kobieta z ludu KhasiFot. commons.wikimedia.org/Bogman/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Niezwykłe miejsca na świecie, gdzie rządzą kobiety. Żyją bez partnerów, a mężczyzna nie ma nic do powiedzenia

Kobieta w większości kultur jest uznawana za słabszą i nawet jeśli panuje równouprawnienie, to mężczyzna jest uznawany za głowę rodziny. Są jednak na świecie miejsca, gdzie sytuacja jest wręcz przeciwna - to panie decydują o wszystkim i obejmują najważniejsze stanowiska w społeczeństwie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • o silnych kobietach z Estońskiej wyspy
  • plemionach, które uznają kobiety za głowy rodzin
  • chińskiej społeczności, gdzie małżeństwa nie istnieją

Dziś za unikatowe uznajemy miejsca, gdzie kobiety pełnią najważniejsze role w społeczeństwie. Świat został zdominowany przez patriarchat, który stał się czymś oczywistym i naturalnym. Na szczęście są jeszcze społeczności, gdzie możemy zobaczyć prawdziwą siłę kobiet.

Estońska wyspa stała się atrakcją turystyczną

Niedaleko Polski na Morzu Bałtyckim znajduje się wyspa Kihnu, należąca do Estonii. Przed wiekami mężczyźni z wioski spędzali większość czasu na morzu, łowiąc ryby i dostarczając pożywienie. W naturalny sposób kobiety przejęły najważniejsze role, by społeczność mogła funkcjonować.

Chociaż czasy, w których mężczyźni "mieszkali" na morzu dawno minęły, zasady na wyspie Kihnu pozostały niezmienne. Kobiety decydują o najważniejszych kwestiach dla rodziny, zajmują też najważniejsze stanowiska w urzędach. Matriarchat utrzymał się i dziś stanowi swego rodzaju atrakcję turystyczną.

Mieszkanki wyspy kultywują tradycje, co zostało docenione poprzez wpisanie ich na listę Arcydzieł Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Turyści kojarzą to miejsce głównie z barwnymi strojami, noszonymi na co dzień. Długie czerwone spódnice, fartuchy i chusty na głowach w niczym nie przeszkadzają kobietom, które przejęły stary i nie zamierzają ich oddać.

kobieta

Fot. et.wikipedia.org/Olev Mihkelmaa/CC BY-SA 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Kobieta w Afryce też może decydować o sobie i swoich bliskich

Afrykańskie plemię Wodaabe znacznie wyróżnia się na tle innych. Mężczyźni z ogromnym szacunkiem podchodzą do decyzji kobiet i nie ograniczają ich w niczym. Panie zadecydowały, że żaden z członków społeczności nie może wydawać rozkazów drugiemu, a jedynie udzielić rady, co korzystnie wpłynęło na losy wszystkich mieszkańców.

Ciekawą kwestią jest poligamia praktykowana przez kobiety. To one decydują o całej rodzinie i mogą mieć tylu partnerów, ilu tylko będą chciały. Panowie nie narzekają, a nawet startują w konkursach piękności, ku uciesze płci przeciwnej. W nagrodę mogą sobie wybrać partnerkę.

kobieta

Fot. commons.wikimedia.org/Dan Lundberg/CC BY-SA 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Mąż przyjmuje nazwisko żony

W Indiach kojarzonych z silnym patriarchatem, żyje społeczność, w której kobiety rządzą wszystkim. Lud Khasi przyjął zasadę, że o rodzinie decyduje żona, a mąż musi się podporządkować. Co ciekawe, przyjmuje on nazwisko swojej partnerki.

Córki dziedziczą po matkach majątek i przywileje, a ich mężowie muszą być posłuszni wobec obydwu kobiet. Po ślubie przeprowadzają się do nich i zajmują zarabianiem pieniędzy na rodzinę. Wszystkie pieniądze trafiają w ręce żony, która decyduje o ich wydawaniu, a nawet o kontaktach ojca z dziećmi.

kobieta

Fot. commons.wikimedia.org/Bogman/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Chiński lud, który odwiedziła Martyna Wojciechowska

O zwyczajach ludu Mosuo mówiła Martyna Wojciechowska w programie "Kobieta na krańcu świata". Wioski położone na pograniczu prowincji Syczuan i Junnan, w otoczeniu Himalajów, tworzą wyjątkowe rodziny. Życie domowników skupia się wokół seniorki rodu, która decyduje o wszystkim.

W tym regionie nie ma instytucji małżeństwa, a kobiety mogą zapraszać dowolną liczbę partnerów do siebie. Żaden mężczyzna spoza rodziny nie zamieszka jednak z partnerką, lecz będzie do niej przychodził tak długo, jak ona będzie chciała. Dzieci zostają z matką, a w razie jej śmierci, przechodzą pod opiekę całej rodziny, składającej się z potomków nestorki rodu.

Wszystko zaczyna się w dniu inicjacji, gdy 13-letnie dziewczęta i chłopcy zaczynają zachowywać się zgodnie ze zwyczajami swojej płci. Do tego momentu są wychowywani identycznie. Święto spódnicy i spodni rozpoczyna ciekawy okres w ich życiu, kiedy młode kobiety otrzymują własny pokój, a mężczyźni prawo do odwiedzin partnerek.

kobieta

Fot. flickr.com/Rod Waddington/CC BY-SA 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł