Turysci.pl Polska Porażające odkrycie sprzed 65 tys. lat w Karpatach. Przyjezdni o niczym nie mieli pojęcia
youtube.cm raflor777

Porażające odkrycie sprzed 65 tys. lat w Karpatach. Przyjezdni o niczym nie mieli pojęcia

6 listopada 2020
Autor tekstu: Adrian Rybak

Karpaty to góry, które znają wszyscy Polacy. Kojarzą się głównie z Tatrami, które zachęcają takimi miejscami jak choćby Zakopane. Niedawno w Karpatach dokonano niesamowitego odkrycia. Znaleziono coś sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat. Co udało się znaleźć?

Karpaty. Niesamowite odkrycie w górach

Karpaty są często odiwedzane przez turystów, którzy zachwycają się tamtejszą florą i fauną. Mimo częstych wizyt chyba nikomu nie udało się zauważyć tego, co niedawno odkryto. Teraz teren z pewnością będzie jeszcze ciekawszy dla odwiedzających, którzy będą mogli zabłysnąć niesłychaną ciekawostką podczas wycieczki.

W rumuńskiej części Karpat znaleziono przedstawiciela liczącego 65 milionów lat gatunku Romanichthys valsanicola, uważanego przez część specjalistów za wymarły. Rozentuzjazmowani znaleziskiem naukowcy nazwali zwierzę "żywą skamieliną" i podkreślają, jak ważne jest to wydarzenie dla świata nauki. Nic dziwnego, bo to najstarsza i najrzadziej występująca ryba na świecie.

Romanichthys valsanicola czyli głowaczogłów ardżeszański, nazywany lokalnie "asprete" to jeden z gatunków umieszczonych w Czerwonej Księdze Gatunku Zagrożonych jako "krytycznie zagrożony". To ostatni stopień na liście przed kategorią "wymarły". Zwierzęta z tych gatunków niezwykle rzadko widuje się w ich naturalnym środowisku.

- To najrzadziej występująca ryba w Europie, a prawdopodobnie także na świecie - powiedział Alexandru Găvan, rumuński alpinista i ekolog. Mężczyzna uważął, że wszyscy przedstawicele tego gatunku wymarli.

Ryba ta jest gatunkiem endemicznych, co oznacza, że występuje tylko na niewielkim, konkretnym obszarze i nigdzie indziej. Na naszej planecie pojawiła się już 65 milionów lat temu, czyli "chwilę" po tym, gdy wyginęła większość dinozaurów.

- Ratowanie i ochrona gatunku pozwoli nam wysłać sygnał o zasięgu krajowym i, mam nadzieję, globalnym, że nie wszystko jeszcze stracone i zmotywuje ludzi do walki o środowisko - dodał ekolog.

Według autorów Czerwonej Księgi, głowaczogłowa ardżeszańskiego spotkać można jedynie na kilometrowym odcinku odnogi rzeki Ardżesz w Górach Fogaraskich, będących częścią łańcucha karpackiego w Rumunii. Niezwykłe odkrycie, o którym przyjezdni nie mieli pojęcia, zostało sfilmowane i umieszczone na kanale raflor777 w serwisie Yutube.

Teren ten jest w teorii ściśle strzeżony przez władze, a samego Romanichthys valsanicola chroni się (a przynajmniej powinno) poprzez odpowiednie zapisy prawne "wszelkimi dostępnymi krajowymi i międzynarodowymi środkami".

Źródło: Interia

Obserwuj nas w
autor
Adrian Rybak

Kiedyś chciał być iberystą, ale postanowił zostać dziennikarzem. Przygodę z mediami zaczynał jako redaktor mediów społecznościowych TVN24. Jest ciekawy świata i nie ma miejsca, którego nie chciałby odwiedzić. Pasjonuje się krajami iberyjskimi oraz latynoamerykańskimi. W przyszłości chciałby zamieszkać w Hiszpanii. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy