Kopalnia na Śląsku z ogromną tajemnicą w tle.Fot. Wikipedia.org/Przemasban/CC BY-SA 3.0 PL/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Tajne kopalnie w Polsce dostarczały toksycznego surowca. Trasa turystyczna przyprawia o gęsią skórkę

Kopalnia doczekała się już wielu legend, jednak niektórzy chcą opowiedzieć historię Śląska bez jakichkolwiek ubarwień. Tak też powstała fascynująca trasa, która przypadnie do gustu miłośnikom mocnych wrażeń.

Kopalnia w śląskich Kowarach (podobnie jak słynny zamek w Czocha) nie należy do atrakcji, która dumnie widniałyby w sztampowych przewodnikach turystycznych. Obiektowi od dnia otwarcia towarzyszą mroczne legendy, a to wszystko przez surowiec wydobywany przez górników. Okazuje się, że trasą, która obecnie zaprasza w swe progi tysiące turystów, jeszcze pół wieku temu maszerowali wydobywcy uranu.

Minister zdrowia pilnie przerwał wakacje. Sytuacja jest poważnaMinister zdrowia pilnie przerwał wakacje. Sytuacja jest poważnaCzytaj dalej

Polska kopalnia nadzieją komunistów

Jak informują dziennikarze magazynu Focus, kopalnia w Kowarach była swego czasu ostatnią nadzieją samego Stalina. Okazuje się, że gdy Amerykanie wyszli z inicjatywą głośnego projektu Manhattan, który miał na celu skonstruowanie potężnej bomby atomowej, ZSRR chciał dorównać Zachodowi. Rozpoczęły się poszukiwania uranu, jednak na terenie “Imperium” po surowcu nie było ani widu, ani słychu. Zasady gry miał zmienić Śląsk.

Kopalnia w poniemieckim Schmiedebergu (dzisiaj Kowary) dysponowała wystarczającymi pokładami uranu, który potencjalnie mógł przełożyć się na sukces komunistów. Obiekt jeszcze za czasów nazistowskich był obiektem zainteresowania Rzeszy w badaniach energii atomowej. Po wojnie miasteczko znalazło się w granicach Polski, a lokalną społeczność wysiedlono. Osadę “przejęli” geologowie z ZSRR i przez kilka dekad “po cichu” wydobywali śmiercionośny pierwiastek.

Legendarna kopalnia bez tajemnic

Kopalnia obsługiwała wydobycie uranu od 1951 roku. Do lat 90. wyłącznie wybrana grupa “wtajemniczonych” miała szansę na poznanie tajemnic Kowarów. Co ważne jednak brakowało rąk do pracy. Górnikom obiecywano atrakcyjne benefity programy socjalne i spore zarobki, ale miało to swoją cenę. Według ustaleń magazynu Focus, ręczne sortowanie uranu wyraźnie wpływało na zdrowie pracowników. Niektórym wręcz schodziła skóra z dłoni, wypadały zęby, włosy, a nawet paznokcie. Teraz o historii tajemniczych obiektów można usłyszeć od syna ostatniego dyrektora kompleksu - Sławomira Adamskiego. To on w 2011 roku udostępnił szyby zwiedzającym i jak deklaruje - chce opowiedzieć historię regionu bez taniej sensacji.

Dzisiaj grzeje: 1. Sytuacja jest fatalna. Natychmiastowe spotkanie sztabu kryzysowego
2. Porażające zdjęcia z Karpacza. Co się dzieje?

3. Morawiecki zabrał głos ws. rekordu zakażeń. Mocne słowa o ignorancji Polaków, zagroził powrotem kwarantanny

- Do młodych turystów staramy się dotrzeć w prostszy sposób. Jednocześnie chcieliśmy uniknąć stworzenia górniczego Disneylandu, choćby przez szacunek dla pracy górników. Chcemy pokazać turystom wycinek nie- przekłamanej górniczej historii. Największym skarbem Kowarskich Kopalni są usłyszane tu opowieści, których nie przeczytamy w podręcznikach - mówi cytowany przez magazyn Focus Sławomir Adamski, pomysłodawca trasy „Kowarskie Kopalnie”.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Łukasz Szumowski przerwał urlop, wraca do pracy. Chodzi o rekord zarażeń w Polsce, ponad 600 osób
  2. Nie żyje były selekcjoner. Był legendą światowego sportu, pamiętały go miliony kibiców
  3. Dokładnie przyjrzeli się willi Jarosława Kaczyńskiego. Zadziwiające odkrycie tuż obok Matki Boskiej
  4. Strażnicy poprosili na polskim lotnisku turystów o dokumenty. Zaniemówili, gdy odkryli, co się dzieje
  5. Nie żyje młoda europejska gwiazda. Beztroska podróż zakończyła się dramatem
  6. Były nad wodą z dziećmi. Wezwano policję, skandal przechodzi ludzkie pojęcie
  7. Córka Anny Jantar w ważnej sprawie pokazała znajdkę i jej dziecko. Zwróciła się z apelem do fanów

Źródło: Focus

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł