Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Poradnik podróżnika > Koniec z dopłatą w Ryanairze czy Wiz Airze. Znalazła idealny bagaż podręczny za grosze
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 29.05.2024 18:46

Koniec z dopłatą w Ryanairze czy Wiz Airze. Znalazła idealny bagaż podręczny za grosze

Samolot Wizz Air
Fot. Canva/Markus Winkler, Instagram/ogarniara

Podróżowanie z samym bagażem osobistym, który musi zmieścić się pod siedzenie w samolocie, nie należy to najłatwiejszych. Choć na krótką, weekendową podróż wydaje się wystarczający, to jednak spakowanie się w niewielki plecak stanowi nie lada wyzwanie. Bardzo ważne jest też, aby spełniał odpowiednie wymogi, czyli nie przekraczał dopuszczalnej wagi oraz rozmiarów.

W takiej sytuacji należy postawić na praktyczne rozwiązania. Znana z planowania i organizacji @ogarniara opublikowała na Instagramie krótki film, który przyda się niejednemu turyście. Pokazała funkcjonalny plecak idealny jako niewielki bagaż do samolotu. 

Za duży bagaż do samolotu. Obsługa linii lotniczych może wymagać dopłaty

Podróżni niekiedy mają nadzieję, że podczas odprawy nikt z obsługi naziemnej danej linii lotniczej nie zwróci uwagi, czy ich bagaże mają odpowiednie wymiary. Niestety czasami zdarzają się kontrole, podczas których każdy z kolejki musi umieścić swój plecak bądź torbę w specjalnym koszu.

Jeżeli się nie mieści, a nawet gdy wystaje tylko kilka centymetrów, możemy mieć problem. Pracownicy mogą nam nie odpuścić i wówczas trzeba będzie dopłacić za bagaż. Zwykle jest to ok. 30 euro (ok.127 zł). 

Praktyczny plecak jako bagaż podręczny

W ostatnim czasie popularne stały się plecaki, które otwierają się jak walizka. Pomieszczą sporo i są niezwykle praktyczne. Instagramowa @ogarniara znalazła tego typu bagaż w korzystnej cenie. Jak czytamy w jej odpowiedzi na jeden z komentarzy, plecak ma wymiary 40 x 25 x 15 cm.

“To najtańszy i najbardziej funkcjonalny plecak, jaki znalazłam. Po pierwsze ma bardzo dużo przegródek, w tym dwie duże i jedna otwiera się jak walizka, co jest bardzo wygodne (...). Są też takie bajery, jak pasek np. na matę i rączka u góry i z boku i można go nosić na naprawdę wiele sposobów. Znalazłam go w Carrefourze za 89 zł” - słyszmy na nagraniu. 

Wymiary bagażu podręcznego Wizz Air i Ryanair

Bagaż podręczny, który często kryje się także pod nazwą “bagaż osobisty” jest wliczony w cenę biletu. Dlatego też wielu rezygnuje z dodatkowych bagaży, za które nieraz trzeba sporo zapłacić. Zdarza się nawet, że bagaż w postaci walizki na kółkach jest droższy niż sam bilet lotniczy.

Bagaż podręczny niestety ma to do siebie, że jest niewielkich rozmiarów. Przykładowo w Wizz Airze może być to plecak, torba na laptopa, czy torebka damska o dopuszczalnych maksymalnych rozmiarach 40 x 30 x 20 cm. Z kolei lecąc z Ryanairem taki bagaż może 40 x 20 x 25 cm. 

Czytaj też: Warszawa. Awaryjne lądowanie samolotu. Na pokładzie ponad 100 osób