Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Turystyka > Komu należy się dopłata do wakacji? Sprawdź zasady wczasów pod gruszą 2024
Łukasz  Miłoszewski
Łukasz Miłoszewski 22.06.2024 16:19

Komu należy się dopłata do wakacji? Sprawdź zasady wczasów pod gruszą 2024

bałtyk
Fot. Redakcja Turyści

Wielu osobom to hasło kojarzy się głównie z czasami PRL-u, ale w większości publicznych zakładów pracy to świadczenie realizowane jest do dzisiaj. Mowa oczywiście o wczasach pod gruszą, a więc dofinansowaniu urlopu wypoczynkowego. Komu w tym roku przysługują dodatkowe pieniądze na wakacje? 

Czym są wczasy pod gruszą? Kto dostanie dodatek na wakacje?

To oczywiście potoczna nazwa dla jednej z form dofinansowania wypoczynku pracowników. Pieniądze wypłacane są z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Formalności dotyczące tego dodatku reguluje ustawa o ZFŚS

Czytaj więcej: Ani Turcja, ani Hiszpania. Jedna trzecia Polaków wybierze właśnie ten kraj

To odrębny dokument powstały na potrzeby danego przedsiębiorstwa. W praktyce otrzymane pieniądze w ramach wczasów pod gruszą można przeznaczyć na dowolne aktywności związane z wypoczynkiem całej rodziny. 

Po jakim czasie pracy należą się wczasy pod gruszą?

Dofinansowanie mogą otrzymać osoby zatrudnione na umowę o pracę oraz ich rodziny. Świadczenia przysługują także byłym pracownikom - emerytom i rencistom. Wniosek może złożyć każdy, niezależnie od stażu pracy, wielkości etatu, czy zajmowanego stanowiska.

W celu otrzymania pieniędzy za tzw. “wczasy pod gruszą” należy złożyć odpowiednie dokumenty u pracodawcy. Do wniosku osoba zatrudniona powinna dołączyć zaświadczenie o sytuacji rodzinnej oraz majątkowej. By wniosek został rozpatrzony, należy pobrać urlop wypoczynkowy na okres co najmniej 14 nieprzerwanych dni. Nie ma znaczenia pora roku, podczas której odbędziemy urlop. 

Ile się należy za wczasy pod gruszą w 2024?

Przepisy nie określają minimalnej lub maksymalnej kwoty, jaką pracownicy mogą otrzymać w ramach wczasów pod gruszą. Decyzję w tej sprawie podejmuje pracodawca. W tym celu analizuje sytuację życiową, rodzinną oraz materialną pracownika. Wczasy pod gruszą nie podlegają oskładkowaniu, a do kwoty 380 zł są zwolnione z podatku dochodowego.

Podpowiedzią w obliczeniu wysokości dodatku jest wspomniany wyżej regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Określa on progi dochodowe uprawniające do otrzymania określonej kwoty dofinansowania wypoczynku. W zależności od regulaminu wczasy pod gruszą mogą być wypłacane częściej niż jeden raz w roku. Najczęściej odbywa się to w dwóch transzach - większej w okresie wakacyjnej i mniejszej pod koniec roku.

Kwoty te mogą jednak bardzo różnić się w zależności od przedsiębiorstw. Wpływ na to ma suma pieniędzy zebranych w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Na kwotę dofinansowania na wakacje wpływa także liczba osób ubiegająca się o dodatkowe środki.

Czytaj więcej: "Kanar wyszedł dosłownie zza krzaków". Niemcy pobierają opłatę natychmiast