Turysci.pl
karpaty odkrycie

Fot. youtube.com/ raflor777

Niewiarygodne odkrycie w Karpatach. Ewenement na skalę światową. Jest nagranie

10 Listopada 2020

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Karpaty były miejscem nieprawdopodobnego odkrycia na skalę światową. Wielu naukowców nie mogło uwierzyć, przecierali oczy ze zdumienia. Wszystko zostało nagrane przez turystów.

Karpaty to rozległy łańcuch górski ciągnący się przez terytoria Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Rumunii i Serbii. Tym razem dokonano w nich wyjątkowego odkrycia, które jest ewenementem na skalę światową.

Karpaty miejscem wyjątkowego odkrycia

Przełomowego odkrycia dokonano w Rumunii, w Górach Fogaraskich będących najwyższym pasmem Karpat Południowych. Dokonali go przypadkiem turyści, którzy przeprawiali się przez rzekę. Ich nagranie wywołało poruszenie wśród naukowców.

Tym, co udało im się uchwycić jest ryba, która przez wielu biologów z całego świata uważana była za gatunek wymarły. Gatunek ten pojawił się na Ziemi około 65 milionów lat temu. Naukowcy nie mogli uwierzyć własnym oczom.

Unikalny gatunek to Romanichthys valsanicola, czyli głowaczogłów ardżeszański. Do tej pory posiadał statys wymarłego, jednak jak się okazuje, wciąż mamy przedstawicieli na naszej planecie - dokładnie w potokach Gór Fogaraskich.

Gatunek ten nie był widywany przez nikogo od lat. Ostatnie zarejestrowane zwierzę zauważono 8 lat temu. Od tamtej pory nie zarejestrowano ani jednego przypadku obecności tej ryby w żadnym zbiorniku wodnym.

Ryba znajduje się w Czerwonej Księdze Gatunku Zagrożonych. Według obecnej wiedzy naukowej, w Rumunii żyje jedynie kilkunastu przedstawicieli tego gatunku. Niestety, szanse na jego ratowanie są raczej dość nikłe.

Romanichthys valsanicola to jedyny gatunek na świecie, który ma w swojej łacińskiej nazwie słowo "Rumunia". Okoliczni mieszkańcy bardzo się więc ucieszyli, że została odnaleziona właśnie w tym regionie. 

- To najrzadziej występująca ryba w Europie, a prawdopodobnie także na świecie - przyznał w rozmowie z Real Press Alexandru Găvan. Znany w Rumunii ekolog, który apeluje, w szczególności do mieszkańców, aby dbali o środowisko i chronili rybę.

Niestety, raczej nie istnieje szansa, aby gatunek ponownie był liczny. Prawdopodobnie jest skazany na wymarcie, chociaż obecnie szacuje się, że w przyrodzie żyje jeszcze kilka, a może kilkanaście osobników.

Ten unikalny gatunek ryby nie występuje nigdzie indziej. Spotkać można ją tylko w odnodze rzeki Ardżesz, we wspomnianych Górach Fogaraskich. Odnogi rzeki, w której była widziana są chronione przez strażników, jednak nie zawsze dopełniają oni swych obowiązków, co słusznie martwi ekologów.

Źródło: O2

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >