Zamek Czocha będzie skanowanyFot. wikimedia.commons/ Jerzy Strzelecki/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.de

Tajemnice zamku Czocha nareszcie wyjdą na jaw. Trwa skanowanie budynku i podziemi

Zamek Czocha jest jednym z najbardziej tajemniczych w Polsce. Jego mury z całą pewnością skrywają więcej, niż mogłoby się wydawać. Teraz stało się możliwe dosłownie prześwietlenie ścian, więc badacze sprawdzą każdy zakamarek.

Zamek Czocha położony jest w miejscowości Sucha na Dolnym Śląsku. Turyści chętnie odwiedzają średniowieczną budowlę, która w swej wielowiekowej historii miała wielu właścicieli. Został wybudowany w XIII wieku jako warownia, miejsce stworzone do celów wojskowych. Zamek miał być gotowy do obrony i przetrwania oblężenia. W jego grubych murach powstało wiele pomieszczeń i skrytek, a pod ziemią prawdopodobnie sieć tuneli. O jednej ze strasznych historii, która się tam wydarzyła, pisaliśmy tutaj.

Prezydent był zakażony koronawirusem. Nasi sąsiedzi podali wiadomośćPrezydent był zakażony koronawirusem. Nasi sąsiedzi podali wiadomośćCzytaj dalej

Budynek zeskanują laserem

Ogromny gmach był wielokrotnie rozbudowywany i przekształcany, więc nikt do końca nie wie, co kryje się pod użytkowanymi pomieszczeniami. Nowoczesne technologie pomogą odkryć wszystkie tajemnice konstrukcji.

- To wyjątkowy zamek w Polsce, który właściwie jako jedyny został poddany przebudowie w latach 20. XX wieku. Jej celem było również stworzenie podziemnych, ukrytych przejść i tajnych schowków. Nie mamy dokumentacji z tej przebudowy, więc możemy się spodziewać, że jeszcze nie wszystko o tym zamku wiemy - przyznaje Łukasz Orlicki z Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca cytowany przez TVN 24.

Dzisiaj grzeje: 1. Nagła, zła wiadomość od ministerstwa. Klienci sklepów będą niezadowoleni
2. Nareszcie. Rząd zniesie część zakazów, tysiące Polaków może być zachwyconych
3. Zawieszenie czternastki na 3 lata, 30% pensji mniej i zmiana zasad zarabiania. Jest groźba strajku generalnego

Zamek pełnił różne funkcje

Laser zeskanuje wszystkie pomieszczenia po kolei, prześwietli również ściany. Dzięki temu uzyskamy pełny trójwymiarowy obraz budynku. Piotr Kucznir, przewodnik po Zamku Czocha, wymienia najdziwniejsze fakty z życia zamku w rozmowie z TVN 24. Dawniej znajdywano tam silniki rakietowe i sprzęt do nurkowania, a swoje spotkania prowadzili masoni i iluminaci. Zeskanowanie budynku nie tylko ujawni skrywane tajemnice, ale pozwoli na stworzenie modelu 3D, który umożliwi jego zwiedzanie bez wychodzenia z domu.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

zamek

Fot. wikimedia.commons/ Rafał Konieczny/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.de

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z ostatniej chwili: Ogromna akcja w kraju, wielu zatrzymanych. Chodzi o wysoko postawione osoby
  2. Anna Lewandowska przyjmie jedno z najcięższych wyzwań w swojej karierze. Polska gwiazda apelowała o pomoc, "Jestem gotowa"
  3. Monika Kurska nie otrzymywała alimentów od Jacka Kurskiego? Na jaw wychodzą również inne pikantne szczegóły i kulisy rozwodu
  4. Rezerwacje lotów i wycieczek zostały anulowane. Władze europejskiego państwa podjęły zaskakującą decyzję
  5. Poważne kłopoty Międzyzdrojów. "Nie możemy dać sobie rady"
  6. Oburzające zachowanie polskich turystów w samolocie. Ręce opadają
  7. Gadający pies powiedział dziecku, że je kocha. Miłosne wyznanie trafiło do sieci

Źródło: TVN24

Następny artykuł