Turysci.pl Polska Kiedyś wzbudzało zachwyt przyjezdnych, dziś widok wyciska łzy. Co się stało?
fot. wikipedia.org/ NASA

Kiedyś wzbudzało zachwyt przyjezdnych, dziś widok wyciska łzy. Co się stało?

12 listopada 2020
Autor tekstu: Ania Radke

Jezioro było kiedyś ogromną atrakcją dla turystów, dzisiaj odwiedzają je jedynie osoby o mocnych nerwach. Chociaż ciężko w to teraz uwierzyć, kiedyś było jednym z największych zbiorników śródlądowych na świecie. Przykre, co się z nim stało.

Jedno z największych jezior świata to dzisiaj morze łez

W miejscu dawnego jednego z największych jezior na świecie, dzisiaj zobaczyć można rozległą, słoną pustynię. Zmiany klimatyczne i niewłaściwa gospodarka wodna doprowadziły jednak do tego, że niemal całkowicie wyschło.

Urmia na północnym-zachodzie Iranu jeszcze trzydzieści lat temu była szóstym co do wielkości słonym jeziorem na świecie, a także największym jeziorem na Bliskim Wschodzie. Dzisiaj już utraciło swój tytuł, a wkrótce może zniknąć zupełnie.

Był to swego czasu bardzo popularny kierunek turystyczny. Przyjezdni zaobserwować mogli tam siedliska flamingów, pelikanów, jeleni i muflonów. Z kolei okoliczne miasteczka trudniły się rolnictwem, bo ziemia wokół akwenu była żyzna.

Według wiadomości podanej przez "Der Spiegel", dziś Urmia jest nie do poznania. Na brzegach zobaczyć możemy grubą, solną skorupę, a przy opuszczonych pomostach stoją zardzewiałe łodzie. Turyści już dawno zapomnieli o tym niegdyś cudownym miejscu, a okoliczne miasteczka opustoszały.

Według "Nature", poziom wody jeziora gwałtownie spada od 25 lat. Naukowcy informują, że Urmia straciła ok. 60 proc. ze swojej powierzchni ponad 5 tys. km kw. i ponad 90 proc. objętości w latach 1995-2013.

Szybki spadek objętości wywołuje redukcję siedlisk wodnych, której towarzyszy wzrost zasolenia. Ponadto większość z ponad setki wysp, które kiedyś były na jeziorze, po prostu zniknęła. Na miejscu jeziora z powodu odkładania się wydm i osadów na wyschniętym dnie, możemy dzisiaj zobaczyć pustynię.

Naukowcy są zdania, że największy wpływ na osuszanie jeziora ma rolnictwo, a dokładnie niekontrolowany rozrost nawadnianych terenów. Procesowi towarzyszy wzmożona budowa zbiorników wodnych oraz nieefektywne wykorzystanie wody w rolnictwie.

Według innych badań, do takiego stanu rzeczy doprowadziły przede wszystkim mniejsze opady i rosnące temperatury, wywołane zmianami klimatycznymi. Wyjaśniałoby to fakt, że w wielu miejscach woda wyparowała, pozostawiając na swoim miejscu grubą warstwę soli.

Na świecie pozostało jednak jeszcze kilka słonych jezior. Do najbardziej znanych należą między innymi Morze Martwe między Izraelem a Jordanią, Wielkie Jezioro Słone w stanie Utah w USA czy jezioro Eyre w Australii. Największym jest jednak Morze Kaspijskie.

Jezioro Urmia w 1984 roku, fot. Wikimedia Commons, NASA
Jezioro Urmia w 1984 roku, fot. Wikimedia Commons, NASA
Jezioro Urmia w 2016 roku, fot. Wikimedia Commons, NASA
Jezioro Urmia w 2016 roku, fot. Wikimedia Commons, NASA

Źródło: WP

Obserwuj nas w
autor
Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy