Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Kontrabanda na lotnisku w Krakowie. Wszystko ujawniło prześwietlenie walizki
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 17.05.2023 09:10

Kontrabanda na lotnisku w Krakowie. Wszystko ujawniło prześwietlenie walizki

Prześwietlenie walizki
Fot. KAS

Wiele osób ma wrażenie, że jeżeli podróżują na terenie UE, ich bagaże nie są kontrolowane. Tego zdania najwyraźniej byli również turyści z lotniska w Krakowie. Dwie osoby wpadły w ręce celników po prześwietleniu bagaży.

Mimo iż podróże są teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek, to nadal obarczone są licznymi limitami. Nie brakuje jednak osób, które za wszelką cenę próbują przechytrzyć system. Takie działanie często nie kończy się dla nich dobrze.

40 tys. papierosów w walizkach. Wpadli na lotnisku w Krakowie

Podczas majówki na nudę z pewnością nie mogli narzekać funkcjonariusze z Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie. To właśnie im podczas rutynowego skanowania bagaży udało się wpaść na trop walizek wypełnionych papierosami.

Jak się okazało, bagaże należały do mężczyzny podróżującego z Krakowa do Łotwy, a także do kobiety, która planowała wyjazd do Ukrainy. Oboje do stolicy Małopolski przylecieli z Aten. W ich bagażach znajdowało się w sumie 40 tys. papierosów z tureckimi znakami akcyzy. Jak informuje KAS, gdyby nie udało się ich zatrzymać, strata budżetu państwa wyniosłaby aż 49 tys. zł.

Celnicy obalają popularny mit. Twoje bagaże są dokładnie kontrolowane

Jak podkreślono w komunikacie Izby Administracji Skarbowej w Krakowie, wielu pasażerów odnosi błędne wrażenie, że podróżując w ramach granic UE, ich bagaże nie są kontrolowane tak uważnie, jak podczas przylotów spoza wspólnoty. 

- Podróżnym może błędnie wydawać się, że kiedy przemieszczają się między krajami UE, ich bagaże nie są kontrolowane przez Służbę Celno-Skarbową, jak bagaże podróżnych spoza UE. To mit. Kontrolujemy bagaże podręczne i rejestrowane. Nieważne, czy walizka przyjechała do nas z Aten, czy z Chicago. Bagaże sprawdzamy, między innymi, przy pomocy skanerów rentgenowskich. Często obwąchuje je też specjalnie wyszkolony pies służbowy - wyjaśniła Anna Miłosz, Kierownik Oddziału Celnego Port Lotniczy Kraków-Balice.

Ile papierosów można przywieźć do Polski? To zależy skąd

Krajowa Administracja Skarbowa postanowiła przypomnieć również, ile wyrobów tytoniowych, a także samego tytoniu można wwieść do Polski. Jak się okazuje, wszystko zależy od tego, skąd i jak podróżujemy.

Jeżeli do Polski spoza UE przylatujemy samolotem lub granicę przekraczamy drogą morską, wówczas w naszym bagażu może znaleźć się 200 szt. papierosów lub 100 szt. cygaretek lub 50 szt. cygar lub 250 g tytoniu. W przypadku innego przekroczenia granicy np. samochodem, w bagażach można mieć już tylko 40 szt. papierosów lub 20 szt. cygaretek lub 10 cygar lub 50 g tytoniu.

W ramach granic UE nie ma już znaczenia, w jaki sposób podróżujemy. Niezależnie od środka transportu w bagażu można mieć 800 szt. papierosów lub 400 szt. cygaretek lub 200 szt. cygar lub 1 kg tytoniu.