Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Kobieta plus size grzmi o dyskryminacji w samolotach. Stawia żądania
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 19.06.2023 15:03

Kobieta plus size grzmi o dyskryminacji w samolotach. Stawia żądania

Influencerka plus size
fot. Canva/Instagram

Podróżowanie samolotem może być bardzo stresujące dla niektórych osób. Aktywistka plus size Jaelynn Chaney wezwała Federalną Administrację Lotnictwa do nakazania wszystkim liniom lotniczym jednolitej polityki dla wszystkich podróżnych, niezależnie od rozmiaru. 

Influencerka Jaelynn Chaney domaga się dodatkowych darmowych miejsc w samolotach dla osób o większych rozmiarach. Dotychczas wiele linii lotniczych pobiera opłatę za wykupienie drugiego miejsca dla pasażera plus size. 

Podróżowanie osób plus size

Ze względu na ograniczone rozmiary siedzeń w samolocie, wiele osób się w nich nie mieści. Z tego powodu niektórzy dokupują dodatkowe miejsce. Niektóre linie lotnicze mają taką politykę, że jeśli klient wykupi u nich dwa miejsca, a na pokładzie będzie dostępne wolne siedzenie, wówczas pasażer odzyska pieniądze za dodatkowy zakup. Takie sytuacje dzieją się jedna rzadko. 

Wszystko zależy od polityki linii lotniczej. Z tego powodu influencerka Jaelynn Chaney postanowiła wystosować petycję do Federalnej Administracji Lotnictwa, by ujednolicić prawo w temacie lotów osób plus size. 

Influencerka chce dodatkowych miejsc w samolocie

W kwietniu Jaelynn Chaney wystosowała swoją petycją i dotychczas podpisało się pod nią ponad 17 tys. osób. Wszystko po to, by linie lotnicze “zapewniały dostępne dodatkowe miejsca dla klientów o dużych rozmiarach", którzy mogą potrzebować więcej miejsca lub "naruszać przestrzeń innego pasażera" - czytamy wypowiedź podróżniczki na CNN Travel. 

"Pasażerowie ci powinni mieć zapewnione dodatkowe wolne miejsce, a nawet kilka miejsc, aby dostosować się do ich potrzeb i zapewnić im komfort i bezpieczeństwo, a także osobom wokół nich podczas lotu" - dodano w petycji. 

Polityka linii lotniczych jest dyskryminująca?

Podróżniczka twierdzi, że od najmłodszych lat borykała się z nadwagą i wstydem. - Już w wieku 12 lat wiedziałam, że samoloty nie są stworzone dla ludzi takich jak ja - powiedziała. Jaelynn Chaney uważa, że polityka nakazująca osobom plus size dokupowanie dodatkowego miejsca to jawna dyskryminacja, ponieważ ostatecznie pasażer płaci podwójnie za to samo przeżycie jakim jest lot samolotem.

Ludzie o mniejszej wadze płacą jedną opłatę, aby dostać się do miejsca docelowego, a my musimy płacić dwie taryfy, mimo że otrzymujemy to samo przeżycie - dodała influencerka.