Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Katastrofalne pożary w Grecji. Trwają poszukiwania turystów, są ofiary
Natalia Księżak
Natalia Księżak 23.06.2024 12:26

Katastrofalne pożary w Grecji. Trwają poszukiwania turystów, są ofiary

pożar grecja
fot. ANGELOS TZORTZINIS/AFP/East News

Sytuacja w Grecji jest krytyczna. Władze informują, że "co 10 minut wybucha nowy pożar". Zarzewia ognia występują w całym kraju. W przypadku kilku pożarów, m.in. tego, który zagrażał Atenom, śledczy wskazują na celowe podpalenie. W ostatnich tygodniach na greckich wyspach znaleziono zwłoki co najmniej pięciu turystów. Sytuacji nie poprawiają ekstremalne warunki pogodowe.

Do co najmniej jedno z pożarów doprowadzili turyści podczas zabawy na jachcie. W tej sprawie zatrzymano już 13 osób…

Katastrofalne pożary w Grecji

Rzecznik straży pożarnej przekazał greckim mediom, że strażacy z trudem radzą sobie z falą pożarów. „Niemal co 10 minut wybucha nowy pożar” - dodał. W całym kraju panują ekstremalne warunki atmosferyczne, który stały się przyczynom wielu zgonów wśród mieszkańców i turystów.

Czytaj więcej: Brak parawanów i tłumów turystów nad Bałtykiem? Ta miejscowość to prawdziwa perełka

W piątek 55-letni strażak ochotnik zmarł w wyniku obrażeń odniesionych podczas walki z pożarem w południowym regionie Ilia na półwyspie Peloponez. W Koropi spłonął magazyn, port i sad oliwny, a władze ewakuowały dwie okoliczne miejscowości.  Na wyspie Andros na Morzu Egejskim ewakuowano mieszkańców czterech miasteczek. 

Pożar pojawił się również na greckiej wyspie Hydra. Władze ustaliły, że jego przyczyną były fajerwerki wystrzelone z jachtu. W tej sprawie aresztowano trzynaście osób.

Ogień na Cykladach, Andros, Hydrze i w pobliżu Aten

W ostatnich tygodniach na greckich wyspach znaleziono zwłoki co najmniej pięciu turystów. Podczas fali upałów wielu zagranicznych turystów zginęło lub zaginęło podczas pieszych wędrówek w wysokich temperaturach. Na popularnych Cykladach trwają poszukiwania dwóch Francuzek i turysty z USA. 

Jednym z poszukiwanych jest Albert Calibet (59 l.), który zaginął w ubiegły wtorek podczas wędrówki po wyspie Amorgos. Jego partnerka skrytykowała władze greckie za “brak działań i pomocy w poszukiwaniach”.

Zaginęło wielu turystów, są ofiary

Od wtorku w Grecji panuje stan najwyższej gotowości w związku z pożarami, a władze przygotowują się na trudne lato. Wszyscy spodziewają się, że susza, silne wiatry i wysokie temperatury utrzymają się jeszcze przez długi czas.

Wszystko wskazuje na to, że pogoda nie jest jedynym czynnikiem, który doprowadził do licznych tragedii. Władze greckie badają, czy pożary, które groziły pochłonięciem Aten, zostały wywołane przez podpalacza. Tezę potwierdził m.in. minister ochrony ludności Wasilis Kikilias.