Turysci.pl Polska Widzieliście niezwykłe odkrycie na wzgórzu? Od tysięcy lat nikt nie wiedział, co przedstawia rysunek
fot. -/AFP/East News

Widzieliście niezwykłe odkrycie na wzgórzu? Od tysięcy lat nikt nie wiedział, co przedstawia rysunek

20 października 2020
Autor tekstu: Ania Radke

Kot na piaszczystym zboczu wzgórza ma ponad 2100 lat, jednak dopiero teraz został odkryty i zbadany przez naukowców. Nieprawdopodobne odkrycie miało miejsce w dolinie, która jest prawdziwym turystycznym hitem dla osób odwiedzających państwo.

Ogromy kot na wzgórzu zachwycił naukowców

Rysunek kota odkryto podczas prac mających poprawić dostęp do jednego ze wzgórz w dolinie Nazca. Właśnie w tym miejscu znajdują się inne słynne geoglify, m.in. kolibra, orki, czy małpy. Przez lata badaczom udało się odsłonić kilka większych i mniejszych figur, jednak wciąż odkrywane są nowe.

- Figura była ledwo widoczna i mogła zniknąć, ponieważ znajduje się na dość stromym zboczu, które jest podatne na skutki naturalnej erozji. W ciągu ostatniego tygodnia geoglif został wyczyszczony i zakonserwowany, przedstawia sylwetkę kota z profilu, z głową skierowaną do przodu – podało w komunikacie ministerstwo kultury Peru.

Naukowcy szacują, że kot może mieć około 37 metrów długości oraz wyraźnie zaznaczone linie o różnych szerokościach - od 30 cm do 40 cm. Twierdzą ponadto, że rysunek powstał około roku 200-100 p.n.e.

– To uderzające, że wciąż znajdujemy nowe dane, ale wiemy też, że można znaleźć ich więcej. W ciągu ostatnich kilku lat korzystając z dronów możemy robić zdjęcia zboczy – mówi cytowany przez „The Guardian”Efe Johny Isla, główny archeolog Peru zajmujący się badaniem geoglifów Nazca.

W ciągu ostatnich kilku lat odkryto około 80 do 100 nowych rysunków w dolinach Nazca i Palpa. Wszystkie geoglify były wcześniejsze niż te przypisywane kulturze Nazca. Kot miał powstać w późnej erze Paracas, która trwała od ok. 500 r. p.n.e. do 200 r. n.e.

– Są mniejsze, narysowane na zboczach wzgórz i wyraźnie należą do wcześniejszej tradycji – przyznaje Isla. – Wiemy to z porównania ikonografii. Na tekstyliach z tamtego okresu można było dostrzec ptaki, koty i ludzi, które łatwo można zestawić z tymi – powiedział archeolog.

fot. -/AFP/East News

żródło: National Geographic

Obserwuj nas w
autor
Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy