Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Na topie > Kamienne Miasto jest wizytówką stolicy Zanzibaru. Starówka ma wiele twarzy
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 16.01.2021 15:29

Kamienne Miasto jest wizytówką stolicy Zanzibaru. Starówka ma wiele twarzy

Kamienne Miasto piękna stolica
Fot. Wikimedia Ron Van Oers CC BY-SA 3.0 (zdjęcie ilustracyjne)

Kamienne Miasto jest częścią stolicy Zanzibaru – Zanzibar City. Region ten stanowi starówkę popularnego miasta. W jego sercu znajduje się Stary Fort, którego budowę rozpoczęli Portugalczycy. Co ciekawe, budynek został później rozbudowany przez Arabów z Omanu w XVII wieku.

W pobliżu Starego Fortu można spotkać mnóstwo wczasowiczów, którzy chronią się przed upałami w cieniu chłodnych kamiennych murów. Tutejsze kobiety przechadzają się w tradycyjnych chustach kanga i namawiają turystów na tatuaże z henny, tradycyjne warkoczyki oraz pamiątki.

Perła stolicy Zanzibaru: Kamienne Miasto

Kamienne Miasto ma bardzo barwną historię. Dziś już nieco zniszczona przez czas okolica dawniej była miejscem, w którym brytyjscy urzędnicy grywali w tenisa. Dzisiaj jednak starówka nadal jest wykorzystywana w celach turystycznych.

Za jedną z bram Starego Fortu znajduje się amfiteatr, w którym organizowane są koncerty, a także pokazy filmów w ramach Zanzibarskiego Festiwalu Filmowego. Oprócz kamiennej fortecy uwagę przyciągają także tutejsze domy. Niesamowite zdjęcia z tego miejsca zobaczyć można m.in. na kontach anna_anna_sav, chuletita_loca i meseceva_kcii na Instagramie.

Budownictwo w Kamiennym Mieście powstało na miejscu dawnej wioski rybackiej. Podczas wznoszenia domów zaczęto wykorzystywać wapień koralowy, którego rdzawa barwa nadała mieszkaniom interesujący charakter.

Niestety dzisiaj budulec, który przyczynił się do rozsławienia miasta, jest sporym problemem. Czas ani klimat nie obchodzą się z nim łaskawie, przez co wapień koralowy szybko kruszeje. W dodatku z powodu braku środków nie ma co liczyć na regularne renowacje.

W 2000 roku Kamienne Miasto znalazło się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wówczas stwierdzono, że około 80 procent undefinedz około 1700 zabytkowych budynków znajduje się w bardzo złym stanie.

Do zniszczeń Kamiennego Miasta przyczynia się coraz cieplejszy klimat. Wilgotne powietrze przenosi sól, która także nie działa dobrze na budulec. Mieszkańcy zastępują ubytki pustakami, co niestety psuje atmosferę starówki.

Jednak bez względu na problemu, Kamienne Miasto nadal może pochwalić się wyjątkowym urokiem, który przyciąga tłumy turystów do miasta. Uliczki są zbyt wąskie dla samochodów, dlatego okolica idealnie nadaje się do spokojnych spacerów.

Podróżni mogą tu spotkać wiele kontrastów – zwłaszcza że część mieszkańców zaczyna ubierać się coraz nowocześniej, choć wciąż są tu osoby w tradycyjnych strojach. Mimo różnorodności wiele wskazuje na to, że nie dochodzi tu do konfliktów na tle religijnym.

Co ciekawe, to właśnie w Kamiennym Mieście na świat przyszedł znany na cały świat muzyk – Freddie Mercury. Większość podróżnych podczas zwiedzania kieruje się jednak przede wszystkim do Domu Cudów – pierwszego budynku na Zanzibarze, do którego doprowadzono prąd elektryczny i bieżącą wodę oraz pierwszym w Afryce Wschodniej, gdzie zamontowano windę.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o największym basenie świata. Można w nim nurkować, a także żeglować oraz pływać kajakiem. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]