Koronawirus w Polsce. Kłopoty lotniskPixabay.com/kasjanf

Dramatyczna sytuacja polskich lotnisk. "Wisi widmo upadłości"

Koronawirus w Polsce doprowadził do ogromnego kryzysu branży turystycznej. Już przed pandemią zaledwie pięć regionalnych lotnisk było rentownych. Ich przyszłość wisi na włosku. Sprawę skomentował prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych.

Koronawirus w Polsce przyczynił się do kryzysu gospodarczego, który szczególnie dotknął przedsiębiorstwa zajmujące się turystyką. Można to zauważyć na przykładzie lotnisk regionalnych. Nie wiadomo, czy ich utrzymanie przy funkcjonowaniu będzie opłacalne.

TVP: akcja na pokładzie samolotu na polskim lotnisku. Pilot wezwał posiłkiTVP: akcja na pokładzie samolotu na polskim lotnisku. Pilot wezwał posiłkiCzytaj dalej

Koronawirus w Polsce. Kryzys lotnisk regionalnych

Poważną sytuację, w której znajdują się polskie lotniska regionalne, skomentował prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych Artur Tomasik. Jak powiedział, konieczne były już zwolnienia. I na tym nie koniec.

Boże Narodzenie 2020: Co dalej z krajowymi restrykcjami? Setkom osób może się nie spodobać. Ważna wiadomość dla osób wyjeżdżających na świętaBoże Narodzenie 2020: Co dalej z krajowymi restrykcjami? Setkom osób może się nie spodobać. Ważna wiadomość dla osób wyjeżdżających na świętaCzytaj dalej

- Do października zatrudnienie zmniejszyło się tam o 16 proc., ale zarząd lotniska w czarnych scenariuszach rozważa zwolnienie nawet 40 proc. załogi. Lotnisko do początku września odnotowało straty w wysokości 20 mln zł i szacuje, że do końca roku wzrosną do 35-40 mln zł - powiedział w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Jak czytamy w GW, z innych portów lotniczych w Polsce przychodzą informacje, które mówią, że "na razie zaciskanie pasa pozwoli utrzymać załogę". Artur Tomasik zapowiada jednak, że do końca roku liczba osób zatrudnionych zmniejszy się o 8 procent. Aktualnie w spółce pracuje około 400 osób.

- Według niego kryzys branży lotniczej jest tak głęboki, że poza zwolnieniami nad polskimi portami wisi dziś widmo upadłości. Konieczna jest większa pomoc państwa, ale wiele zależy też od właścicieli lotnisk: nie wiadomo, czy zdecydują się, by nadal utrzymywać porty - pisze gazeta.

Pomoc rządu dla dużego przedsiębiorstwa

Polskie władze postanowiły przekazać ponad 120 milionów złotych na firmę, która zarządza między innymi lotniskiem w Warszawie. Mowa o Przedsiębiorstwie Państwowym "Linie Lotnicze".

- Od stycznia do września br. PPL zanotowało spadek przychodów na poziomie 54 proc. w odniesieniu do tego samego okresu 2019 r. W związku z trudną sytuacją PPL skorzystał z możliwości pomocy oferowanych przez polski rząd - powiedział rzecznik Lotniska Chopina.

Dodał, że lotnictwo od początku pandemii było jedną z najbardziej poszkodowanych branż w kryzysie, który wynika z sytuacji epidemiologicznej na świecie. Stąd też tak hojna pomoc dla firm związanych z turystyką.

Rzecznik zaznaczył, że wsparcie zostało przekazane na podstawie ustawy z 16 kwietnia 2020 r. tzw. Tarczy antykryzysowej. W ustawie z 31 stycznia 1989 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych wprowadzono odpowiedni zapis.

Dzisiaj grzeje: 1. Zapadła decyzja. Przedłużają kontrolę na granicy. Luzowanie obostrzeń za granicą nie wchodzi w grę
2. Nauczyciele masowo na zwolnienie lekarskie. Liczba L4 wzrosła dwukrotnie
3. Polska aktorka wrzuciła do sieci zdjęcie z lotniska. Od razu zawrzało. Lawina komentarzy nie miała końca

- Zgodnie z powyższymi przepisami, Port Lotniczy im. F. Chopina w Warszawie otrzymał w dniu 2 listopada 2020 r. kwotę 59 439 600,00 zł, natomiast Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost - 199 080,00 zł - przekazał.

Przedłużyli stan wyjątkowy. Utrudnienia dla podróżujących za południową granicę PolskiPrzedłużyli stan wyjątkowy. Utrudnienia dla podróżujących za południową granicę PolskiCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Pijesz herbatę z liści laurowych? Gratulacje, poprawiasz działanie ważnych narządów
  2. Jaruś z “Chłopaków do wzięcia” z ważnym przesłaniem do fanów. Nikt się nie spodziewał
  3. Ryanair zaciera ręce. Przejmują niemal wszystko. Dobre wieści również dla Polski
  4. Weszli do opuszczonej wsi w Polsce. Nigdy nie zapomną rzeczy, które zobaczyli, fani urban exploration wszystko nagrali
  5. Wojskowy śmigłowiec w akcji w Tatrach. Sytuacja była bardzo trudna
  6. Pojawiają się, gdy spożywamy zbyt wiele cukru. Objawy, których lekceważenie może skończyć się bardzo źle
  7. 16 lat temu bandyci porwali Świerzyńskiemu syna. Szukały go patrole konne, psy, ponad 100 policjantów

Źródło: Onet, Polsat News

Następny artykuł