Turysci.pl
Kruszyniany

fot. Marek Bazak/East News

Kruszyniany – "polska Mongolia" w podlaskiej wsi

13 Maja 2022

Autor tekstu:

Joanna Wnuk

W niewielkiej podlaskiej wsi kryją się wyjątkowe skarby, które przenoszą nas daleko na wschód na teren północno-zachodniej Mongolii i w okolice Bajkału. To właśnie stamtąd pochodzą Tatarzy, którzy osiedli w Kruszynianach – podlaskiej wsi na końcu świata.

Kruszyniany położone są 10 km od Krynek. To niewielka wieś położona gdzieś między lasami i polami. Niepozorna, kryje w sobie coś wyjątkowego. Tu zetknąć się można z czterema światami: muzułmańskim, żydowskim, prawosławnym i katolickim. Tu spróbować można egzotycznych potraw jak kołduny, czy pierekaczewniki, odwiedzić meczet z prawdziwego zdarzenia, czy przespać się w mongolskiej jurcie.

Kruszyniany – tatarska wieś na końcu świata

Wieś Kruszyniany była darem od Jana III Sobieskiego dla ówczesnych Tatarów zamieszkujących tereny Polski. W zamian za zaległy żołd (wynagrodzenie jakie dostaje żołnierz za spełnioną służbę wojskową). Stała się ona ważnym ośrodkiem muzułmańskim. Ale co istotne, Kruszyniany to także wieś ludności żydowskiej i chrześcijańskiej. Mówi się, że to wieś „triniedzielnaja”. A to za sprawą tego, że piątek świętują muzułmanie, sobotę Żydzi, a niedzielę katolicy i prawosławie. Mieszkańcy, mimo tak odmienne kultury i wyznania, żyją ze sobą w zgodzie. Pomagają sobie nawzajem jak w 2018 roku, kiedy to spłonęła znana na całą Polskę restauracja Tatarska Jurta. Sąsiedzi zakasali rękawy, aby pomóc właścicielom odbudować ich dobytek.

Plaża

"Polski Dubaj" hitem w sieci. Niewiele osób wie o tym magicznym miejscu

CZYTAJ DALEJ

Kruszyniany – atrakcje wsi tatarskiej

Kruszyniany oferują egzotyczne atrakcje, ale i sama okolica zachwyca. Wieś położona jest w sąsiedztwie Puszczy Knyszyńskiej, gdzie można odpocząć wśród pięknych dolin rzecznych i bogatych lasów. Warto też wejść na pobliską Kosmatą Górę, aby podziwiać rozciągającą się puszczę z wyrastającymi wieżami meczetu w Kruszynianach.

Kruszyniany - atrakcje wsi polskich tatarów

Zobacz galerię >

Ale to co najważniejsze, czeka już w samej wsi. Charakterystyczny, drewniany, zielony meczet jest najstarszą tego typu budowlą w Polsce. Pierwsze wzmianki pochodzą z pierwszej połowy XVIII wieku. Do środka zaprasza przewodnik przypominając o zdjęciu obuwia. Wewnątrz panuje półmrok, który urozmaicają kolorowe dywany, malunki na ścianach, wypisane fragmenty Koranu. Przewodnik z zapałem opowiada historię podlaskich Tatarów.

Tuż za meczetem znajduje się mizar – tatarski cmentarz. Mimo że bardzo stary (najstarszy nagrobek pochodzi z 1699 roku!), jest zadbany. Bez trudu można odczytać napisy na nagrobkach, z których wszystkie zwrócone są na wschód, zgodnie z wiarą muzułmańską.

Kruszyniany to zdecydowanie miejsce warte odwiedzenia. To szansa na zasmakowanie kultury tatarskiej bez konieczności dalekiej podróży. Do Kruszynian warto jest wybrać się podróżując po Podlasiu, na którym nie brakuje też innych atrakcji.

Każdy miłośnik Tatr z łatwością odpowie na 6 pytań

Pytanie 1 z 6

Na którym szczycie znajduje się słynny metalowy krzyż?

Niezwykłe miejsca na świecie/East News

Niezwykłe miejsca na świecie. Zupełnie jak z innej planety

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Turystów:

  • Gdzie na wakacje 2022? Gdzie się najbardziej opłaca jechać?

  • Lawina zasypała niedźwiedzia śpiącego w jamie w Tatrach. Zwierzę zginęło

  • Orientarium w Łodzi. Nowa atrakcja zachwyca turystów

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl

Źródło: atrakcjepodlasia.pl

Tagi:

Joanna WnukAutor

Wydawca portalu Turyści.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

góry z dziećmi

Polecamy

Góry z dzieckiem. Tatrzańskie szlaki dla całej rodziny

Czytaj więcej >

Polecamy

Odwiedź Funzeum i poczuj magię światła i kolorów

Czytaj więcej >
Źródło: Twitter/KZiemiec

Polecamy

Starówka w Warszawie zachwyca nocą. Na zdjęciu jedno z najpiękniejszych miejsc

Czytaj więcej >