy hotel na 700 gości i osiedle domków do wynajęcia. Radni gminy już uchwalili zmianę planu zagospodarowania, a zgodę na turystyczny biznes pod patronatem olsztyńskiej kurii wydał nawet sam Watykan.

Na drodze do rozpoczęcia budowy stanął jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie. Czy decyzja wpłynie na budowę gigantycznego ośrodka turystycznego? 

Kuria miała wybudować luksusowy hotel dla 700 gości nad jeziorem

Na działce o powierzchni 15,46 ha położonej w pięknych okolicznościach przyrody, na cyplu na Jeziorze Łańskim, miał stanąć luksusowy hotel z 350 pokojami. Dla porównania to tyle samo miejsc noclegowych ile posiada 7-piętrowy Sheraton w Warszawie. Właścicielem gruntów była Archidiecezja Warmińska, która w utworzonej do celu budowy (wraz z deweloperem) spółce Projekt Rybaki-Łańsk posiada 51 procent udziałów. Była już ziemia, kapitał i plan. Nie wszystko idzie jednak zgodnie z planem.

O tej inwestycji stało się głośno już w 2018 roku. Spółka BBI Development (która jest udziałowcem) znana jest między innymi z apartamentowca Złota 44 w Warszawie i budowy kilku innych luksusowych nieruchomości. Na początku 2020 roku nawet Stolica Apostolska udzieliła zgody na dysponowanie majątkiem kościelnym (tj. włączeniem ziemi do spółki).

Mieszkańcy byli podzieleni w sprawie budowy hotelu

Aby móc rozpocząć budowę, trzeba było jednak zmienić plan zagospodarowania w tej cennej przyrodniczo okolicy. W styczniu 2023 roku radni gminy Stawiguda zdecydowali więc o zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu nad jeziorem Łańskim w obrębie Rybaki, w gminie Stawiguda.

Wtedy do wojewody warmińsko-mazurskiego wniesiona została skarga dotycząca inwestycji za sprawą Stowarzyszenia "Łańskie Cud Natury". Głównym zarzutem był fakt, że kompleks hotelowo-apartamentowy ma powstać na cennych przyrodniczo terenach Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej oraz niedaleko rezerwatów.

Dodatkowo podkreślano, że w Rybakach znajduje się już Archidiecezjalny Ośrodek “dostępem do plaży i jeziora, atrakcyjną strefą wypoczynkową”. “Jest nam po ludzku przykro, że prawdopodobnie stracimy tak piękny i unikalny przyrodniczo obszar” - komentowali wtedy lokalni społecznicy. “Inwestycja miała poparcie większości mieszkańców pobliskiej wsi Pluski”, o czym zapewniała w WP sołtys miejscowości.

Sąd wstrzymał budowę turystycznego ośrodka w Rybakach

“Zyski z działalności komercyjnej będą wspierać odbudowę zabytków sakralnych na Warmii. Nasza diecezja posiada bodaj najwięcej tego rodzaju zabytków w Polsce. Ich utrzymanie i remonty daleko przekraczają nasze możliwości finansowe” - tłumaczył w rozmowie z WP ks. kan. Marcin Sawicki, rzecznik prasowy Archidiecezji Warmińskiej.

Pomimo wszystkich zapewnień, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie unieważnił plan zagospodarowania przestrzennego terenu nad Jeziorem Łańskim koło Olsztyna.  Spółka przyznała w komunikacie, że  wyrok “stanowi przeszkodę dla realizacji projektu deweloperskiego pod nazwą Rybaki-Łańsk”, ale decyzja jest nadal nieprawomocna, a gminie Stawiguda przysługuje prawo do odwołania.

“W przypadku przeciągania się procedur spółka może skorzystać z alternatywnej ścieżki urbanistycznej, jaką są decyzje o warunkach zabudowy ”- przekazał WP Piotr Artymowski z biura prasowego spółki Projekt Rybaki-Łańsk. Co ciekawe, nie jest jeszcze znane uzasadnienie sądu w tej sprawie. Portal OKO.press poinformował, że już “kilkanaście lat temu Kościół katolicki zaczął przejmować kolejne tereny w tej okolic (…) Kuria w ostatnich latach miała otrzymać ponad 70 hektarów gruntów wartych nawet 55,9 mln zł”.