Turysci.pl
Kazachstan lodowy wulkan

fot. youtube/Ruptly/ screen

W Kazachstanie powstał lodowy wulkan. Jest nagranie

12 Lutego 2021

Autor tekstu:

Hubert Mrozowicz

Udostępnij:

Natura potrafi wywołać niewiarygodne zjawiska. Przekonali się o tym mieszkańcy Kazachstanu, gdzie w wyniku warunków atmosferycznych powstał lodowy wulkan. Teraz stał się atrakcją dla wielu turystów.

Kazachstan wciąż jest tajemniczym regionem dla wielu osób. Azjatycki kraj robi jednak wiele, aby przyciągnąć do siebie podróżnych. Jest to z pewnością doskonały pomysł na kierunek wyprawy dla tych, którzy uwielbiają górskie i surowe klimaty.

Ostatnio w mediach zrobiło się głośno o Kazachstanie. Wszystko za sprawą lodowego wulkanu, który powstał wskutek niecodziennego zjawiska. Nagranie pojawiło się w sieci.

kazakhstan-1768029-1280-1613137183.jpg

Kazachstan

Kazachstan, fot. pixabay/nigay_, pixabay license 

Lodowy wulkan w Kazachstanie

W Kazachstanie wyrósł lodowy wulkan. Zjawisko przyciąga obecnie tłumy turystów z okolicznych miejscowości. Nie da się ukryć, że najpiękniejsze atrakcje tworzy sama przyroda.

Nawet gigantyczne mrozy nie odstraszają podróżnych przed odwiedzeniem wielkiego lodowego wulkanu w Kazachstanie. Bryła mierzy 14 metrów wysokości i robi piorunujące wrażenie, które można zobaczyć na filmie.

[EMBED-3286]

Lodowy wulkan znajduje się między wioskami Kegan i Shrganak. Miejscowości te znajdują się ok. czterech godzin drogi od stolicy Kazachstanu.

Wulkan powstał wskutek niezwykłego zjawiska naturalnego. Został uformowany w momencie, gdy z podziemnego źródła wystrzeliła woda i natychmiast zamarzła. Co ciekawe, cząstki wody wciąż wydostają się z górnej części wulkanu, dlatego efekt przypomina dym z prawdziwego krateru.

Oczywiście nie jest to pierwsze takie zjawisko w Kazachstanie. Podziemne źródła i srogie zimy od czasu do czasu tworzą tak spektakularne połączenia. Mimo to mieszkańcy twierdzą, że tegoroczny wulkan jest naprawdę wyjątkowy. Strumień wody stworzył u jego stóp lodowisko.

Takie wulkany tworzone są przez naturę na skraju szelfu lodowego, gdzie wysokie fale formują konstrukcję. Aby lodowy wulkan powstał w danym regionie muszą panować odpowiednie warunki. Temperatura musi być bardzo niska, a fale powinny mieć co najmniej metr wysokości.

Gdy wszystkie warunki są spełnione, to woda pod lodem jest wypychana. Wtedy wzrasta ciśnienie, wypływa przez dziury w lodzie, a niska temperatura powoduje zamarznięcie.

astana-3725230-1280-1613137210.jpg

Kazachstan

Kazachstan, fot. pixabay/Boztay_Akimkhan, pixabay license 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Onet, The Sun

Hubert MrozowiczAutor

Z wykształcenia kulturoznawca i aktor. Z pasji podróżnik, który uwielbia pisać i dzielić się z innymi swoimi historiami ze świata. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Świat

Katastrofa lotnicza w Rosji. Nie żyje co najmniej 15 osób

Czytaj więcej >

Świat

Awaryjne lądowanie samolotu w Nowym Jorku. Jeden z pasażerów został zatrzymany przez policję

Czytaj więcej >

Świat

Wyspy Kanaryjskie luzują restrykcje w hotelach. Certyfikat szczepień nie będzie już potrzebny

Czytaj więcej >

Świat

Lotnisko na wyspie La Palma nieczynne. Powodem zbyt duże nagromadzenie popiołu wulkanicznego

Czytaj więcej >

Świat

Kolejna linia lotnicza wpuści na pokład tylko zaszczepionych. „Decyzja wchodzi natychmiastowo"

Czytaj więcej >
gdzie kupić tanio USD

Świat

Za garść dolarów nie tylko do USA… gdzie kupić tanio USD?

Czytaj więcej >