W niewielkiej podlaskiej wsi kryją się wyjątkowe skarby, które przenoszą nas daleko na wschód na teren północno-zachodniej Mongolii i w okolice Bajkału. To właśnie stamtąd pochodzą Tatarzy, którzy osiedli w Kruszynianach – podlaskiej wsi na końcu świata.
Kruszyniany położone są 10 km od Krynek. To niewielka wieś położona gdzieś między lasami i polami. Niepozorna, kryje w sobie coś wyjątkowego. Tu zetknąć się można z czterema światami: muzułmańskim, żydowskim, prawosławnym i katolickim. Tu spróbować można egzotycznych potraw jak kołduny, czy pierekaczewniki, odwiedzić meczet z prawdziwego zdarzenia, czy przespać się w mongolskiej jurcie.
Kruszyniany – tatarska wieś na końcu świata
Wieś Kruszyniany była darem od Jana III Sobieskiego dla ówczesnych Tatarów zamieszkujących tereny Polski. W zamian za zaległy żołd (wynagrodzenie jakie dostaje żołnierz za spełnioną służbę wojskową). Stała się ona ważnym ośrodkiem muzułmańskim. Ale co istotne, Kruszyniany to także wieś ludności żydowskiej i chrześcijańskiej. Mówi się, że to wieś „triniedzielnaja”. A to za sprawą tego, że piątek świętują muzułmanie, sobotę Żydzi, a niedzielę katolicy i prawosławie. Mieszkańcy, mimo tak odmienne kultury i wyznania, żyją ze sobą w zgodzie. Pomagają sobie nawzajem jak w 2018 roku, kiedy to spłonęła znana na całą Polskę restauracja Tatarska Jurta. Sąsiedzi zakasali rękawy, aby pomóc właścicielom odbudować ich dobytek.
"Polski Dubaj" hitem w sieci. Niewiele osób wie o tym magicznym miejscu
CZYTAJ DALEJKruszyniany – atrakcje wsi tatarskiej
Kruszyniany oferują egzotyczne atrakcje, ale i sama okolica zachwyca. Wieś położona jest w sąsiedztwie Puszczy Knyszyńskiej, gdzie można odpocząć wśród pięknych dolin rzecznych i bogatych lasów. Warto też wejść na pobliską Kosmatą Górę, aby podziwiać rozciągającą się puszczę z wyrastającymi wieżami meczetu w Kruszynianach.
Kruszyniany - atrakcje wsi polskich tatarów
Slajd 1 z 3
Kruszyniany - meczet
Charakterystyczny, drewniany, zielony meczet jest najstarszą tego typu budowlą w Polsce. Pierwsze wzmianki pochodzą z pierwszej połowy XVIII wieku. fot. Marek Bazak/EN
Ale to co najważniejsze, czeka już w samej wsi. Charakterystyczny, drewniany, zielony meczet jest najstarszą tego typu budowlą w Polsce. Pierwsze wzmianki pochodzą z pierwszej połowy XVIII wieku. Do środka zaprasza przewodnik przypominając o zdjęciu obuwia. Wewnątrz panuje półmrok, który urozmaicają kolorowe dywany, malunki na ścianach, wypisane fragmenty Koranu. Przewodnik z zapałem opowiada historię podlaskich Tatarów.
Tuż za meczetem znajduje się mizar – tatarski cmentarz. Mimo że bardzo stary (najstarszy nagrobek pochodzi z 1699 roku!), jest zadbany. Bez trudu można odczytać napisy na nagrobkach, z których wszystkie zwrócone są na wschód, zgodnie z wiarą muzułmańską.
Kruszyniany to zdecydowanie miejsce warte odwiedzenia. To szansa na zasmakowanie kultury tatarskiej bez konieczności dalekiej podróży. Do Kruszynian warto jest wybrać się podróżując po Podlasiu, na którym nie brakuje też innych atrakcji.
Każdy miłośnik Tatr z łatwością odpowie na 6 pytań
Pytanie 1 z 6
Na którym szczycie znajduje się słynny metalowy krzyż?
Niezwykłe miejsca na świecie. Zupełnie jak z innej planety
Slajd 1 z 8
Gejzer Fly, Nevada
To sztuczny gejzer wywołany przez człowieka w 1916 roku. Powstał przypadkiem, kiedy to wykopano odwiert mający na celu nawadnianie pobliskich pól. Przypadkiem dokopano się do wód termalnych. Minerały, które wydobywają się 1,5 metrowego strumienia, stworzyły skałę o wysokości 3,7 metra. Dzięki różnorodnym minerałom i glonom, nabrała niebywale kolorowego charakteru. fot. Science Photo Library/East News źródło: wikipedia.pl
Artykuły polecane przez redakcję Turystów:
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl
Źródło: atrakcjepodlasia.pl