Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Koniecznie zaopatrz się w ten gadżet na wakacje. Może pomóc tobie i twoim dzieciom
Magda Antoł
Magda Antoł 08.06.2023 10:02

Koniecznie zaopatrz się w ten gadżet na wakacje. Może pomóc tobie i twoim dzieciom

Plaża w Sopocie
Fot. Flickr/Alistair Young

Rusza sezon wakacyjny, a wraz z nim pojawiają się przeróżne niebezpieczeństwa, czyhające nie tyle na nas samych, co na nasze dzieci. Wystarczy chwila nieuwagi, aby dziecko zniknęło w tłumie turystów czy plażowiczów. Co w takiej sytuacji zrobić?

Aby zapewnić większe bezpieczeństwo wśród najmłodszych, Miasto Sopot we współpracy z firmą MIYA opracowało specjalne opaski.

Ten gadżet pomoże odnaleźć zagubione dzieci na plaży

W Sopocie ruszył projekt Bezpieczna Plaża we współpracy z firmą MIYA. Ma on na celu pomóc w szybkim odnalezieniu rodziców bądź opiekunów zagubionych dzieci na plaży. Ułatwi to specjalna opaska z zapisanym numerem telefonu do rodziny. Dzięki temu osoby, które odnajdą dziecko, dość szybko skontaktują się z jego bliskimi.

“Opaski dla dzieci, te tradycyjne, na których można wpisać numer telefonu, wykorzystujemy na sopockiej plaży od ponad 15 lat – mówi Maciej Dziubich, prezes Sopockiego WOPR. – Nowe opaski są bardziej zaawansowane, co pozwoli nam i osobom, które spotkają zagubione na plaży dziecko, działać jeszcze szybciej. Przy okazji warto przypomnieć wszystkim, którzy wybierają się na plażę z dziećmi, by byli uważni i nie tracili swoich pociech z oczu, bo latem w tłumie o zagubienie nie trudno” - mówi Maciej Dziubich, prezes sopockiego WOPR.

Jak ten gadżet działa? Gdzie można go dostać?

Opaskę stworzono z nowatorską technologią RFID, czyli systemem identyfikacji radiowej. Aby zaczęła prawidłowo funkcjonować, trzeba ją odpowiednio zakodować, czyli zarejestrować na swój numer telefonu. Po wykonaniu tych czynności, można założyć opaskę na rękę dziecka. Kiedy dziecko zostanie odnalezione samotne na plaży, wystarczy, że osoba zbliży swój smartfon do opaski. Dzięki temu uzyska numer telefonu do rodzica bądź opiekuna. Należy pamiętać, że po 72 godzinach opaska nie jest już aktywna i trzeba ją ponownie zakodować.

“Na co dzień dostarczamy naszym klientom naturalne i bezpieczne kosmetyki do pielęgnacji i makijażu, ale nie zamykamy oczu na to, co najważniejsze – bezpieczeństwo najmłodszych. Dlatego połączyliśmy siły z Miastem Sopot i tak powstał projekt Sopot Bezpieczna Plaża MIYA. Na początek sezonu przygotowaliśmy 150 tys. sztuk opasek i wdrożyliśmy system ich użycia” - mówi Leszek Kłosiński, prezes zarządu MIYA Cosmetics.

Opaski będzie można odebrać bezpłatnie w punktach informacji turystycznej, w restauracjach na plaży i u ratowników sopockiego WOPR już od 15 czerwca. 

Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka na wakacjach?

Pamiętajmy, że dzieci mogą się zgubić nie tylko na plaży. W wakacje zagrożenie wzrasta też w popularnych, zatłoczonych miejscach turystycznych. Warto swoje pociechy do takich sytuacji przygotować, aby wiedziały, co robić. Przede wszystkim nie powinny samotnie ruszać się z miejsca. W miarę możliwości mogą poprosić o pomoc policjanta lub strażnika miejskiego. Warto, aby też znały swoje dane osobowe i adres, co znacznie ułatwi poszukiwania rodziny. Natomiast rodzice powinni trzymać blisko siebie dzieci lub wiedzieć, gdzie dokładnie się udały.

Źródło: esopot.pl